Spalovače tuků a detoxikační čaje. Co vám opravdu pomůže zhubnout?

Můžou opravdu detoxikační čaje a spalovače tuků pomoci ve vaší snaze zhubnout?

Dali jste si jedno z nejčastějších novoročních předsevzetí, a to zhubnout? Nebo se jen po vánočním dovolenkovém režimu chcete dostat zpátky do formy? Zvlášť teď v lednu jsme vystaveni palbě reklam na dietní přípravky. Dokážou v hubnutí pomoci, nebo za ně jen vyhazujete peníze?

Přečtěte si také

Hračky, které baví a rozvíjejí myšlení. Tipy na vánoční dárky pro děti podle věku
Hračky, které baví a rozvíjejí myšlení. Tipy na vánoční dárky pro děti podle věku

Detox je „in“

Stejně, jako vyhodit uschlý vánoční stromeček, zamést jehličí a vyvětrat byt. Podobnou očistu byste měli dopřát i svému organismu – hlásají reklamy na detoxikační čaje a tabletky. Ty slibují něco, co by se líbilo nám všem. Když je budete pít, vyčistí tělo od všech škodlivin, a vy tím pádem zhubnete.

Složení těchto čajů zní často slibně, to je fakt! Zelený čaj, skořice nebo třeba hořčičné semínko dokážou zrychlit metabolismus, a tudíž hubnutí podporují. Abyste ale požadovaných výsledků dosáhli, museli byste denně přijmout výrazně vyšší dávky těchto bylin, než je ukryto v balení. Detoxikační čaje mají navíc velmi často projímavé účinky, které krátkodobě mohou zajistit plošší břicho stejně jako střevní chřipka tím, že budete častěji na toaletě. Jejich dlouhodobé užívání však ohrožuje vaše střeva a játra, což je úplný opak toho, co jste původně chtěli, nebo ne?

Detoxikační čaje mívají často projímavé účinky a jejich dlouhodobé užívání může být škodlivé

Poslouchejte své tělo

Potřebuje naše tělo vůbec nějaký detox? Věřte, že je na nežádoucí látky velmi dobře připravené. Hlavními čističkami jsou játra a ledviny, a ty se umí škodlivin dobře zbavit. A pokud mají přeci jen moc práce s tím, čím své tělo živíme, dají nám vědět. Pálení žáhy, zácpa, kožní problémy nebo záněty. To jsou varovné zprávy, že tělo potřebuje s očistou pomoci. Detox organismu by ale měl přicházet pravidelně a po celý rok. Za odlehčovací dny nebo jednodenní půst každý týden vám tělo opravdu poděkuje. Přirozeně jej též můžete detoxikovat drceným lněným semínkem nebo třeba šťávou z červené řepy. Zařaďte do svého režimu i bezmasé dny. Ulehčíte tak organismu i peněžence.

Tip: V obchodech koupíte balené 100% ovocné i zeleninové šťávy, které neobsahují žádný cukr navíc. Udělejte si jich zásobu a zkuste je 2 dny popíjet. Na stejném principu jsou postaveny i tolik oblíbené smoothie diety značek UGO a Fruitisimo. Tři dny jsme tuto „tekutou stravu“ také popíjeli a výsledek nás velmi mile překvapil. První den byla k snídani řepa s jablkem, k obědu ovocný mix se špenátem a na večeři řepa se zázvorem. Další dny jsme volili šťávy libovolně podle chuti. Třetí den jsme se cítili skvěle a výsledkem bylo ploché břicho a o 2 kg méně na váze.

Víc spálím, víc zhubnu

Pokud počítáte kalorie nebo se spoléháte na jednoduchou matematiku, víte, že pro hubnutí je nutné zvýšit výdej a snížit příjem kalorií. Jedině tehdy, když vznikne deficit, můžete zhubnout. Pokud jste se teprve nedávno seznámili s pojmem spalovač tuků a slibujete si od něj, že za vás bez námahy zničí kalorie z té čokoládové tyčinky, které jste neodolali, zklameme vás. Ani spalovač tuků není zázrak. Pracuje totiž na základě termogeneze, urychlení metabolismu, a lipolýzy, která pomáhá využít tukové buňky. To vše ale funguje jedině při opravdovém pohybu. Spalovače tuků vám díky kofeinu, guaraně nebo synefrinu dodají při sportu energii a nabudí v těle stres, na který organismus reaguje tvorbou tepelné energie. Aby tělo tuto energii vytvořilo, použije uložený tuk. Hurá!

Spalovače tuků vám pomohou zhubnout, ale jen tehdy, jste-li ochotni se hýbat

Ani spalovače nejsou bez rizika

Pokud jste tedy ochotni na sobě pracovat a nebojíte se pravidelného pohybu, spalovače tuků vás odmění lepšími výsledky. Jak ale vybrat ten pravý? Zvažte, jste-li začínající, rekreační nebo profesionální sportovec. Chcete se zbavit tuku, potlačit chuť na sladké nebo zvýšit energii pro sportovní výkony? Různé spalovače totiž mají různé účinky a toho se též při výběru držte. Vždy dodržujte doporučené množství a nepřekračujte jej s vidinou lepších výsledků. Vysoká dávka kofeinu může vašemu tělu spíš uškodit! Protože povzbuzuje organismus, nedoporučuje se jej užívat později večer nebo před spaním, abyste neměli bezesnou noc. Jednoduše řečeno, než si spalovač koupíte, důkladně se o něm informujte a zvažte, je-li právě pro vás. Pokud však máte nemocné srdce, případně vysoký krevní tlak, zapomeňte na spalovače úplně. Tyto stimulanty jej totiž mohou zvyšovat!

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz