Hlavní příznaky, jak odhalíte i bez lékaře, že vám mléko nesedí. Alternativy za kravské mléko

Kravské mléko hravě nahradíte. Canva

Mnoho lidí se potýká s potravinovou alergií na mléko a mléčné výrobky. Ti už svůj jídelníček přizpůsobili. Ale co osoby, které žádnou alergii nemají, a přesto jim je špatně? Buď může jít o takzvanou nesnášenlivost, nebo v případě dočasného problému si tělo zkrátka potřebuje jen odpočinout. Dopřejte mu to.

Přečtěte si také

Počasí neovlivníte, náladu ano. Obojí spolu ale souvisí, venkovní teplota se odráží na psychice
Počasí neovlivníte, náladu ano. Obojí spolu ale souvisí, venkovní teplota se odráží na psychice

Jak poznáte, že vám mléko nesedí?

Spadají sem pochopitelně i mléčné výrobky. Jogurty, sýry, mléko jako takové či různé mléčné pochoutky.

Co se děje s vaším tělem, pokud odmítá přijmout pozřené kravské mléko?

 • Pocit na zvracení.
 • Silná bolest hlavy.
 • Únava.
 • Nevolnost.
 • V některých případech i průjem nebo zácpa.
Necítíte se po mléku dobře? Canva

Vyzkoušejte jiné druhy mlék

Kozí mléko

Kozy mívají svůj specifický zápach, který se přenáší i na mléko a výrobky z něj, avšak záleží na chovu i době zrání. Dnes už koupíte produkty z kozího mléka, kde ono typické aroma neucítíte. Například sýr se navíc vyrábí s různými příchutěmi, třeba bylinek a česneku. Jeho cena je vyšší než u kravských produktů, ale ne o moc.

Proč vám kozí produkty pomohou?

Rozdíl je právě ve složení a odlišném uspořádání tukových buněk v mléku. Další odlišností je mléčná bílkovina zvaná kasein. Je to jeden z hlavních alergenů, který však v kozím mléku nenajdete. Proto si ho s chutí dopřejí i alergici.

Toto jste o kozím mléku netušili:

 • Léčí ekzémy a revma.
 • Slouží jako prevence nádorových onemocnění.
 • Pozitivně ovlivňuje trávicí ústrojí.

Vyzkoušejte kozí jogurt

Sója

Protipólem kravského mléka je v tomto případě sója. Jedná se o rostlinný produkt, který je zcela odlišný oproti těm živočišným. Nabízí totiž vysoký podíl kvalitních bílkovin a nízké procento tuků. Seženete ho v různých provedeních.

Sójové produkty

 • Jogurt.
 • Mléko.
 • Tofu.
 • Tempeh.
 • Pomazánky.

Ze sóji se vyrábí velké množství různorodých produktů, které ocení nejen nesnášenlivci mléka, ale také vegetariáni a vegani.

Příchuť pro každého!

Očekávali jste, že sója je jen bílá hmota bez chuti, která se nedá pozřít? Omyl! Například u jogurtu si vyberete minimálně z řady příchutí a také tofu se prodává v mnoha provedeních (například uzené).

Pozor na cenu

U sójových produktů vás leckdy překvapí cena. Tofu bývá zpravidla levné a finančně vyjde nastejno jako sýr gouda. Naopak sójové jogurty bývají dražší. Na druhou stranu, ta chuť a požitek za to rozhodně stojí!

Tyto vyzkoušejte!

Osvědčenými značkami jsou v České republice Alpro Soya a Joya. Značku Alpro Soya hravě seženete v prodejnách Tesco, Makro i dm drogeriích. My ji však objevili také v obchodech Terno. Doporučujeme pohlídat si ceny rostlinných produktů na Kupi.cz.

Ovčí mléko

Ovčí mléko je na tom podobně jako kozí. Výhodou je, že nehrozí zápach. Ceny nebývají vysoké a ovčí sýr je snadno k dostání. To je však bohužel vše. Z ovčích produktů si vyberete jen několik druhů sýra a jogurtů. Nabídka není tak široká jako v případě kravského mléka.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz