Teploty stoupají, ceny melounů klesají. Víte, kdy je jejich nákup nejvýhodnější?

Vodní meloun k létu patří! Canva

Melouny k létu prostě patří, protože jsou perfektním osvěžením. V obchodech se začínají objevovat už na jaře, ale jejich cena je poměrně vysoká. Naštěstí zatímco teplota venku stoupá, částka, kterou vydáte za meloun, v průběhu léta klesá.

Přečtěte si také

Heinz našel muže, který přežil měsíc na moři jen díky kečupu. Chce mu koupit loď
Heinz našel muže, který přežil měsíc na moři jen díky kečupu. Chce mu koupit loď

Proč mimo léto chutnají jinak a jsou dražší?

Lze říct, že v České republice máme dvě melounové sezóny. V té první jsou k nám dováženy melouny hlavně ze Španělska, a to právě od května do září. Dalšími dovozci jsou pak třeba Řecko, Itálie a také Francie. Z těchto zemi je dovoz samozřejmě snadnější a lacinější, což se odráží na ceně.

Pokud najdete v regálu vodní meloun v jinou dobu, půjde pravděpodobně o meloun z Jižní Ameriky. Ty se sklízejí dříve a dozrávají během cesty. Obojí se projeví na ceně a mnohdy také na chuti, která nemusí být tak výrazná jako u španělských melounů, co jíme v létě.

Vývoj ceny vodního melounu

Podívali jsme se na to, jak se během loňského jara a léta vyvíjely ceny vodních melounů. Zatímco na začátku května se cena pohybovala na necelých 30 Kč za kilogram, o dva měsíce později byla částka daleko nižší – 7,90 Kč. Během léta se pak držela de facto v jedné hladině a stejný nebo velmi podobný vývoj lze předpokládat i letos.

Vývoj ceny vodních melounů na jaře a v létě 2020. Kupi

Proč je meloun zdravý?

Cena je tedy během léta rozhodně nejpříznivější a chuť nejlepší, takže nám nic nebrání v tom užít si to pravé osvěžení. A to doslova, protože zhruba z 92 % meloun tvoří voda. Zbylá procenta jsou pak jadérka, vitamíny, minerály i vláknina.

Meloun vodní přispívá k vylučování škodlivin z těla a pomáhá v odvodňování. Obsahuje také antioxidant, který posiluje imunitu a bojuje s volnými radikály, a aminokyselin citrulin, co se v těle mění na látku, která rozšiřuje cévy. Meloun je díky tomu prevencí před vysokým krevním tlakem.

Jak máte meloun nejraději?

Někdo rád meloun dlabe lžicí, jiný ho krájí na měsíčky. Kromě takto syrového ho však můžete přidat do salátu, ugrilovat nebo z něj vyrobit zmrzlinu i polévku, čímž návštěvu překvapíte a děti potěšíte.

Meloun na české zahrádce? Ano, ale není to snadné

Pokud rádi zahradničíte, zkuste si vypěstovat vlastní meloun. V případě, že vám bude přát štěstí a letní sluníčko rostlinky pořádně zahřeje, se to může i podařit. Zvolte místo za větrem, na nějž po celý den nedopadá stín. Půda musí být lehká, propustná a bohatá na živiny, ideálně smíchaná s kompostem.

Letos už je ovšem pozdě, semínka melounů se sejí do konce března, sazečky sázejí v polovině května. Na druhou stranu, pokud ještě teď zkusíte sazeničku dát do záhonu, třeba nakonec vlastní melou přeci jen sklidíte.