Spalovače tuků a detoxikační čaje. Co vám opravdu pomůže zhubnout?

Mohou opravdu detoxikační čaje a spalovače tuků pomoci ve vaší snaze zhubnout? Canva

Dali jste si jedno z nejčastějších novoročních předsevzetí, a to zhubnout? Nebo se jen po vánočním dovolenkovém režimu chcete dostat zpátky do formy? Zvlášť teď v lednu jsme vystaveni palbě reklam na dietní přípravky – dokážou vám v hubnutí opravdu pomoci, nebo za ně jen vyhazujete peníze?

Přečtěte si také

Mattonka bude mít PET lahve bez barvy, důvod vás překvapí
Mattonka bude mít PET lahve bez barvy, důvod vás překvapí

Detox je „in“

Stejně tak, jako vyhodit uschlý vánoční stromeček, zamést jehličí a vyvětrat byt. Podobnou očistu byste měli dopřát i svému organismu – hlásají reklamy na detoxikační čaje a tabletky. Ty slibují něco, co by se líbilo nám všem – když je budete pít, vyčistí tělo od všech škodlivin, a vy tím pádem zhubnete.

Složení těchto čajů zní často slibně – zelený čaj, skořice nebo třeba hořčičné semínko dokážou skutečně zrychlit metabolismus, a tudíž hubnutí podporují. Abyste ale požadovaných výsledků dosáhli, museli byste denně přijmout výrazně vyšší dávky těchto bylin, než je ukryto v balení.

Detoxikační čaje mají navíc velmi často projímavé účinky, které krátkodobě mohou zajistit plošší břicho stejně jako střevní chřipka tím, že budete častěji na toaletě. Jejich dlouhodobé užívání však ohrožuje vaše střeva a játra, což je jistě úplný opak toho, co jste původně chtěli.

Detoxikační čaje mívají často projímavé účinky, a jejich dlouhodobé užívání tak může být škodlivé Pexels

Poslouchejte své tělo

Naše tělo je na nežádoucí látky velmi dobře připravené již samo o sobě – hlavními „čističkami“ jsou játra a ledviny, které se umí škodlivin dobře zbavit. Pokud však mají přeci jen moc práce s tím, čím své tělo živíme, dají nám vědět. Pálení žáhy, zácpa, kožní problémy nebo záněty – to jsou varovné zprávy, že tělo potřebuje s očistou pomoci.

Detox organismu by ovšem měl přicházet pravidelně a po celý rok. Za odlehčovací dny nebo jednodenní půst každý týden vám tělo opravdu poděkuje. Přirozeně jej též můžete detoxikovat drceným lněným semínkem nebo třeba šťávou z červené řepy. Zařaďte do svého režimu i bezmasé dny, čímž ulehčíte organismu i peněžence.

Tip: V obchodech koupíte balené 100% ovocné i zeleninové šťávy, které neobsahují žádný cukr navíc. Udělejte si jich zásobu a zkuste je 2 dny popíjet – a uvidíte, jaké výsledky ve zdraví získáte. 

Nedocenitelný pomocník pro všechny, kdo žijí zdravě

Víc spálím, víc zhubnu

Pokud počítáte kalorie nebo se spoléháte na jednoduchou matematiku, víte, že pro hubnutí je nutné zvýšit výdej a snížit příjem kalorií. Jedině tehdy, když vznikne deficit, můžete zhubnout. Pokud jste se teprve nedávno seznámili s pojmem spalovač tuků a slibujete si od něj, že za vás bez námahy zničí kalorie z nezdravé stravy, zklameme vás.

Ani spalovač tuků není zázrak. Pracuje totiž na základě termogeneze, urychlení metabolismu a lipolýzy, která pomáhá využít tukové buňky. To vše ale funguje jedině při opravdovém pohybu. Spalovače tuků vám díky kofeinu, guaraně nebo synefrinu dodají při sportu energii a nabudí v těle stres, na který organismus reaguje tvorbou tepelné energie. A aby tělo tuto energii vytvořilo, použije uložený tuk. Hurá!

Spalovače tuků vám pomohou zhubnout, ale jen tehdy, jste-li ochotni se hýbat Unsplash

Ani spalovače nejsou bez rizika

Pokud jste ochotni na sobě pracovat a nebojíte se pravidelného pohybu, spalovače tuků vás odmění lepšími výsledky. Jak ale vybrat ten pravý? Zvažte, jste-li začínající, rekreační nebo profesionální sportovec. Chcete se zbavit tuku, potlačit chuť na sladké nebo zvýšit energii pro sportovní výkony? Různé spalovače totiž mají různé účinky, a toho se též při výběru držte.

Vždy taktéž dodržujte doporučené množství a nepřekračujte jej s vidinou lepších výsledků – vysoká dávka kofeinu může vašemu tělu spíš uškodit! A protože navíc povzbuzuje organismus, nedoporučuje se jej užívat později večer nebo před spaním. Jednoduše řečeno, než si spalovač koupíte, důkladně se o něm informujte a zvažte, je-li právě pro vás

Pohlídejte si ty správné doplňky v akci

Pokud však máte nemocné srdce, případně vysoký krevní tlak, zapomeňte na spalovače úplně. Tyto stimulanty jej totiž mohou zvyšovat!

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz