Úklid po svátcích! Jak vyčistit skvrny od vína a další zaschlé fleky?

Úklid po svátcích! Jak vyčistit skvrny od vína a další zaschlé fleky?

Stojíte po silvestrovských oslavách uprostřed obýváku a nevíte, kde začít s úklidem? Jestli na vaší sedačce, koberci nebo ubrusu září nová skvrna od majonézy nebo červeného vína, nepropadejte panice. I když jste ji objevili až dnes, s našimi radami se jí rychle zbavíte a stopy po párty budou ty tam.

Přečtěte si také

Milujete kečup? Oblíbená pochoutka se vyráběla z ryb, sloužila i jako medicína
Milujete kečup? Oblíbená pochoutka se vyráběla z ryb, sloužila i jako medicína

Pryč s mastnotou

Majonézové chlebíčky, bramborový salát a mísa uzenin. Ty často najdeme na prostřeném stole při silvestrovské oslavě. Jenomže stačí sklenka navíc a koordinovat tanec, přípitek a mastný řízek v ruce najednou není jednoduché. Zůstalo mastné jídlo i na svátečním ubruse po babičce? Spolehněte se starý dobrý Jar či jiný saponát. Zbaví mastnoty nejen nádobí, ale i látku. Naneste ho no skvrnu a protřete houbičkou. Nechte chvíli působit a pak opláchněte ubrus vodou nebo jej vyperte, pokud je to možné.

Přežehlete to!

Další osvědčenou metodou, jak se zbavit mastnoty nebo třeba kapek vosku ze svíčky, je jejich přežehlení. Možná jste slyšeli, že skvrny se dobře chytají třeba na klasický piják! To je sice pravda, ale kde v roce 2020 seženete tenhle již roky nepoužívaný savý papír? Stejně dobře vám poslouží papírový ubrousek nebo noviny. Mastné místo jimi podložte a přejeďte horkou žehličkou. Zdá se vám, že skvrna drží dál? Překryjte ji dalším papírem a vytvořte obdobu sendviče. Opět přežehlete a uvidíte, že mastnota už neodolá.

Věděli jste, že s mastnými fleky na ubruse si skvěle poradí třeba starý dobrý Jar?

Víno je prevít

Co by byly svátky bez vína? Sklenka červeného prostě k oslavám patří! Tím spíš se ale stává, že víno v nestřeženém okamžiku dopadne na sedačku, ubrus nebo koberec. Pokud jste situaci zažehnali hned a skvrnu posolili, máte část práce za sebou. Co když jste ale našli skvrnu až nyní? I na takovou situaci existuje rada.

Soda s octem dokáže zázraky

Připravte si půl sklenky octa, jedlou sodu a půl sklenky studené vody. Pozor, horká voda by mohla skvrnu v textilii akorát tak zafixovat! Všechny ingredience smíchejte, aby vznikla krémová pasta. Tou potřete znečištěné místo a čistou utěrkou ji jemně vtlačujte do textilie. Nechte pěnu pár minut působit a potom krátkými tahy utěrkou opět odstraňte. Místo pak přelijte směsí studené vody a octa a dál jemně přetírejte. Abrakadabra, skvrna od vína jako by na pohovce nikdy nebyla!

Tip: Nechce se vám doma nic míchat a chcete mít šikovného pomocníka stále při ruce? Kupte si třeba práškový odstraňovač skvrn Vanish či Ariel, které fungují stejně dobře.

Skvrny od červeného vína patří skoro ke každé bujařejší párty. Pomůže jedlá soda

Zápas se zápachem

Zapálil si někdo z hostů ve vašem obýváku cigaretu, a závěsy i sedačka jsou teď cítit kouřem? Můžete samozřejmě nechat týden otevřená okna a čekat, až zápach vyvane. Ale jestli nechcete chytit angínu hned na začátku roku, zvolte praktičtější řešení.

Vodka to jistí

Zbyla vám po silvestrovské oslavě troška vodky? Nalijte ji do nádoby s rozprašovačem a postříkejte s ní textilie. Alkohol totiž působí podobně jako třeba dezinfekční gel na ruce; prostě zabíjí bakterie, které zápach způsobují. Vodka navíc nezanechává žádnou vůni. Po vodkové spršce můžete použít speciální osvěžovač textilií nebo použít klasický osvěžovač vzduchu.

Soda odstraní také zápach

Cigaretového kouře nasáklého do sedačky nebo koberce se dobře zbavíte pomocí jedlé sody. Tu posypte na povrch a nechte pár hodin působit. Poté ji důkladně vysajte vysavačem. Není od věci mít doma též speciální čističe koberců a čalounění, které se prodávají ve sprejích. Vytvoří hustou pěnu, která pronikne hluboko do vláken a skvrnu tak lépe odstraní. Jestli ale textilie a čalounění utrpěly opravdu velkou škodu, zvažte jejich profesionální čištění extrakční metodou. Taková renovace sedačky nebo koberce je velmi účinná a vyčistí i nečistoty, na které jste vy sami krátcí.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz