Alkohol u nás seženete téměř nejlevněji v EU. V srpnu bylo nejvíce slev na pivo a prosecco

Žena drží v supermarketu lahve vína Canva

Česko se v celé Evropské unii umístilo na pátém místě v žebříčku nejnižších cen alkoholu. Méně než u nás za alkoholické nápoje zaplatíte třeba v Polsku či Maďarsku, více pak ve Skandinávii. Jaký alkohol mají Češi nejraději a kde ho seženete levněji? A jak si připravit gin, který je stále více trendy?

Přečtěte si také

Které potraviny obsahují nejvíce soli? Brambůrky ani uzeniny to překvapivě nejsou

Nejlevnější alkohol je v Maďarsku, vyplatí se však i u nás

Podle nedávno zveřejněného průzkumu statistického úřadu Eurostat patří Česká republika mezi pětici zemí s nejnižšími cenami alkoholických nápojů v EU. Levněji je nakoupíte v Polsku, Rumunsku, Bulharsku, a především v Maďarsku, kde je alkohol nejlevnější.

Naopak vyšší ceny naleznete hlavně ve skandinávských zemích, konkrétně v Dánsku, Švédsku a Finsku, kde je alkohol nejdražší. Výrazně si za něj připlatíte taktéž na dovolené v Řecku či Irsku. Obecně se přitom Česko drží nízkých cen nejen u alkoholu, ale taktéž u běžných potravin či služeb – podle průzkumu jsou ceny u nás zhruba o čtvrtinu nižší než průměr EU.

Podle dat nákupního rádce Kupi.cz bylo za srpen 2021 nejvíce slevových akcí v obchodech z kategorie alkohol na pivo, prosecco a bylinný likér Jägermeister.

Tabulka, ve které jsou vypsané nejčastější slevy v supermarketech za srpen 2021 v kategorii alkohol Kupi

Vede víno i pivo – kde je seženete nejlevněji?

Na vrcholu popularity klasicky stále zůstává pivo a víno. Zatímco víno je u Čechů překvapivě populárnější, jelikož jej rádo popíjí více lidí (až 73 % dospělé populace), za pivo se u nás utrácí větší částky (jeho nákup tvoří až 45 % veškeré útraty za alkoholické nápoje).

Kde teď nakoupíte alkohol výhodně?

Chcete si doplnit zásoby piva levněji? Pomohou vám například následující slevy:

 • Pilsner Urquell – v prodejnách Billa, Penny a Lidl za 22,90 Kč
 • Velkopopovický Kozel, světlý ležák 11° Medium – v Lidlu za 11,90 Kč, v Globusu za 14,90 Kč
 • Gambrinus světlé výčepní, Originál 10° – v Tescu či Kauflandu za 9,90 Kč
 • Radegast, 12° Ryze hořká – v supermarketech Albert za 14,90 Kč, v Tescu za 13,90 Kč

Pro milovníky (nejen) večerního vína se naopak může hodit:

 • Bílé víno Chardonnay Viňa Tarapaca – Albert za 109,90 Kč
 • Bílé víno Rulandské šedé Sommelier Club Víno Mikulov – Globus za 129,90 Kč
 • Červené víno Cabernet Sauvignon Vini Di – Kaufland za 54,90 Kč
 • Červené víno Merlot Roche Mazet – Billa za 89,90 Kč
Sklenice gin tonicu s ledem a limetkou, kousky ledu a limetky jsou i kolem ní Canva

Tvrdý alkohol? Moderní jsou giny

Z tvrdého alkoholu je stále populární především rum, u kterého loni vzrostl zájem o zhruba 30 %. Na výrazném vzestupu je však v poslední době hlavně gin – jeho obliba vzrostla o 69 %, nahrává jí obzvlášť nabídka koktejlů, které z něj lze (nejčastěji v kombinaci s tonikem) připravit.

Aktuální nejvýhodnější akce v obchodech:

Trendy drink na romantický večer?

Kupte se slevou Gin Beefeater.

Porovnat slevy

S čím gin smíchat? Tři varianty známého drinku, které si zamilujete

Pokud je na vás běžný gin tonic příliš hořký, vyzkoušejte jeho dvě ochucené obměny – postačí vyměnit klasický gin a tonic za jejich verze s příchutí.

 1. Gin tonic Classic – 45 ml ginu + 150 ml toniku. Lze doplnit ledem a plátkem citronu či limetky.
 2. Gin tonic Red – 45 ml ginu Beefeater Blood Orange + 150 ml zázvorového toniku Kinley či Schweppes Ginger Ale. Doplňte plátkem pomeranče.
 3. Gin tonic Pink – 45 ml ginu Beefeater Pink + 150 ml toniku Kinley Bitter Rose. Doplňte lesním ovocem, může být i zmražené.
Barmanka připravuje do sklenic míchaný koktejl z shakeru Canva

Milovník alkoholu? Tyto pomůcky by mu neměly chybět

Co by měl mít doma každý správný milovník alkoholu? Kromě rozličných sklenic (pozor, jsou jich až desítky druhů!) přijde jistě vhod například barmanská sada. Ta správná by měla obsahovat především shaker, odměrku a míchátko, ale také hmoždíř na led či nálevku.

A pokud vám jde spíše o konzumaci nežli přípravu, hodit se mohou degustační sady – skvělý tip obzvlášť na nezadržitelně se blížící Vánoce. Na trhu naleznete sady různého zaměření, od rumů a whisky až po piva. A jelikož je alkohol trvanlivý, můžete si být jisti, že dárek koupený i takto v předstihu vám až do předání vydrží (pokud ho tedy do té doby nevypijete).