Úklid po svátcích! Jak vyčistit skvrny od vína a další zaschlé fleky?

Muž odstraňuje pomocí soli a citronu skvrnu od červeného vína Canva

Stojíte uprostřed obýváku a nevíte, kde začít s úklidem? Jestli na vaší sedačce, koberci nebo ubrusu září skvrna od zbytků majonézy či novoročního červeného vína, nepropadejte panice. I když jste ji objevili až dnes, s našimi radami se jí rychle zbavíte a stopy po neštěstí budou ty tam.

Přečtěte si také

4 důvody, proč si pořídit skleník na vaši zahradu. Na co se zaměřit, abyste vybrali ten nejlepší
4 důvody, proč si pořídit skleník na vaši zahradu. Na co se zaměřit, abyste vybrali ten nejlepší

Pryč s mastnotou

Majonézové chlebíčky, bramborový salát a mísa uzenin – ty často najdeme na prostřeném stole ještě dlouho po Vánocích. Stačí ovšem trocha nepozornosti a zbytky slavnostního pohoštění mohou nadělat veliké problémy.

Zůstalo mastné jídlo i na svátečním ubruse po babičce? Spolehněte se na starý dobrý Jar či jiný saponát, který zbaví mastnoty nejen nádobí, ale i látku. Naneste ho no skvrnu, potřete houbičkou a nechte chvíli působit. Následně ubrus opláchněte vodou, nebo jej vyperte.

Speciální přípravky přijdou vhod

Přežehlete to!

Další osvědčenou metodou, jak se zbavit mastnoty nebo třeba kapek vosku ze svíčky, je jejich přežehlení. Možná jste taktéž slyšeli, že se skvrny dobře chytají třeba na klasický piják. Místo něj vám nicméně stejně dobře poslouží i papírový ubrousek nebo noviny. Mastné místo jimi podložte a přejeďte horkou žehličkou. Zdá se vám, že skvrna drží dál? Překryjte ji dalším papírem a vytvořte obdobu sendviče. Opět přežehlete a uvidíte, že mastnota už neodolá.

Žena vybírá v drogerii prostředek Canva

Víno je prevít

Co by to bylo za svátky bez vína? Sklenka červeného k oslavám prostě patří! Tím spíš se však stává, že víno v nestřeženém okamžiku dopadne na sedačku, ubrus nebo koberec. Pokud jste situaci zažehnali hned a skvrnu posolili, máte část práce za sebou. Co když jste ji ale našli až nyní? I na takovou situaci existuje rada.

Soda s octem dokáže zázraky

Připravte si půl sklenky octa, jedlou sodu a půl sklenky studené vody. Pozor, horká voda by mohla skvrnu v textilii akorát tak zafixovat! Všechny ingredience smíchejte, aby vznikla krémová pasta, kterou pak potřete znečištěné místo, a čistou utěrkou ji jemně vtlačujte do textilie.

Nechte pěnu pár minut působit a potom krátkými tahy utěrkou opět odstraňte. Místo pak přelijte směsí studené vody a octa a dál jemně přetírejte. A skvrna od vína jako by na pohovce nikdy nebyla!

  • Tip: Nechce se vám doma nic míchat a chcete mít šikovného pomocníka stále při ruce? Kupte si třeba práškový odstraňovač skvrn Vanish či Ariel, které fungují stejně dobře.
Rozlité červené víno na koberci Canva

Zápas se zápachem

Zapálil si někdo ve vašem obýváku cigaretu a závěsy i sedačka jsou teď cítit kouřem? Můžete samozřejmě nechat týden otevřená okna a čekat, až zápach vyvane. Jestli však nechcete chytit angínu hned na začátku roku, zvolte praktičtější řešení.

Vodka to jistí

Nemáte náhodou ve skříni trochu vodky? Nalijte ji do nádoby s rozprašovačem a postříkejte s ní textilie. Alkohol totiž působí podobně jako třeba dezinfekční gel na ruce – zabíjí bakterie, které zápach způsobují. Vodka navíc nezanechává žádnou vůni. Po vodkové spršce lze použít speciální osvěžovač textilií nebo klasický osvěžovač vzduchu.

Nechte svou domácnost provonět svěžestí

Soda zápach také odstraní

Cigaretového kouře nasáklého do sedačky nebo koberce se dobře zbavíte i pomocí jedlé sody. Tu posypte na povrch, nechte pár hodin působit a poté ji důkladně vysajte vysavačem.

  • Není od věci mít doma též speciální čističe koberců a čalounění, které se prodávají ve sprejích. Vytvoří hustou pěnu, která pronikne hluboko do vláken, a skvrnu tak lépe odstraní.
  • Jestli ale textilie a čalounění utrpěly opravdu velkou škodu, zvažte jejich profesionální čištění extrakční metodou. Taková renovace sedačky nebo koberce je velmi účinná a vyčistí i nečistoty, na které jste vy sami krátcí.