Tipy jak pečovat o jarní květiny ze supermarketů, aby dlouho vydržely

Žena drží narcisky v květináči Pixel-Shot / Shutterstock.com

V obchodech se objevují první jarní květiny v květináčích. Jistě to znáte, v obchodě vypadají nádherně, ale jen co je donesete domů, začnou vadnout. Za dva dny je můžete vyhodit. Jak se tomu bránit? Jak o ně pečovat, aby vydržely co nejdéle? Dají se pak přesadit do zahrady?

Přečtěte si také

Detox těla vodou nebo zeleninovými šťávami. Zhubnete a budete se cítit lépe
Detox těla vodou nebo zeleninovými šťávami. Zhubnete a budete se cítit lépe

Je dobré kupovat květiny v supermarketu?

Dříve se květina dala koupit jen v zahradnictví. Dnes mají velký výběr bylinek, ale i okrasných květin v každém větším supermarketu. Co je lepší?

Výhodou a velkým lákadlem květin ze supermarketu je jejich cena a dostupnost. Nemusíte nikam speciálně chodit, prostě si při nákupu rohlíků přibalíte ještě květinu. Zároveň je jejich cena často mnohonásobně nižší. Ale každá mince má dvě strany a květiny ze supermarketu mají také nevýhody.

Hyacinty v květináčích Sarycheva Olesia / Shutterstock.com

Proč květiny ze supermarketu většinou nevydrží?

Za pár korun koupíte, za pár dnů vyhodíte. Tak by mohl znít jejich slogan. Proč vždycky tak rychle zvadnou? Důvod je jednoduchý – aby květiny zvládly převoz, převáží se velmi zchlazené a to rostlinám neprospívá. Také jejich skladování a péče o ně v supermarketu není vždy nejlepší. Každá rostlina vyžaduje jiné světlo, jiné zalévání, jinou vlhkost. Pracovníci supermarketů nebývají zahradníci a nemívají čas, proto se o všechny rostliny starají stejně. Zaměstnanci květiny většinou přelévají a ty pak následně uhnívají.

Obchody nabízejí různé druhy v akci

Jak poznat, že je rostlina zdravá?

Před nákupem si rostlinu pečlivě prohlédněte. Možná odhalíte nejen hnilobu, ale i různé škůdce. Pokud se vám na rostlině cokoli nezdá, nekupujte ji, uhynutí do pár dnů by ji neminulo a pravděpodobně byste si nakazili i další rostliny. Pozor na pavučinu mezi listy, hmyz, hnědé a rezavé skvrny na listech a plíseň v hlíně.

Ne každá rostlina ze supermarketu je špatná. I tam najdete krásné, zdravé rostliny, jen je potřeba pečlivě vybírat.

Hyacinty, narcisy a tulipány v květináčích New Africa / Shutterstock.com

Jak pečovat o květiny ze supermarketu?

Ideálně se na péči o koupenou rostlinu připravte předem a aplikujte ji hned po příchodu domů. Vytáhněte rostlinu z květináče, prohlédněte si kořeny či cibulku, jestli nejeví známky hniloby nebo nějaké nemoci. Rostlinu nechte proschnout na novinách, abyste ji zbavili přebytečné vlhkosti a zamezili hnití. Proschlou květinu zasaďte do nové hlíny, většinou postačí univerzální substrát.

Květinu můžete nechat v klidu růst a zalévat ji dle potřeby. Pokud máte cibuloviny, které plánujete přesunout ven, dejte pozor, ať se květina nestane terčem domácích mazlíčků. I cibuloviny ze supermarketu můžete přesadit ven, stejně jako ty ze zahradnictví. Ohlídejte si akorát přesný čas, kdy je kterou rostlinu potřeba přesunout.

Se správnou péčí vám vydrží dlouho

Kupte se slevou Hyacint.

Porovnat slevy

Co s květinami, které odkvetou?

Až květiny odkvetou, nevyhazujte je. Při dobré péči vám poslouží ještě několik dalších let. Jakmile rostliny začnou odkvétat, přestaňte je zalévat. Pak budou moci proschnout a zatáhnout se. Rozhodně jim nestříhejte listy! Počkejte, až zežloutnou a uschnou, poté z rostliny téměř samy odpadnou.

Cibuli pak důkladně očistěte od hlíny a uschovejte ji na suché a tmavé místo. Pokud máte zahradu, zasaďte ji do hlíny na podzim. Pokud ne, můžete ji přesadit do jiné nádoby s humózní, lehkou a dobře propustnou zeminou a přes sezonu ji umístit na balkon, na místo chráněné před sluníčkem.