Tyto potraviny spolu nikdy nekombinujte! Výsledkem může být nelibá chuť i zažívací potíže

Kelímek jogurtu s kiwi Canva

Stejně jako existuje řada navzájem chutných a zdraví prospěšných kombinací potravin, je také spousta těch, které by se společně na jednom talíři objevovat neměly. Ať už proto, že dohromady nechutnají dobře, nebo proto, že lidem s citlivějším zažíváním mohou způsobovat vážné potíže. A rozhodně se to netýká pouze netypických surovin. Spíše naopak. Přečtěte si, jaká jídla se nedoporučuje spolu nikdy kombinovat a proč.

Přečtěte si také

Jak snadno a rychle nabrousit tupé nože
Jak snadno a rychle nabrousit tupé nože

Ananas či kiwi a mléčné výrobky / želatina

Zkoušeli jste už někdy upéct tvarohový či šlehačkový moučník s čerstvým kiwi nebo ananasem? Nebo si dát tyto dva druhy ovoce do bílého jogurtu? Pokud ano, pak si s největší pravděpodobností vzpomenete na nepříjemnou hořkou chuť.

Ananas a kiwi totiž obsahují enzymy, které štěpí bílkoviny. Proto není vhodné míchat je s mlékem a z něj vyrobenými produkty, které následkem toho hořknou. Stejně tak se nedoporučuje toto ovoce v dezertech zalévat želatinou ta je totiž také bílkovinou a v kombinaci s kiwi a ananasem nikdy neztuhne.

  • Tip: Pomůže, když ovoce před přidáním do mléčných výrobků nebo před zalitím želatinou krátce spaříte ve vroucí vodě. Ta zmíněné enzymy deaktivuje a tím i případnou reakci s bílkovinami.
Jogurt s kiwi ve skleničce Canva

Maso a přílohy obsahující škrob (brambory, těstoviny, rýže)

Ačkoliv jdou tyto potraviny na rozdíl od předchozího případu chuťově velmi dobře dohromady, vašemu zažívání už tolik nesvědčí. Zejména pokud trpíte na pálení žáhy a nadýmání.

Je to z toho důvodu, že maso a škroby obsažené v bramborách (případně těstovinách nebo rýži) vyžadují jiný způsob trávení. Zároveň živočišné bílkoviny a polysacharidy vedou v trávicím ústrojí k rozvoji kyselého prostředí, které se rychle stane překyseleným. Výsledkem může být již zmíněné pálení žáhy, nevolnost, plynatost či nadměrné říhání.

Podívejte se, kde zeleninu koupíte nejvýhodněji
  • Tip: Abyste těmto problémům předešli, je na talíři nejlepší kombinovat maso s neškrobovou zeleninou (nebo jí alespoň nahradit část brambor či jiné přílohy). Mezi druhy zeleniny neobsahující škroby patří například salát, paprika, špenát, cuketa, květák, okurky, brokolice, řepa, chřest, pórek, lilek a cibule. Vhodné jsou také žampiony a jiné houby.
  • Kvůli pomalému trávení by se také nikdy neměly v rámci jednoho jídla kombinovat dva různé zdroje bílkovin (např. maso s rybami, vejcem, avokádem, ořechy apod.).
Steak s hranolky, kečup, tatarská omáčka, cherry rajčata, bazalka Canva

Pomerančový džus a cereálie, sladké pečivo a džem

Spousty chyb se většina lidí dopouští hned z rána, a to v rámci klasických snídaní. Všeobecně platí pravidlo, že by se spolu nemělo míchat kyselé ovoce a škroby nebo sacharidy obsažené v obilovinách a pečivu, protože kyseliny výrazně zpomalují jejich trávení a způsobují řadu zažívacích potíží. A protože (ne)správná činnost střev ovlivňuje celkové fungování organismu, můžeme se po takové snídani paradoxně cítit unavení.

Ovoce by se nemělo kombinovat ani s bílkovinami (tedy například mléčnými výrobky), které se tráví pomaleji a mohou způsobit, že v nás snědené ovoce začne doslova kvasit a hnít.

Pohlídejte si citrusové plody v akci

Kupte se slevou Pomeranče.

Porovnat slevy

Kyselé a sladké ovoce

U problematického ovoce zůstaneme i v posledním případě. Pro některé lidi totiž může žaludeční a střevní potíže představovat i obyčejná mísa ovocného salátu, pokud v ní jsou kombinované sladké a kyselé druhy ovoce (např. pomeranče, ananas, kyselá jablka, grep, višně, angrešt, rybíz, kiwi apod.). Důvodem je opět rozdílný způsob trávení. Kyseliny zpomalují trávení cukernatých látek ve sladkém ovoci, což může opět vést ke kvašení, nadýmání a nevolnosti.

  • Tip: Ovoce ideálně jezte vždy samotné, a pokud vás často trápí zažívání, pak kyselé druhy jezte pouze společně s kyselými a sladké plody se sladkými.