Čerstvé, sušené a lahůdkové droždí: Jaký je mezi nimi rozdíl a jak se v kuchyni používají?

Čerstvé, sušené a lahůdkové droždí: Jaký je mezi nimi rozdíl a jak se v kuchyni používají? Canva

Ať už čerstvé, nebo sušené, bez droždí se při pečení koláčů, pečiva, dortů a jiných slaných i sladkých lahůdek většinou neobejdeme. Víte ale, jaký je mezi oběma druhy rozdíl a jak se který v kuchyni používá? A co je vlastně droždí lahůdkové? Máme pro vás také pár tipů, jak s kvasnicemi docílit co nejlepšího vykynutí a jak čerstvé i sušené droždí skladovat.

Přečtěte si také

Apple představil nové modely pro rok 2021. Vyplatí se přejít na vyšší model iPhone 13?
Apple představil nové modely pro rok 2021. Vyplatí se přejít na vyšší model iPhone 13?

Čerstvé droždí

Čerstvé pekařské droždí obsahuje vodu a živé kvasinky druhu Saccharomyces cerevisiae. Ty se živí cukry, které přeměňují na oxid uhličitý, což způsobuje kynutí těsta a jeho nadýchanou a měkkou strukturu.

Čerstvé kvasnice mají svou typickou vůni, krémovou barvu, jsou měkké a drolí se. Pokud je droždí tvrdé, popraskané a na jeho povrchu jsou tmavé skvrny, pak se jedná o droždí staré s mrtvými kvasinkami, které ztratilo své pekařské schopnosti.

Trvanlivost a skladování

Čerstvé droždí uchovávejte v lednici (maximálně při teplotě do 8 °C), dobře zabalené v původním obalu, mikrotenovém sáčku nebo alobalu. Kvasinkám nedělá dobře opakované střídání teplot a po nákupu v obchodě by se měly zase co nejdříve dostat do chladu. Vždy se řiďte trvanlivostí uvedenou na obale. Čerstvé droždí vydrží jen pár dní.

Dobře zabalené droždí je možné i zamrazit, v mrazáku vydrží až několik měsíců. Poté je nutné nechat jej pozvolna rozmrazit v lednici, nikoliv při pokojové teplotě nebo snad v mikrovlnce, která by kvasinky zničila. Správně rozmrazené droždí může mít kašovitější konzistenci, své účinky si ale zachová.

Droždí je zdravé

Použití

Jedna běžná kostka droždí (42 g) většinou vystačí na 1 kg mouky a kombinuje se s vlažnou vodou či mlékem (100 až 200 ml) a cukrem (cca 1 lžička). Takto zadělaný kvásek se buď nechává vzejít samostatně v misce, nebo přímo v důlku z mouky. Kvásek bývá připravený po 10–15 minutách.

V receptech se objevuje také rychlejší způsob, kdy se rozdrobené kvasnice zapracují přímo do těsta, tedy bez kvásku. V každém případě se dobře uhnětené těsto nechává zakryté utěrkou v teple nakynout minimálně 30 minut.

Tip: Usnadnit kynutí si můžete v předem vyhřáté (a poté vypnuté) troubě. Dávejte si pouze pozor na teplotu – ta by neměla přesáhnout 50–55 °C, aby se kvasnice nezničily.

Kromě pečení se čerstvé droždí využívá na přípravu nejrůznějších knedlíčků, polévek i pomazánek. V takovém případě si navíc zachovává více cenných látek a vitamínů skupiny B (B1, B2, B6 a kyselina listová). Má blahodárné účinky na zrak i pleť a často se přidává i do domácích pleťových masek.

Čerstvé droždí se používá k pečení i k přípravě pomazánek nebo knedlíčků. Canva

Sušené droždí

Někdy ho najdete také pod názvem „instantní“. Jedná se o dehydratované droždí v podobě malých kuliček nebo krystalků zbavených vody. Jeho výhodou je snadnější skladování i používání, nedá se ovšem využít do všech druhů pokrmů jako droždí čerstvé.

Trvanlivost a skladování

Trvanlivost sušeného droždí bývá až 2 roky, vždy se proto vyplatí mít doma po ruce pár balíčků v zásobě. Pokud jeden sáček otevřete a nespotřebujete, je pouze důležité ho dobře uzavřít a skladovat v uzavřené nádobě na temném a suchém místě.

Použití

Sušené droždí se nejčastěji prodává v sáčcích po 7 nebo 10 g, přičemž jedno balení většinou vystačí na 500 g mouky (pokud není na obale uvedeno jinak) a takové množství odpovídá polovině kostky čerstvého droždí (tedy 21 g).

Instantní droždí se při pečení přidává přímo do mouky a jiných sypkých ingrediencí, není tedy potřeba připravovat kvásek. Práce s ním je proto podstatně jednoduší. Těsto je akorát potřeba dobře zapracovat, aby pěkně vykynulo. Sušené droždí se používá pouze k pečení.

Výhodou sušeného neboli instantního droždí je jeho delší trvanlivost a snadné použití bez přípravy kvásku. Canva

Lahůdkové droždí

V kategorii sušeného droždí narazíte v obchodech také na droždí lahůdkové neboli neaktivní. To je zbaveno schopnosti kynout (živé kultury kvasinek jsou při jeho výrobě deaktivovány teplem), a nedá se proto používat k pečení.

Oblíbené je k ochucování a zvýrazňování chuti nejrůznějších teplých i studených pokrmů. Chutí se podobá vyzrálému sýru, a někdy se proto označuje jako veganský parmazán. Lahůdkové droždí se prodává v podobě sušených vloček, které mají schopnost vázat vodu, a je skvělé i jako bezlepkové zahušťovadlo do polévek a omáček.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz