Chcete omezit kávu? 6 přírodních energetických nápojů, které vás povzbudí

Matcha ledový čaj ve sklenici Vladislav Noseek / Shutterstock.com

Padáte únavou a nemůžete se vzpamatovat? Pomoci vám mohou lahodné nápoje, které stimulují energii. Co popíjet během dne, když potřebujete rychlou vzpruhu? Vyzkoušejte matchu, maté nebo ceremoniální kakao.

Přečtěte si také

Banán v dvojitém plastu a kukuřičný sáček: Zákazníci volili nejbizarnější obaly roku 2022
Banán v dvojitém plastu a kukuřičný sáček: Zákazníci volili nejbizarnější obaly roku 2022

Yerba maté

Sušená cesmína pochází z Jižní Ameriky a je známá pro své posilující a stimulační účinky. Zpravidla si můžete maté udělat doma i v práci, správně se však popíjí ze speciální nádoby – kalabasy s bombillou. O co jde? O energetický nakopávač, který si navíc v případě chuti můžete osladit.

Maté obsahuje vitaminy, minerály a antioxidanty a jeho pravidelné popíjení má prý dokonce pozitivní vliv na metabolismus a spánek, což je vzhledem ke stimulačním účinkům překvapivé.

Kopřivová šťáva

Odšťavněná kopřiva? No jasně! Kopřivové listy sbírané na jaře lze skutečně odšťavnit – šťávu poté smíchejte s vodou v poměru 1 : 5 a pijte. Tento povzbuzující nápoj má kromě přívalu energie za následek i účinnou detoxikaci organismu – a kdy jindy než na jaře s ní začít?

Povzbuďte i své zdraví

Matcha čaj

Co je matcha čaj? Výjimečný zelený čaj rozemletý na prach. Matcha je tradičně popíjena v Japonsku při speciální ceremonii, dnes si ji však můžete dopřát i u vás doma nebo v práci – a úprava je možná také zastudena.

Prášek z rozemletého čajovníku je plný zdraví prospěšných látek, například antioxidantů, flavonoidů a polyfenolů. A co matcha kromě povzbuzení přináší? Nabudí, uklidní a zlepší paměť – jde o ideální alternativu kávy.

Tip: Vytvořte si z pití čaje svůj oblíbený pravidelný rituál! Vyberte si stylové čajové nádobí, které najdete třeba v letácích Tescoma, Orion či Kitos na Kupi.cz. Pro momenty, které si vychutnáte naplno a do poslední kapky.

Miska s práškem matcha čaje, konvička a nálev v misce Kaiskynet Studio / Shutterstock.com

Listy ginkgo biloba

Léčivý strom a jeho typické lístky jsou oblíbené nejen pro různé zdravotní benefity, ale i stimulující účinky. Kromě povzbuzení paměti a prokrvení mozku je čaj z listů ginkga používán i na odstranění únavy a úzkostí. Lístky obsahují dokonce až na 60 užitečných látek, jako jsou flavonoidy, vitaminy, karbonové kyseliny a terpentýn. A pokud nejste příznivci čaje, lze používat také alternativní doplňky stravy.

Kukicha

Dalším čajem původem z Japonska je kukicha. Nejde o typický zelený čaj z lístků, nýbrž ze stonků – další výtečný horký nápoj a bohatý zdroj stopových prvků a minerálních látek. Přestože dokáže povzbudit, obsahuje jen malé množství kofeinu. Jde o chutný prvek pitného režimu během dne.

Udělejte radost také dětem

Čisté kakao

Milujete kakao? Pak tohle může být ten pravý povzbuzující nápoj právě pro vás. Bio kakao patří mezi superpotraviny a obsahuje nejen vitaminy a minerály, ale i alkaloidy, antioxidanty a polyfenoly. Čisté kakao z peruánských bobů podporuje oběhový systém, působí protizánětlivě, zlepšuje kognitivní funkce a má příznivé účinky na lidskou psychiku. Výsledkem je pohoda i povzbuzení současně – a navíc... Kdo by si nepochutnal na opravdovém kakau?