Levitující květinové dekorace kokedamy si zvládnete vyrobit i sami

Kokedamy jsou inspirovány tradičním japonským uměním, stále populárnější jsou však i u nás armand valendez / Pexels

Máte kolem sebe rádi zeleň? Pak si vaše zelené srdce snadno získají kokedamy – japonské mechové koule, což je způsob pěstování a úpravy pokojových rostlin. Květiny v tomto případě nerostou v květináči, ale vyrůstají z balu zeminy, který je esteticky obalen mechem a umožňuje zavěšení rostliny v interiéru i exteriéru. Chcete si kokedamu vyrobit sami? Můžete.

Přečtěte si také

Vyřezávání dýní, zapalování svíček a strašidelná výzdoba. Co mají společného Halloween a Dušičky?
Vyřezávání dýní, zapalování svíček a strašidelná výzdoba. Co mají společného Halloween a Dušičky?

Původní způsob pěstování bonsají je čím dál populárnější. Aby také ne, když například kokedama s fíkusem „Ginseng“ připomíná planetku Malého Prince s okouzlujícím maličkým baobabem.

Kokedamy i dnes vznikají tvarováním kořenového balu a zeminy do pravidelné koule, kterou je třeba obalit mechem. Mohou stát v okrasné míse, oblíbené je však především jejich zavěšování v prostoru – levitující les rostlin, ale i pokojovka jako dominantní solitér mají své neobyčejné kouzlo.

Kokedama, kráska na počkání

Kokedamu si z jakékoli pokojové rostliny můžete vytvořit i vy sami. Obzvláště pokud jste vášnivým pěstitelem, může být tato činnost relaxací přesně pro vás. Jak a čím začít před samotným tvořením? Květinu opatrně zbavte substrátu, aby zůstaly pouze kořeny. Opatrně – abyste křehké kořínky nepolámali. Také je potřeba připravit si mech rašeliník.

  • Z čeho kokedamy vytvářet? Potěšit se můžete třeba krásnými asparagusy nebo kapradinami. Fantazii se meze nekladou!
Kokedamy můžete vytvořit z oblíbených pokojových rostlin Pixabay

Jak na to?

Kromě rašeliníku, zeminy (japonský černý jíl) a rostlinky budete potřebovat také nit a provázek s očkem na zavěšení.

  1. Nejprve opatrně zmáčkněte kořeny rostliny do požadovaného tvaru koule.
  2. Takto připravený val kořenů obalte mechem, který okolo něj obtočte nití, aby vše drželo na místě.
  3. Pak je čas rozdrolit jíl, případně jej smíchat s pískem, substrátem pro pokojovky a dalšími surovinami důležitými pro život rostlinky.
  4. Promíchanou a připravenou směs tvarujte do placiček a ty přilepujte na kouli, aby postupně nabyla požadované velikosti vzhledem k rozměrům a stáří rostliny.
  5. Posledním krokem je obalení koule navlhčeným mechem v tenké vrstvě a následné ovázání provázkem, aby se val nerozpadl. 

Péče o kokedamu

Vaše kokedama je hotová, co dál? Rostlinu je potřeba zalévat jinak, než jste zvyklí u rostlin v květináčích. Jednou týdně je potřeba kouli namočit v odstáté vodě, aby bal nasákl. Poté můžete kokedamu nechat odstát, než ji zavěsíte na její místo – nejlépe tam, kde nesvítí přímé a ostré slunce. Mech můžete pravidelně rosit.

Když se o kokedamu budete s láskou starat, stane se vaší zelenou chloubou a ozdobou interiéru. A že si na výrobu netroufáte? Nevadí – můžete si pořídit už hotové kousky, takové, které vám budou dělat radost hned.

Tip: Vše pro přípravu kokedamy najdete v e-shopech hobby marketů OBI nebo Baumax. Sledujte letáky na Kupi.cz a inspirujte se nejen nízkými cenami.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz