Hlavní příznaky, jak odhalíte i bez lékaře, že vám mléko nesedí. Alternativy za kravské mléko

Kravské mléko hravě nahradíte

S kravským mlékem můžete mít potíže, aniž byste něco tušili. Navíc se nemusí jednat o žádnou nemoc či chorobu, kvůli které byste změnili svůj dosavadní životní styl. Podívejte se na to, jak se problémy projevují a jak snadno nahradit kravské mléko.

Přečtěte si také

Jak vyrobit domácí termix, tvaroháček nebo čokoládovou pěnu, po kterých se budou děti olizovat
Jak vyrobit domácí termix, tvaroháček nebo čokoládovou pěnu, po kterých se budou děti olizovat

Alergie? Ne nutně

Mnoho lidí se potýká s potravinovou alergií na mléko a mléčné výrobky. Ti už svůj jídelníček přizpůsobili. Ale co osoby, které žádnou alergii nemají a přesto jim je špatně? Buď může jít o takzvanou nesnášenlivost, anebo v případě dočasného problému si tělo zkrátka potřebuje jen odpočinout. Dopřejte mu to.

Jak poznáte, že vám mléko nesedí?

Spadají sem pochopitelně i mléčné výrobky. Jogurty, sýry, mléko jako takové či různé mléčné pochoutky. Co se děje s vaším tělem, pokud odmítá přijmout pozřené kravské mléko?

 • Pocit na zvracení
 • Silná bolest hlavy
 • Únava
 • Nevolnost
 • Průjem či zácpa se objeví málokdy

Pokud jste se v příznacích našli, ještě nezoufejte. Nejen, že máme mnoho variant, ale také jednu zajímavost. Třeba pomůže právě vám!

Věděli jste, že…

… nízkotučné mléčné produkty vám nemusí dělat obtíže? Zkuste to!

kozí mléko je skvělé, vyzkoušejte i kozí sýry s příchutěmi

Kozí mléko

Jednou z variant je kozí mléko. Ano, víme, že spoustě lidem kozy právě nevoní. Mají svůj specifický zápach, který se přenáší i na mléko a výrobky z něj. Avšak záleží na zpracování! Čerstvý kozí sýr bez tepelné úpravy chutná báječně. Navíc se vyrábí s různými příchutěmi bylinek a česneku. Jeho cena je vyšší než u kravských produktů, ale ne o moc.

Proč vám kozí produkty pomůžou?

Rozdíl je právě ve složení a odlišném uspořádání tukových buněk v mléku. Další odlišností je mléčná bílkovina zvaná kasein. Je to jeden z hlavních alergenů, který však v kozím mléku nenajdeme. Proto si ho s chutí dopřejí i alergici.

Dobrá rada nad zlato

Tepelně upravený kozí sýr získá onen kozí zápach. Počítejte s tím, než se vrhnete do grilování kozího sýru!

Tohle jste o kozím mléku netušili!

 • Léčí ekzémy a revma.
 • Slouží jako prevence nádorových onemocnění.
 • Pozitivně ovlivňuje trávicí ústrojí.
sójové mléko je alternativa za kravské

Sója

Protipólem kravského mléka je v tomto případě sója. Jedná se o rostlinný produkt, který je zcela odlišný oproti živočišným produktům. Sója vám nabízí vysoký podíl kvalitních bílkovin a nízké procento tuků. Seženete ji v různých provedeních.

Sójové produkty

 • Jogurt
 • Mléko
 • Tofu
 • Tempeh
 • Pomazánky

Ze sóji se vyrábí velké množství různorodých produktů, které ocení nejen nesnášenlivci mléka, ale také vegetariáni a vegani.

Příchuť pro každého!

Očekávali jste, že sója je jen bílá hmota bez chuti, která se nedá pozřít? Omyl! Například u jogurtu si vyberete minimálně z osmi příchutí a tofu se prodává ve zhruba pěti provedeních.

Pozor na cenu

U sójových produktů vás leckdy překvapí cena. Tofu bývá zpravidla levné a finančně vyjde nastejno jako Gouda sýr. Naopak sójové jogurty bývají velmi drahé. Na druhou stranu ta chuť a požitek za to rozhodně stojí!

Tohle zkuste!

Osvědčenými značkami jsou v České republice Alpro Soya a Yoya. Značku Alpro Soya hravě seženete v prodejnách Tesco, Makro i dm drogeriích. My ji však objevili také v obchodech Terno. Běžně stojí 59,90 Kč a v akcích se dá koupit do 45 Kč. Doporučujeme pohlídat si cenu na Kupi.cz. 

Věděli jste, že…

… rostlina sóji pochází z jichovýchodní Asie? Může vyrůst až do výše 2 metrů!

Vychutnejte si kozí sýr s bylinkami!

Ovčí mléko

Ovčí mléko je na tom podobně jako kozí. Výhodou je nulový zápach. Ceny nebývají vysoké a ovčí sýr je snadno k dostání. To je však bohužel vše. Z ovčích produktů si vyberete jen několik druhů sýra. Víc toho není.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz