Jak nejlépe zahustit guláš? Jde to s jíškou, chlebem, bramborou, pohankou i hrachovou směsí

Talíř plný guláš, papriky a pečivo Canva

Poctivý guláš je novoroční klasikou, která nesmí chybět na stole v mnoha českých domácnostech. Diskuze o tom, jak ho nejlépe zahustit, bývají tématem nekonečných debat. Každý kuchař má svůj osvědčený způsob. My jsme pro vás sepsali hned několik z nich: tradiční, méně používané i bezlepkové. Podívejte se, jak guláš zahustit pomocí chleba, jíšky, škrobu, brambor, cibule i pohanky, jáhel nebo hrašky.

Přečtěte si také

Tajemství ledové vody. Jak se správně otužovat a proč to vůbec dělat?
Tajemství ledové vody. Jak se správně otužovat a proč to vůbec dělat?

Chleba

Chleba patří ke guláši i do guláše. Do hovězího totiž funguje jako ideální zahušťovadlo, které používaly již naše babičky. Jednoduše ho stačí zbavit kůrky, nadrobit či nastrouhat, rozmíchat s trochou šťávy, aby nabobtnal, přilít do guláše a nechat rozvařit. Navíc tímto způsobem můžete zužitkovat okoralý či ztvrdlý chléb a zachránit ho před vyhozením.

Jíška

Jíška je klasikou. V případě guláše se používá jíška tmavá (světlá je především na omáčky se smetanovým základem a světlé polévky). Připravuje se tak, že se hladká mouka na másle nechává osmahnout déle, až do zhnědnutí. Je ovšem nutné počítat s tím, že mouka (a tuk navíc) významně zvyšuje kalorickou hodnotu jídla.

  • Nákupní tip: Práci si v kuchyni můžete zjednodušit s instantními jíškami, které slibují snadnější způsob použití a vaření bez rizika hrudek nebo připálení. Jejich cena se běžně pohybuje kolem čtyřiceti až padesáti korun. Vyplatí se proto počkat si na akce, ve kterých je seženete i více než o polovinu levněji. Aktuálně začíná cena zlevněných jíšek značek Knorr, Vitana apod. na 19,90–21,90 Kč.
Hrnec plný guláše Canva

Škrob

Sáhnout můžete i po škrobu, i když pro guláš se nejedná zrovna o vhodnou variantu. Jednak mu dodá o trochu jinou konzistenci (než například jíška, chleba či brambory), současně ale také může po nějaké době řídnout – což je zrovna u guláše, který tu nejlepší chuť získává až po řádném odležení a předpokládá se u něho opakované ohřívání, nežádoucí. Na druhou stranu je škrob vhodnější alternativou pro osoby trpící intolerancí na lepek a není tak kalorický jako mouka či jíška.

Kupte si maso na guláš v akci

Brambory

Oblíbeným způsobem zahušťování jsou i brambory. Ty totiž obsahují polysacharidy složené z molekul, které se ve vodě a při vyšší teplotě kolem 70 °C štěpí, nasávají vodu a bobtnají. Brambory je potřeba před přidáním do guláše nastrouhat, a to na nejdrsnější části struhadla (té, která má ostré výstupky trčící ven), poté je nechte vařit alespoň 20 minut.

  • Praktický tip: Pokud vaříte bramborový guláš a nechce se vám zbytečně zahušťovat moukou nebo jíškou, vyjměte část uvařených brambor se šťávou, rozmixujte je do hladké, husté kaše a vraťte zpátky do guláše. Krásně tím zhoustne a nebudete do něj muset přidávat žádnou surovinu navíc.
Mísa plná brambor připravených k oškrabání Canva

Cibule

To, že do správného guláše patří pořádná nálož cibule, je známá věc. Důvodem je nejen lepší chuť, ale i skutečnost, že rozvařená cibule pomáhá tekutinu zahustit. Nebojte se proto opravdu dávkovat dostatečné množství: na 1 plnou misku nakrájeného masa dávejte 1 plnou misku cibule. Tedy cibule by mělo být objemově (nikoliv váhově) stejně jako masa.

Chcete něco extra? Dopřejte si guláš ze zvěřiny

Pohanka, jáhly a hraška

Kromě cibule, brambor a škrobu existují i další způsoby, jak guláš bezlepkově zahustit. Tyto alternativy jsou ideální nejen pro ty, kteří lepek ze zdravotních důvodů nemohou, ale i pro ty, kteří chtějí sáhnout po lehčích variantách, než je mouka, jíška nebo chleba.

Vhodné jsou pohankové či jáhlové vločky, zvolit však můžete i různé bezlepkové mouky, například rýžové nebo cizrnové. Oblíbený je také český výrobek zvaný hraška, což je směs rozemletého žlutého hrachu, obilovin, soli a jemného koření. Používá se nejen k zahuštění, ale i obalování. Je pouze nutné počítat s trochu jinou chutí výsledného pokrmu.

  • V případě guláše doporučujeme sáhnout po Hrašce pikant, která je obohacena o sušený česnek a chilli koření (250g balení koupíte za cca 40–50 Kč).