Kam vylít použitý olej? Do záchodu nikdy, hrozí vám za to vysoká pokuta

Kam s olejem z fritovacího hrnce?

Nejen po svátcích řeší české domácnosti, kam s olejem a tukem, který byl použit například ve fritovacím hrnci či při smažení na pánvi. Ministerstvo životního prostředí přichází se změnou, díky které bude recyklace o poznání snazší.

Přečtěte si také

Na co se teď v obchodech sbírají body? Ušetříte na Legu, výrobcích Tefal, porcelánu i špercích
Na co se teď v obchodech sbírají body? Ušetříte na Legu, výrobcích Tefal, porcelánu i špercích

Do toaletní mísy ani do muzea nepatří

Třebaže jsme na tom, my Češi, s recyklací a tříděním odpadu ve srovnání s jinými zeměmi velmi dobře, v určitých oblastech máme velké rezervy. Jednou z nich je také nakládání s přepáleným olejem. Není nic neobvyklého, že olej po použití putuje rovnou do dřezu nebo třeba do záchodu. Toto chování je však velmi nebezpečné pro životní prostředí, odpadní systém a v drtivé většině případů navíc porušuje kanalizační řád dané obce.

Oleje a tuky vylité do kanalizace se rychle ochladí a vytvoří shluky, které mají jedinečnou schopnost ulpívat společně s dalším odpadem na stěnách celého systému. To vše prakticky od stěn potrubí až po čističky odpadních vod. Výsledkem může jedna velká a tvrdá hrouda, která dokáže průchod kompletně ucpat. Část jedné takové gigantické hroudy dokonce byla k vidění v londýnském muzeu. Původní chuchvalec, který v září 2017 ucpal kanalizaci v Londýně, vážil neuvěřitelných 130 tun a měřil 250 metrů. Nechutný a fascinující důkaz toho, že olej do záchodu skutečně nepatří. Stejně tak nemá co dělat v menších kompostérech, kam ho někteří lidé se zahradou také někdy vylévají.

Od 1. ledna je vše jinak

Obce musí od začátku roku 2020 pro občany celoročně zajistit třídicí nádoby na jedlé oleje a tuky. To je dobrá zpráva pro všechny, kteří třídili oleje zatím pouze dobrovolně. V praxi to bude vypadat tak, že buď narazíte na speciální kontejnery na ulici (jejich přehled by měl být dostupný na webových stránkách obce), nebo se vydáte na výlet do sběrného dvora, kde od vás zaměstnanci přivezené oleje a tuky vyberou. Realizovaná změna by měla zvýšit již tak rostoucí množství vytříděných olejů a tuků.

Věděli jste, že: 

Pokud vylijete olej do odpadu, dopouštíte se přestupku a hrozí vám vysoká pokuta? Platí totiž, že v případě vypouštění látek, které nejsou odpadními vodami, se jedná o přestupek, za který může být uložena pokuta až do výše 100 000 korun (u fyzických osob) nebo 200 tisíc Kč (u právnických osob).

Čím kvalitnější olej, tím méně odpadu

V jaké nádobě olej vyhodit?

Pokud se ptáte, do čeho tuky a oleje před recyklací umístit, bude vám stačit zcela běžná plastová nádoba. Myslete tedy na to, abyste doma měli alespoň trychtýř a PET láhev. Na internetu a v prodejnách s gastro potřebami můžete narazit také na speciální nádoby na použitý olej z kuchyně, nicméně nejsou až tak levné. Olej a tuky z pánve do láhve postupně slévejte, ideálně po každém smažení. Pokud jde o olej z fritovacího hrnce, čas na jeho výměnu přichází v momentě, kdy má jinou barvu, případně když jídlo začne po fritování zapáchat. Množství odpadu dokážete minimalizovat tím, že vsadíte na kvalitní olej s vysokou teplotou přepálení.

Se zeleným cílem

Recyklace oleje a tuků dává smysl také z pohledu jeho dalšího využití. Speciální kontejner tak můžete navštívit s pocitem, že se z upraveného odpadu stane například přísada do biopaliv, případně najde využití při výrobě tepla a elektrické energie. Dodržením výše zmíněného postupu tak děláte dobrý skutek pro životní prostředí.

Není olej jako olej

Závěrem je pouze důležité upozornit na to, že domácí oleje se zásadně liší od motorových olejů, tedy různých maziv a aditiv v automobilovém průmyslu. Těch je možné se zbavit například u benzínové pumpy nebo v servisu.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz