Co znamenají zkratky VS, VSOP či XO v označení alkoholu?

Jak ovlivňuje věk cenu a chuť?

Zahlédli jste v obchodě několik koňaků, které vypadají na první pohled stejně, ale jejich cenovky se výrazně liší? Zásadní roli v ceně hrají kromě značek také zkratky uvedené na obalech. Naučte se je číst a pochopte, co v praxi znamenají.

Přečtěte si také

Na co se teď v obchodech sbírají body? Ušetříte na Legu, výrobcích Tefal, porcelánu i špercích
Na co se teď v obchodech sbírají body? Ušetříte na Legu, výrobcích Tefal, porcelánu i špercích

Nejen víno zraje

Nemusíte být odborník přes alkoholické nápoje, abyste věděli, že u většiny druhů roste chuť a kvalita s věkem. Mezi nejdražší lahve vína, šampaňského, brandy, rumu, koňaku, ginu i vodky patří ty, které mají klidně i několik desítek až stovek let. Některé ročníky jsou mezi sběrateli obzvláště vyhlášené, patří mezi ně například Moët & Chandon Bi Centenary Cuvée Dry Imperial 1943 nebo Moët & Chandon Dom Perignon Charles & Diana 1961. I na pultech běžných supermarketů můžete narazit na kousky s historií, třebaže za největšími poklady musíte zpravidla do specializovaných prodejen. Možná už teď začínáte tušit, že zkratky zmíněné v nadpise budou mít co do činění právě s věkem. A máte pravdu!

Z archivního soudku

Se zkratkami se nejčastěji potkáte na obalu koňaku. Pokud je na něm uvedeno VS (very special), je nejméně 2 roky starý. VSOP (very superior old pale) nebo Réserve má nejméně 4 roky, XO (extra old) nebo Napoleon či Hors d’Age má nejméně 6 let. Je však nutné si uvědomit, že koňak je v praxi směsí různých ročníků a zkratka se vztahuje k nejmladší složce směsi. V Hennessy XO najdete víc než 100 destilátů. Vedle uvedených zkratek existuje také několik specialit, takovou je například koňak Louis XIII. od společnosti Rémy Martin. V něm najdou vaše chuťové pohárky destiláty ve věku 40 až 100 let. Ty nejdražší koňaky Richard Hennessy a L’Espirit de Courvoisier ukrývají složky staré až 200 let.

Věk může být označen různě dle druhu alkoholu

A co hvězdičky?

Než se začnete na baru chlubit znalostí všech zkratek, myslete na to, že taková zkratka XO znamená něco jiného u koňaku, a něco jiného u rumu. Pod označení XO spadají rumy s věkem 20 až 35 let. Označení Reserva prezentuje zásobu toho nejlepšího, co daný ročník nabídl. Absolutním opakem archivních lahví je Agricola. Tento rum byl destilovaný pouze pár dní. Pokud jde o věk, kromě zmíněných zkratek najdete na alkoholu také ročník (zejména v případě vín) nebo hvězdičky. Jejich počet říká, jak dlouho alkohol zrál. Taková dvanáctihvězdičková Metaxa má za sebou 12 let v sudu.

Čím starší, tím dražší

Ceny kvalitních koňaků a destilátů jsou obecně velmi vysoké. Na druhou stranu se nejedná o alkohol, který byste vypili za jeden večer. Rituál ochutnávání a vychutnávání má k vypití tzv. na ex hodně daleko. Koňak se pije po malých dávkách, nechte si jeho chuť rozvinout v zadní části úst. Mladší koňaky bývají ostré, ty starší tělnaté, jemné a komplexní.

Že vás popis chuťového zážitku zaujal? Neváhejte se vydat do obchodu. Ideální doba na pořízení koňaku ve slevové akci je prakticky po celý rok kromě vánočních svátků, kdy průměrná cena (včetně té akční) roste. Dobrou zprávou je, že kvalitní alkohol si můžete klidně pořídit s předstihem. Při správném skladování vám vydrží dlouhé roky. Stačí, aby lahev byla ve vzpřímené poloze a nedopadalo na ni přímé sluneční světlo. Optimální skladovací teplota je kolem 5 až 15 °C.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz