Jak se zbavit komárů doma i na zahradě? Nenechte se vysávat!

Žena drží v ruce elektrický odpuzovač hmyzu do elektřiny DimaBerlin / Shutterstock.com

Za teplých večerů si v srpnu užíváme grilování, ale s tím přichází také hostina, při které jsme jídlem my. Komáři začínají útočit. Večerní posezení na terase se stává dobrodružstvím, kdy se snažíme uhájit svou krev před vysátím. A přesto existují efektivní řešení, při kterých se ani otevřená okna nestanou pozvánkou pro nezvaný hmyz.

Přečtěte si také

Olejové radiátory mají řadu výhod a zájem o ně prudce roste. Jak vybrat ten nejlepší?
Olejové radiátory mají řadu výhod a zájem o ně prudce roste. Jak vybrat ten nejlepší?

Metod existuje naštěstí poměrně dost. Od přípravků, které se aplikují přímo na tělo, přes ochranné sítě po vonné preparáty odpuzující hmyz. Prozradíme také, jak lze využít darů vaší kuchyně!

Jak na komáry na zahradě

Co odpuzuje komáry? Jako první pomoc, pokud se chystáte na grilovačku a chcete si pobyt venku užít, lze sáhnout po repelentu ve spreji. A pozor, děti mají pro svou jemnější kůži speciální přípravky. Zejména pro ty s citlivou pokožkou by rodiče měli zvolit odpovídající dětský repelent. Alternativou mohou být repelentní náplasti s postupným uvolňováním aktivní látky.

Pokud venku trávíte hodně času a nechcete svou kůži zatěžovat příliš, jsou další možností závěsné odpuzovače (ty slouží i jako prevence proti klíšťatům). Skvělou podpůrnou metodou jsou lapače hmyzu (ideálně s možností zavěšení), které bezpečně hmyz nalákají, a to v dosahu až 30 m², a poté zlikvidují.

Repelenty nyní koupíte se slevou

Jak se zbavit komárů v bytě

Repelenty by měly sloužit spíše pro pobyt venku, aby si kůže odpočinula. Pokud tedy plánujete zabezpečit svůj byt či dům před komáry, zamyslete se, které z dveří či oken nejčastěji používáte, a investujte do okenních sítí proti hmyzu. Tuto drobnost skutečně oceníte, protože si díky nim vychutnáte příjemně ochlazující noční vánek. Postýlku miminek i větších dětí můžete ochránit také moskytiérou, kterou hmyz nepronikne. Navíc dětem vytvoříte skvělý „domečkový“ prostor pro fantazii.

Dívka sedí v posteli přikryté moskytiérou a dívá se z okna na hory Tuttoo / Shutterstock.com

Spojit příjemné s užitečným můžete i prostřednictvím vůně. Opět existuje řada variant. Elektrické odpařovače či vonné svíčky (zejména s citronovou či mátovou vůní). Elektrické odpuzovače mají relativně dlouhou životnost (od týdnu po více než měsíc). Vybrat si můžete mezi těmi, které jsou vybaveny tekutou náplní, anebo mají speciální suchý polštářek. Pak už záleží na vás, čím domov provoníte a ochráníte.

Co odpuzuje komáry? Zn. bez chemie

Další z variant, jak uhájit svůj prostor před nepříjemným bodavým hmyzem, můžeme najít v přírodním léčitelství. Pokud vlastníte základní kuchyňské koření a na parapetu se vám zelenají či kvetou nějaké bylinky, můžete je využít. Mezi ty nejzákladnější odpuzovače patří levandule (ta navíc zklidňuje vaši mysl a psychiku), rozmarýn, tymián, majoránka nebo máta. Můžete je umístit právě na parapet nebo například pověsit snítku ke dveřím balkónu.

Pomáhá údajně také hřebíček a případně citronová tráva. Sílu těchto látek lze využít i prostřednictvím éterických olejíčků. Buď je necháte vypařovat skrze aromalampu, nebo se nanášejí přímo na tělo: na kotníky, zápěstí a za uši – tedy všude tam, kde vaše krev tepe nejblíže pokožce. Ale pozor, jen pár kapek! Jinak si kůži můžete popálit.

Člověk si maže štípanec na paži léčivým přípravkem wuanxiang / Shutterstock.com

Co pomůže na štípance od komárů

Navzdory veškerému úsilí jsou však hmyzí nepřátelé někdy příliš hladoví, odolní anebo jich je zkrátka moc. Jak si ulevit od svědění, zamezit otokům či přehnaným reakcím na štípanec a podpořit léčbu postiženého místa? Opět si můžete pomoci díky řadě přípravků z lékáren (například Fenistil, Alpa gel, produkty s tea tree nebo aloe vera). Pokud okolí nateče, sáhněte po octanové masti a dávejte studené obklady.

Využít však můžete i přírody a domácích zdrojů. Pěstujete doma aloe vera? Pak je nyní šance na šťávu z listů. Kousek odtrhněte a potírejte si rostlinou místo po bodnutí (podobně lze použít i při spáleninách). Pomůže také med (ideálně s propolisem) nebo levandulový éterický olej (zklidňuje a dezinfikuje).