Nadace Petra Kellnera podpořila vznik aplikace, která zachraňuje životy

Aplikace Nepanikař pomáhá, a dokonce zachraňuje. Nepanikař

Veronika Kamenská je jednadvacetiletá studentka, které život ztrpčovaly psychické potíže. Podporu hledala mimo jiné i v on-line sféře, přičemž žádnou vhodnou nenašla. A tak ji vymyslela a zrealizovala.

Přečtěte si také

Dokonale strašidelné pohoštění na halloweenskou párty pro děti i dospělé
Dokonale strašidelné pohoštění na halloweenskou párty pro děti i dospělé

První pomocná ruka

Aplikace Nepanikař nabízí prvotní psychologickou pomoc lidem, kteří trpí depresemi, úzkostmi, panickými atakami, sebepoškozováním, poruchami příjmu potravy nebo je přepadají myšlenky na sebevraždu.

Není náhradou za odbornou lékařskou pomoc, ale podporou, když se nablízku nenachází lékař. Obsahuje také seznam psychologů a psychiatrů, na které je možné se obrátit.

Veronika Kamenská říká: „Hlavní důvod pro vytvoření aplikace a celého projektu byla skutečnost, že já sama trpím duševním onemocněním. Když jsem na tom byla nejhůř, hledala jsem mobilní aplikaci v češtině, ale žádná nebyla. Po pár letech, kdy jsem na tom byla lépe, jsem se rozhodla situaci změnit.“

Aplikace pomáhá lidem s psychickými potížemi. Canva

Práce na aplikaci neustává

Původně šlo o studentský projekt, ale v současnosti si aplikaci stáhlo už více než 140 tisíců lidí ve 150 zemích světa. Dostupná je v devíti jazycích a doslova o ní lze říct, že zachránila několik životů. Daří se jí to pomocí dechových cvičení, uklidňujících her, relaxačních technik, rad a dalších metod. Stáhnete ji zdarma na Google Play i App Store a po nainstalování ji můžete používat i off-line.

„Teď jede aplikace jako první pomoc, ale dále hodně rozšiřujeme naši on-line poradnu, protože dostupnost linek důvěry je bohužel vzhledem ke kapacitě omezená. Od dubna chceme spustit on-line terapeutickou platformu, kde propojíme psychoterapeuty s lidmi, kteří jejich pomoc potřebují,“ prozradila nám Veronika. Její tým dále pracuje také na destigmatizaci témat duševního zdraví, která jsou stále značně tabuizovaná, na sociálních sítích.

Bez finanční pomoci by to nešlo

Vznik Nepanikař podpořila Nadace PPF, která byla založená společností PPF a.s., jejímž majitelem byl nedávno zesnulý podnikatel Petr Kellner. To ostatně potvrzuje i sama Veronika Kamenská: „Nejde slovy vyjádřit, jak nám nadace pomohla. Vystřelilo nás to raketovým tempem nahoru. Už nejsme jen banda nadšených lidí, ale jsme tým plný odborníků a lidí, kteří věří v zázraky. Díky nadaci můžeme pomáhat přesně tam kde je třeba.“

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz