I povlečení má datum spotřeby. Kdy je na čase pořídit nové?

I povlečení má datum spotřeby. Kdy je na čase pořídit nové?

I povlečení jednoho dne doslouží a měli bychom jej kompletně vyměnit. Jak poznáte, že už je na čase? Zjistěte, jaký druh je ideální na zimu, a v čem se vám bude nejlépe usínat v horkých letních dnech.

Přečtěte si také

Cvičíte doma? Posilujte se správnými pomůckami podle těchto videolekcí a půjde vám to samo
Cvičíte doma? Posilujte se správnými pomůckami podle těchto videolekcí a půjde vám to samo

S povlečením je to stejné jako s oblečením

I tričko, které milujete a nejraději byste jej nosili až do skonání světa, musíte jednoho dne vyhodit, protože už je příliš obnošené. Doba používání je však u každého kusu velmi individuální. Záleží na materiálu, intenzitě použití a také na tom, jak se o něj staráte.

A stejně jako obměňujeme šatník, bychom měli obměňovat i skříň s povlečením.

Kolik setů povlečení doma máte vy?

Kdy je čas na nákup nového povlečení?

Povlečení se doporučuje zcela obměnit každé tři roky. Tedy za předpokladu, že převlékáte postel dle doporučení – alespoň jednou za 14 dnů. 

Pokud je však to vaše i po letech stále hezké a zachovalé, protože se o něj staráte s dokonalou péčí, můžete si jej v klidu nechat tak dlouho, jak jen chcete. Je však dobré mít doma více druhů lůžkovin. Některé materiály se totiž hodí na spaní během horkých letních nocí, a jiné jsou skvělé na zachumlání, když venku mrzne, až praští.

Bavlněné povlečení, které šetří planetu

Bavlněné povlečení je klasika, kterou máme rádi napříč generacemi. Je měkké, pružné, prodyšné a dobře saje. Je také velmi příjemné k pokožce. Ložní prádlo, šetrné k vaší pleti i přírodě, najdete například v obchodech Ikea a Tchibo.

 Víte ale, že existuje více typů bavlněného povlečení?

No uznejte, nevypadá povlečení z bavlněného saténu dokonale?

Bavlněný satén pro náročné 

Jde o prémiovou variantu bavlněného povlečení. Ponechává si skvělé vlastnosti bavlny, ale je ještě o poznání hebčí a svým jemným leskem vzbuzuje dojem luxusu. Koupit si k němu můžete dokonce i prostěradlo ze stejného materiálu. Spát se vám v něm bude dobře po celý rok, nejlépe však v létě, protože příjemně chladí.

Jen si dejte pozor, že kupujete skutečně bavlněný satén. Na trhu je totiž k dostání také polyesterový satén (lesklý klouzavý), který vám možná nebude vyhovovat, protože má tendenci se zatrhávat o nohy, případně sklouzávat z postele.

Bavlněný satén je dražší než klasické bavlněné povlečení, po vyzkoušení mu však vyšší cenu odpustíte. V e-shopu Tchibo se dá sehnat za 799 Kč na jednu postel anebo za 999 Kč na dvoulůžko, v Lidlu dokonce za 399 Kč pod značkou Meradiso.

Poctivé perkálové povlečení nic nepropustí

Spali jste někdy na péřovém polštáři? Pokud ano, určitě víte, že se sem tam z polštáře, povlečeného do klasické bavlny, nějaké to pírko prodere. To je dáno jednak výplní samotnou, ale také typem látky, která není tak hustá.

To však není případ perkálu. Jde o hustý bavlněný materiál, přes který jen tak něco neprojde. Jestliže tedy rádi spíte na péřovém polštáři, zakrytí pravou péřovou peřinou, perkál je pro vás jasnou volbou. Peří zůstane hezky tam, kde má být. Tím, že je perkál velice pevným materiálem, je i odolný a snese časté praní. Výborně se hodí na léto i na zimu, zvlášť pokud jej povlečete na péřovou přikrývku.

Kde se dá perkál koupit? Dnes už je i v českých obchodech docela rozšířený a seženete jej například v Lidlu za 399 Kč, případně v e-shopu Tchibo od 499 Kč.

Povlečení se doporučuje zcela obměnit každé tři roky.

Krepové povlečení – klasika, která se nemačká

Tento druh povlečení asi není potřeba nijak dlouze představovat. Jedná se o nenáročný typ bavlněného povlečení, které se nemačká, a tudíž není potřeba jej ani žehlit. Výborně se hodí na léto.

Flanelové povlečení pro studené nohy

Máte zimu nejraději z vyhřátého pelíšku? Potom vám nesmí doma chybět flanelové povlečení. Jedná se o typ úpravy bavlny a se hodí především na zimu. Toto povlečení je díky jemnému vlasu hebké a teplé. A pokud máte věčně zmrzlé nohy, rozhodně si pořiďte i flanelové prostěradlo. 

Dáte povlečení z polyesteru šanci?

Kromě povlečení ze 100% bavlny existují ještě materiály s příměsí polyesteru anebo čistě polyesterové. I když nejsou z čisté bavlny, rozhodně nad nimi nelámejte hůl.

Tato povlečení jsou cenově dostupnější, lépe schnou a příliš se nemačkají. Například v prodejnách Möebelix je seženete od pouhých 129 Kč a v Jysku od 175 Kč.

Mikroplyš je sice z polyesteru, ale...

Jen si to představte. Co kdyby se vám splnil dětský sen? Spát v povlečení z mikroplyše je jako spát obklopeni těmi nejjemnějšími a nejměkčími plyšáky na světě. Tak teplé, tak měkké, že se vám nebude chtít celý den vylézt z postele. Už se v něm vidíte při sledování vánočních pohádek?

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz