Obchodní řetězce houfně zmenšují své prodejny, v novém brněnském Lidlu zaparkujete možná tak kolo

Dvoupatrová prodejna Lidl na Malinovského náměstí v Brně Kupi

Na konci srpna otevřel Lidl svoji další brněnskou pobočku. Je již patnáctá v pořadí a najdete ji v obchodním domě Centrum, na Malinovského náměstí. Jde přitom o vůbec první prodejnu Lidlu, kde můžete k nákupu využít hned dvě patra. Souhrnně nabízí 700 m² a navazuje tak na současný trend zmenšování plochy supermarketů.

Přečtěte si také

Jednoduchá dýňová polévka se smetanou, kterou zvládne úplně každý
Jednoduchá dýňová polévka se smetanou, kterou zvládne úplně každý

Jedno patro nestačí

Brněnský obchodní dům Centrum pochází ze třicátých let minulého století a ve funkcionalistickém slohu jej navrhl architekt Vladimír Karfík. V jeho dvou spodních patrech si 30. srpna otevřel svou novou prodejnu německý řetězec Lidl.

Kromě klasické nabídky sortimentu zde zákazníky přivítá i bezplatné připojení k Wi-Fi či automat na výběrovou kávu – to vše na ploše 700 m².

Eskalátor vedoucí do druhého patra prodejny Lidl na Malinovského náměstí v Brně Kupi

I přes menší prodejní plochu zde zákazníci naleznou širokou škálu našich produktů, které budou rozprostřeny do dvou pater prodejní plochy. Jedná se o první takovou prodejnu Lidlu v tuzemsku,“ přiblížil Tomáš Myler, mluvčí společnosti Lidl.

Chcete Lidl navštívit? Tento tip se bude hodit

Brno, město rekordů

V posledních letech postavil Lidl podobných „metropolitních prodejen,“ jak je sám nazývá, hned několik. Jedna taková vznikla loni v Písku a shodně disponuje dvěma patry, přičemž spodní slouží jako parkoviště. To byste však v brněnském OD Centrum hledali marně.

Vůbec nejmenší prodejnu Lidlu rovněž najdete v Brně. Má bezmála o 100 m² méně a od své sesterské „miniprodejny“ je vzdálena asi čtyři minuty chůze.

Prodejna obchodního řetězce Lidl Lidl

Na skok z práce

Rostoucí obliba malých prodejen v centrech měst je patrná i u dalších hráčů maloobchodního trhu. Cílí především na nákupy během pracovní doby, kdy je klíčová hlavně dobrá (docházková) dostupnost a dostatečný sortiment čerstvých potravin a hotových jídel.

Kupříkladu Albert Fresh na brněnském Moravském náměstí operuje s pouhými třemi sty metry čtverečními, na kterých zákazník najde pult s čerstvými potravinami (Fresh bar), dva samoobslužné „kávomaty“ nebo zdravou sekci potravin.

Prodejna Albert Fresh Kupi

Podobný model testuje i konkurenční BILLA. V loňském prosinci otevřela pod názvem „BILLA Denně čerstvá“ prodejnu s plochou 600 m². Najdete ji na Rokycansku.

Rekordmanem je v tomto ohledu řetězec Globus, který na pardubickém sídlišti Dubina disponuje pobočkou Globus Fresh, vměstnanou na pouhých 165 m².

Pro židli a croissant

V Rakousku se podobných akcí neobává ani nábytkářská IKEA. Ve Vídni si novou sedmipatrovou prodejnu postavila přímo v centru města, poblíž vyhlášené nákupní ulice Mariahilfer Straße.

Na první pohled může nová pobočka připomínat ikonickou švédskou knihovničku, ale to není zdaleka jediné, čím zaujme. Vůbec se totiž nejedná o klasickou prodejní halu – kromě nábytku zabírají další dvě patra i obchody a služby, kupříkladu lékárna, pekárna, kadeřnictví, hotel či restaurace.

Sedmipatrová prodejna IKEA v centru Vídně IKEA

Za zmínku stojí i to, že poblíž byste parkoviště hledali jen marně. IKEA se takto snaží motivovat k omezení automobilové dopravy ve městech.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz