Víte, které potraviny obsahují nebezpečné éčko 171? A kterým dalším je lepší se vyhnout?

E 171 je nebezpečné pro lidský organismus. Canva

Jak už jsme vás informovali před pár dny, Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) zveřejnil nové stanovisko k éčku označovanému jako E 171. To je nyní zhodnoceno jako nebezpečné. Nejspíš vás překvapí, v kolika potravinách se nachází.

Přečtěte si také

Recept na poctivé domácí bramboráky, které vám budou mizet pod rukama
Recept na poctivé domácí bramboráky, které vám budou mizet pod rukama

Pod označením E 171 se skrývá oxid titaničitý, neboli také titanová běloba. Tato látka byla nyní označena za problematickou, protože se může v těle ukládat a způsobovat závažné zdravotní potíže. Jednat by se mělo například o záněty plic i různé druhy rakoviny.

Lze tedy předpokládat, že dojde zákazu jejího používání v potravinářské oblasti v rámci celé Evropy. Záleží však na rozhodnutí Evropské komise a jednotlivých členských států Evropské unie.

Věnujte pozornost etiketám

Než k zastavení používání E 171 dojde, můžeme se mu alespoň vyhýbat. To ovšem bude chtít pečlivé procházení etiket, nebo serverů, kde si složení můžete zjistit –⁠ u mnohých potravin máte tuto možnost přímo na Kupi.cz. Možností je také portál FérPotravina.cz, kde se o éčkách dozvíte vše potřebné.

I my jsme se podívali na to, kde všude se E 171, neboli oxid titaničitý a také titanová běloba, nachází. Bohužel takových potravin je opravdu velké množství. Navíc je potřeba se nenechat zmást tím, že E 171 má v první řadě za úkol bělit. To je sice pravda, ale najdeme ho ve složení i takový potravin, u nichž bílá barva nepřevažuje.

E 171 je často ve sladkostech pro děti

E 171 obsahuje celá řada žvýkaček, a to jak těch, co jsou určené spíše pro děti, tak také peprmintových, jako jsou například Orbit, jejichž složení na Kupi.cz najdete. 

Častou složkou je pak v dalších cukrovinkách –⁠ želé, perníkách (např. s cukrovou polevou), bonbonech, sušenkách, bonboniérách a lízátkách.

Výjimkou oxid titaničitý není ani v čínských polévkách a nudlích, pomazánkách a krémech, majonézách, zmrzlinách, jogurtech, doplňcích stravy i potřebách k pečení, jako jsou polevy a zdobení.

Éčka jsou součástí potravin. Canva

Další nebezpečná éčka, kterým je lepší se vyhnout

1. E110

Synteticky vyráběná látka, která potravinám dodává hnědou barvu. Může vyvolat alergickou reakci i astma, otoky, vyrážku a způsobit zažívací potíže. Existuje podezření, že způsobuje dětskou hyperaktivitu.

2. E132

Potravinářská modř bývá přidávaná do sladkostí, nealkoholických nápojů a řady dalších produktů. Jde sice o látku, která se získává z indigovníku, ale její zpracování probíhá synteticky. Zvyšujte krevní tlak a může vést k alergiím.

3. E133

Vyrábí se synteticky z uhelného dehtu a jeho název zní Brilantní modř. Jde o alergen, který navíc může vyvolat řadu zdravotních potíží, jako je astma a vyrážka. Není jisté, jaké množství se do těla vstřebává.

4. E210

Kyselina benzoová je konzervantem, který má působit proti plísním a bakteriím, čímž zvyšuje trvanlivost. Vyskytuje se i v přírodě, například v třešních, malinách a borůvkách, nicméně v potravinách se působením kyseliny askorbové může přeměnit v rakovinotvornou látku.

Přidává se do sýrů, margarínů, nápojů, bonbonů, pečivu a celé řady dalších potravin. U citlivých osob může vyvolat hyperaktivitu, podráždění pokožky a další potíže.

5. E951

Ve složení je často jeho plné jméno: Aspartam. Vyrábí se synteticky a jde o sladidlo, které je zhruba 200x sladší než cukr. Umí také zvýšit chuť k jídlu a zvýraznit aroma, proto se v potravinářství hojně používá. Obsahují ho majonézy, hořčice, nakládané zeleniny a ovoce, doplňky stravy a mnohé další potraviny.

Účinků, které může mít na náš organismus, je celá řada. Výsledky některých pokusů poukazují na vliv na nervový systém, jiné na zvýšení pravděpodobnosti vzniku rakoviny mozku. U citlivých lidí může vyvolat bolest hlavy, závratě a vyrážky, u dětí poruchy chování. Podobně jako tomu bylo u E 171, i tady probíhají diskuze o tom, jak moc aspartam škodí lidskému zdraví.