Evropa vytahuje do boje s barevnými obaly nezdravého jídla. Proč děti i dospělé tak lákají?

Žena a muž sedí v supermarketu a drží v ruce různé potraviny Shift Drive / Shutterstock.com

Před pár dny obletěla média zpráva, že Německo plánuje zakázat reklamy na nezdravá jídla a co nejvíce od nich odstřihnout malé děti. U nás s podobnou iniciativou začal nedávno řetězec Lidl. Jedním z hlavních viníků narůstající obezity v rámci popularity jsou totiž samotné obaly výrobků. Podle vědců na nás mají doslova magický vliv. Proč máme tendenci v obchodech více sahat po nezdravých potravinách a jak se jejich přebaly začnou měnit?

Přečtěte si také

Historie obchodních domů Prior, kterým se přezdívá nákupní mekka 70. let. Některé stále stojí
Historie obchodních domů Prior, kterým se přezdívá nákupní mekka 70. let. Některé stále stojí

Jak ochránit děti před nezdravou stravou?

O zásadní změnu usiluje v Německu Ministr zemědělství a potravinářství Cem Özdemir, podle nějž se právě v dětství nejvíce formují stravovací návyky, které pak lidi ovlivňují po celý život.

Problémem je mimo jiné podbízivý a líbivý způsob, jakým se nezdravé potraviny plné cukru, soli a nasycených mastných kyselin osobám mladším 14 let (potažmo i jejich rodičům) v reklamách prezentují.

Podle nově navrženého zákona by měla být v Německu taková reklama zakázána na všech místech, ke kterým mohou mít děti přístup (televize, rádio, sociální sítě včetně YouTube a Instagramu, ale také billboardy u škol), v médiích by se to týkalo vysílací doby od 6:00 do 22:00.

Chlapec se dívá na sladkosti v obchodě icosha / Shutterstock.com

Nebezpečí barevných obalů

Jde především o fakt, že dětské výrobky nejsou v mnoha případech nijak zdravější nebo nutričně bohatší než ty určené pro dospělé. Hravé barvy, známé postavičky z filmů, seriálů a her na etiketách, reklamy prezentující takové potraviny jako “cool a trendy” či přibalené hračky. To vše má za cíl jediné. Odvést pozornost od nevhodného složení a přemrštěné ceny výrobku. Dětem se to líbí a rodiče kupují.

  • Klasickým příkladem jsou snídaňové cereálie Nestlé s přibalenými hračkami, Happy Meal od McDonalds, přeslazená multivitaminová pitíčka pro děti (např. značek Capri-Sun, Figo a různá fruka – často se na jejich obalu objevují známé kreslené postavičky) nebo mléčné dezerty jako třeba Monte, které v rámci svých multibalení děti láká na tetovačky a jiné dárky zdarma. Jeho složení je přitom plné cukrů, škrobů, éček a umělých aditiv.
Vyzkoušejte zdravější alternativu

V Česku také začala od roku 2017 platit legislativa, která mimo jiné zakázala uvádět na obalech slova jako "dětské" nebo "pro děti", aby výrobky nezaváděly svým názvem. To ovšem vedlo pouze k tomu, že výrobci začali na takové potraviny umisťovat již zmíněné hravé dětské motivy se zdrobnělými názvy, obrázky dětí či jiné designové prvky, které na první pohled ukazují, že výrobek cílí na děti a jejich rodiče.

Dcera s rodiči nakupuje Dean Drobot / Shutterstock.com

Jaké mají sladkosti a nezdravé jídlo účinky na zdraví?

Jak například již před několika lety vysvětlil ve své studii profesor neurovědy Wolfram Schultz působící na Univerzitě v Cambridgi, výrazné barvy a hravé motivy na obalech nezdravého jídla včetně sladkostí a v poslední době i dětských potravin podporují v našem mozku produkci dopaminu neboli hormonu štěstí či neřesti. Vlivem toho máme nejen tendenci kupovat a konzumovat nezdravé jídlo častěji, navíc z toho máme radost.

„Zbytečný přísun kalorií bychom neměli nijak podporovat, propagovat či mu dělat reklamu,“ uvedl Schultz. Dodal, že by nezdravé jídlo mělo namísto lákavých obalů dostat neutrální barvy a podobně jako cigarety také názorné obrázky varující před následky obezity, cukrovky a dalších závažných civilizačních chorob, které se zvýšenou konzumací průmyslově zpracovaných potravin souvisí.

Osvěží i zažene chuť na sladké

Kupte se slevou Meloun vodní.

Porovnat slevy

Lidl omezuje barevné obaly

Lidl jako jeden z prvních řetězců v Evropě začal proti vychytralému marketingu bojovat a oznámil, že v rámci svých privátních značek nebude vůbec propagovat potraviny pro děti s vysokým obsahem nasycených mastných kyselin, cukru nebo soli. Současně také změní desítky obalů svých dětských výrobků, ze kterých zmizí právě již zmíněné atraktory, jako jsou kreslené postavičky a jiné veselé designové motivy.

„Pro nás jako supermarket je toto velmi snadné změnit a naše výsledky ukazují, že i tak malá změna může mít velmi pozitivní dopad. Doufáme, že nás budou ostatní supermarkety brzy následovat, abychom si jako celé odvětví mohli být jistí, že děláme vše, co je v našich silách, a pomohli rodičům zlepšit stravování našich budoucích generací,“ prohlásil Peter de Roos za společnost Lidl v zahraniční tiskové zprávě s tím, že se společnost Lidl chce globálně zaměřit naopak na lákavější propagaci sortimentu z kategorií ovoce a zeleniny a dalších opravdu zdraví prospěšných potravin.