Hlavní příznaky, jak odhalíte i bez lékaře, že vám mléko nesedí. Alternativy za kravské mléko

Kravské mléko hravě nahradíte

S kravským mlékem můžete mít potíže, aniž byste něco tušili. Navíc se nemusí jednat o žádnou nemoc či chorobu, kvůli které byste změnili svůj dosavadní životní styl. Podívejte se na to, jak se problémy projevují a jak snadno nahradit kravské mléko.

Přečtěte si také

V pondělí se nerozvolní: Vláda schválila otevřít obchody a restaurace až od čtvrtka 3. prosince
V pondělí se nerozvolní: Vláda schválila otevřít obchody a restaurace až od čtvrtka 3. prosince

Alergie? Ne nutně

Mnoho lidí se potýká s potravinovou alergií na mléko a mléčné výrobky. Ti už svůj jídelníček přizpůsobili. Ale co osoby, které žádnou alergii nemají a přesto jim je špatně? Buď může jít o takzvanou nesnášenlivost, anebo v případě dočasného problému si tělo zkrátka potřebuje jen odpočinout. Dopřejte mu to.

Jak poznáte, že vám mléko nesedí?

Spadají sem pochopitelně i mléčné výrobky. Jogurty, sýry, mléko jako takové či různé mléčné pochoutky. Co se děje s vaším tělem, pokud odmítá přijmout pozřené kravské mléko?

 • Pocit na zvracení
 • Silná bolest hlavy
 • Únava
 • Nevolnost
 • Průjem či zácpa se objeví málokdy

Pokud jste se v příznacích našli, ještě nezoufejte. Nejen, že máme mnoho variant, ale také jednu zajímavost. Třeba pomůže právě vám!

Věděli jste, že…

… nízkotučné mléčné produkty vám nemusí dělat obtíže? Zkuste to!

kozí mléko je skvělé, vyzkoušejte i kozí sýry s příchutěmi

Kozí mléko

Jednou z variant je kozí mléko. Ano, víme, že spoustě lidem kozy právě nevoní. Mají svůj specifický zápach, který se přenáší i na mléko a výrobky z něj. Avšak záleží na zpracování! Čerstvý kozí sýr bez tepelné úpravy chutná báječně. Navíc se vyrábí s různými příchutěmi bylinek a česneku. Jeho cena je vyšší než u kravských produktů, ale ne o moc.

Proč vám kozí produkty pomůžou?

Rozdíl je právě ve složení a odlišném uspořádání tukových buněk v mléku. Další odlišností je mléčná bílkovina zvaná kasein. Je to jeden z hlavních alergenů, který však v kozím mléku nenajdeme. Proto si ho s chutí dopřejí i alergici.

Dobrá rada nad zlato

Tepelně upravený kozí sýr získá onen kozí zápach. Počítejte s tím, než se vrhnete do grilování kozího sýru!

Tohle jste o kozím mléku netušili!

 • Léčí ekzémy a revma.
 • Slouží jako prevence nádorových onemocnění.
 • Pozitivně ovlivňuje trávicí ústrojí.
sójové mléko je alternativa za kravské

Sója

Protipólem kravského mléka je v tomto případě sója. Jedná se o rostlinný produkt, který je zcela odlišný oproti živočišným produktům. Sója vám nabízí vysoký podíl kvalitních bílkovin a nízké procento tuků. Seženete ji v různých provedeních.

Sójové produkty

 • Jogurt
 • Mléko
 • Tofu
 • Tempeh
 • Pomazánky

Ze sóji se vyrábí velké množství různorodých produktů, které ocení nejen nesnášenlivci mléka, ale také vegetariáni a vegani.

Příchuť pro každého!

Očekávali jste, že sója je jen bílá hmota bez chuti, která se nedá pozřít? Omyl! Například u jogurtu si vyberete minimálně z osmi příchutí a tofu se prodává ve zhruba pěti provedeních.

Pozor na cenu

U sójových produktů vás leckdy překvapí cena. Tofu bývá zpravidla levné a finančně vyjde nastejno jako Gouda sýr. Naopak sójové jogurty bývají velmi drahé. Na druhou stranu ta chuť a požitek za to rozhodně stojí!

Tohle zkuste!

Osvědčenými značkami jsou v České republice Alpro Soya a Yoya. Značku Alpro Soya hravě seženete v prodejnách Tesco, Makro i dm drogeriích. My ji však objevili také v obchodech Terno. Běžně stojí 59,90 Kč a v akcích se dá koupit do 45 Kč. Doporučujeme pohlídat si cenu na Kupi.cz. 

Věděli jste, že…

… rostlina sóji pochází z jichovýchodní Asie? Může vyrůst až do výše 2 metrů!

Vychutnejte si kozí sýr s bylinkami!

Ovčí mléko

Ovčí mléko je na tom podobně jako kozí. Výhodou je nulový zápach. Ceny nebývají vysoké a ovčí sýr je snadno k dostání. To je však bohužel vše. Z ovčích produktů si vyberete jen několik druhů sýra. Víc toho není.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz