Fólie nebo sklo: Jak nejlépe ochránit displej telefonu před rozbitím při sportu i v běžném životě?

Tvrzené sklo chrání displej před rozbitím a nečekanou opravou v podobě nákladné výměny displeje Canva

Obrazovku mobilního telefonu je potřeba chránit před poškrábáním a v nejhorším případě také před možným rozbitím. Víte, jaké jsou rozdíly mezi ochranným sklem a fólií? Podívejte se na náš přehled a zvolte tu nejlepší ochranu i pro svoje zařízení. 

Přečtěte si také

Inspirujte se našimi tipy na vánoční dárky pro babičky a dědečky
Inspirujte se našimi tipy na vánoční dárky pro babičky a dědečky

Sklo, nebo fólie?

Asi správně tušíte, že rozdílů je poměrně dost. Tím, co by vás ale mělo zajímat nejvíce, je odolnost – a právě tu má tvrzené sklo až 7krát vyšší než fólie.

Díky svým vlastnostem je tedy fólie spíše ochranou proti znehodnocení a škrábancům, kdežto sklo může zajistit bezpečí i v případě pádů a zachránit tak displej před rozbitím. Další rozdíly jsou také v ceně ochranných prostředků – fólie je mnohem levnější, nicméně poskytnutá ochrana je, jak už jsme zmínili, menší.

Není sklo jako sklo

Ochranná sklíčka na telefony najdete na trhu v několika provedeních, liší se vlastnostmi či tvarem. Ochranné sklo 2D je rovné, hodí se především pro starší typy chytrých telefonů s rovným povrchem. Pro ty je určeno také sklíčko 2,5D, které nicméně disponuje mírně zaoblenými hranami pro komfortnější používání.

Pokud však má váš telefon zaoblený displej, můžete sáhnout po 3D skle či po typech FullCover a Edge to Edge, které chrání nejen celý displej telefonu, ale také jeho rámečky. Pozor, v tomto případě je nutné vybrat ochranné sklo v barvě rámu telefonu.

Fólie a sklo chrání telefon před poškrábáním LUM3N / Pixabay

Vlastnosti tvrzených skel

A co všechno tvrzená sklíčka na telefon umí? Díky přítomnosti speciální oleofobní vrstvy nejsou náchylné ke špinění od prstů – váš displej tak zůstává čistý. A novinkou jsou také tzv. Privacy vlastnosti – z některých úhlů uvidí lidé kolem vás pouze černou obrazovku, díky čemuž je chráněno vaše soukromí, ať už jedete v MHD nebo stojíte ve frontě v obchodním centru.

Výjimkou u skel nebývá ani důležitá ochrana očí, a to v rámci filtrace modrého světla, které je považováno za škodlivé. A některá navíc můžete zakoupit také s antibakteriální vrstvou – protože jsou to právě mobilní telefony, které bývají považovány za plné těchto mikroskopických tvorů. Díky všem těmto vlastnostem je sklo pomocníkem, díky němuž bude používání vašeho telefonu bezpečnější – pro vás, i pro samotný přístroj.

Co nemůže chybět k telefonu? Sluchátka v akci!

Ochranné fólie nejsou na škodu

Některým uživatelům sedí více ochranné fólie. Jako základní ochrana displeje jsou postačující, a někteří prodejci navíc nabízejí vyhledání a nalepení vhodné fólie na počkání, například Datart – díky tomu vám odpadá vlastní lepení, které se ne vždy může povést napoprvé.

Pokud se však pro lepení ochranného prostředku, skla či fólie, rozhodnete sami, buďte opatrní. Udělejte si čas na pomalý postup s důrazem na preciznost. Je potřeba důkladně vyčistit a odmastit displej a zbavit jej všech nečistot a prachu. Fólii či sklo nejprve vycentrujte, následně opatrně nalepte na displej. Máte hotovo? Pak stačí ochranný prvek vyměnit až v případě potřeby. A jaká varianta vyhovuje vám?

Tip: Až zavítáte do své oblíbené prodejny elektro, nezapomeňte se poohlédnout nejen po ochraně displeje, ale také po pouzdře na telefon – to totiž dovede účinně ochránit také tělo přístroje. Sledujte akční letáky prodejen Datart, Electro World a dalších na Kupi.cz a nenechte si ujít ty nejlepší ceny.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz