Lockdown další dva týdny: Obchody, školy, restaurace a služby zůstanou zavřené zatím do 22. ledna

Vláda prodloužila lockdown o další dva týdny Canva

Vláda dnes od rána projednávala prodloužení opatření proti šíření koronaviru, která měla platit do 10. ledna. Na tiskové konferenci zástupci vlády potvrdili, že omezení se prodlužuje do 22. ledna. Ministr zdravotnictví Jan Blatný už začátkem týdne avizoval, že žádná uvolnění navrhovat nebude. Česko se aktuálně nachází v pátém, tedy nejvyšším stupni protiepidemického systému PES.

Přečtěte si také

Božská jahodová marmeláda 3x jinak: Dokonalá klasika, méně sladká i s osvěžujícím twistem

Dnes Blatný potvrdil, že přísnější opatření, která odpovídají pátému stupni protiepidemického systému PES, zůstanou zachována i po celý příští týden. 

Minimálně do 22. ledna 2021 tak platí, že:

  • Musí zůstat zavřená velká část obchodů s výjimkou potravin nebo drogerií. 
  • Zavřeny musejí být také provozovny služeb.
  • Restaurace smějí mít otevřená jen výdejní okénka.
  • Školáci musejí zůstat doma na distanční výuce s výjimkou dětí, které navštěvují nejnižší dvě třídy základních škol.

Nadále také bude platit zákaz shromažďování více než dvou lidí na veřejných místech. 

Minimálně další dva týdny si nezalyžujeme

Vláda dnes rovněž řešila otevření ski areálů – to však nakonec nepovolila. Pokoušel jsem se navrhnout variantu, kdy by za určitých podmínek bylo možné umožnit řízený systém lyžování. Na druhou stranu respektuji argumenty, které jsou na stole s ohledem na počty nakažených,“ prohlásil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. „Pro horská střediska připravuji speciální kompenzace,“ sdělil Havlíček.

Termín prodloužení protikoronavirových opatření se kryje s datem, kdy je naplánován konec nouzového stavu. Podle slov ministra Blatného je velmi pravděpodobné, že do 22. ledna bude v Česku platit stupeň číslo pět. Dá se také předpokládat, že nouzový stav bude prodloužen i po 22. lednu.