ČOI si posvítila na vánoční řetězy: Odhalila modely, které jsou velmi nebezpečné

Vánoční rozvícený řetěz STILLFX / Shutterstock.com

I když se blíží léto, pro Českou obchodní inspekci to není překážka k tomu, aby kontrolovala vánoční dekorace. Tentokrát se zaměřila na vánoční řetězy. V období kolem Vánoc si lidé chtějí užívat pohodu, pečení cukroví, vybírání dárků a výzdobu domova. Právě tato činnost může být i životu nebezpečná, a to tehdy, pokud se vyberou produkty, které dokážou vážně ohrozit naše zdraví. Jaké produkty inspekce odhalila a v čem spočívá jejich nebezpečí?

Přečtěte si také

Vojtěška není jen pro dobytek, tato nutričně nabitá superpotravina může vyléčit spoustu zdravotních potíží
Vojtěška není jen pro dobytek, tato nutričně nabitá superpotravina může vyléčit spoustu zdravotních potíží

Vánoční řetěz

Ve snaze ušetřit se řada spotřebitelů uchýlí k nákupu světelných ozdob v pochybných eshopech nebo na tržnicích. Mnoho takových produktů může ohrozit vznikem požáru nebo poškozením zdraví. Nákup by měl probíhat výhradně u renomovaných prodejců, kteří prodávají ozdoby ze zdravotně nezávadných materiálů a splňují bezpečnostní normy. Světelné řetězy do interiéru by měly mít stupeň ochrany IP20 a v případě exteriéru minimálně IP44. ČOI odhalila celkem tři produkty, které představují nebezpečí a neměly by být používány.

Světelný řetěz LED diody

Tento výrobek má LED diody s nevyměnitelnými světelnými zdroji, je opatřený elektronickou jednotkou pro tvorbu světelných efektů a dvojpólovou vidlicí v papírovém kartonovém obalu.

Nebezpečný výrobek s názvem: Světelný řetěz LED diody ČOI
Nebezpečný výrobek s názvem: Světelný řetěz LED diody ČOI

Název výrobku: Světelný řetěz LED diody

Typ / číslo modelu: světelný řetěz / AG-250LED

Distributor: VIETPRO s.r.o., Sokolovská 2120/78, Plzeň

Země původu: Čína

Na obalu je uvedeno: 250LED Vánoční světelný řetěz AG-250LED, 25 m + 1,5 m s 8 programy, vyrobeno v Číně

Riziko: Napájecí přívod není k elektronické jednotce pro světelné efekty bezpečně ukotven a dostatečně zajištěn proti vytržení. Při manipulaci s přívodem může dojít k vytržení přívodu z jednotky, čímž dojde ke zpřístupnění živých částí výrobku. Po kontaktu s nimi může dojít k vážnému úrazu až smrti uživatele zásahem elektrického proudu. Stejné riziko představuje elektronická jednotka pro světelné efekty, která není dostatečná. Z ovladače lze rukou bez vynaložení síly nebo použití nástroje snadno odstranit kryt, a tím dojde ke zpřístupnění živých částí výrobku.

ČOI uložila prodejci zákaz dodávání uvedeného výrobku na trh. Produkt byl nahlášen kontaktnímu bodu na MPO a informace o něm byly zveřejněny v systému Safety Gate.

Světelné řetězy mají v akci po celý rok

Světelný řetěz LED studené bílé 200LED

Tento vánoční světelný řetěz má svíčky s nevyměnitelnými světelnými zdroji. Je opatřený elektronickou jednotkou pro tvorbu světelných efektů a dvojpólovou vidlicí v papírovém obalu.

Nebezpečný výrobek s názvem: Světelný řetěz LED studené bílé 200LED ČOI
Nebezpečný výrobek s názvem: Světelný řetěz LED studené bílé 200LED ČOI

Název výrobku: Světelný řetěz LED studené bílé 200LED

Typ / číslo modelu: Lampki Choinkowe LED

Distributor: NOVEX PLUS, s.r.o., Husova 286, 73961 Třinec

Země původu: Čína

Na obalu je uvedeno: CE, grafická značka třídy ochrany II, RoHS, označení stupně krytí IP44, grafická značka pro vnitřní a vnější použití, informace v 8 jazycích (informace v českém jazyku není), 200 Lights, informace o délce světelného řetězu.

Riziko: Vysoké riziko úrazu elektrickým proudem, které může vést až smrti uživatele tím, že se uživatel dotkne přístupných živých částí výrobku v důsledku vytržení nedostatečně mechanicky zajištěného napájecího přívodu z elektronické jednotky.

ČOI uložila prodejci ochranné opatření, kterým je okamžité stažení výrobku z trhu nebo který byl už uveden na trh. Výrobek byl nahlášen kontaktnímu bodu na MPO a informace o něm byly zveřejněny v systému Safety Gate.

Vánoční LED svíčky

Výrobkem je vánoční světelný řetěz s LED svíčkami, které nelze vyměnit. Je opatřený elektronickou jednotkou pro tvorbu světelných efektů a dvojpólovou vidlicí v plastovém průhledném obalu.

Nebezpečný výrobek s názvem: Vánoční LED svíčky ČOI

Název výrobku: Vánoční LED svíčky

Typ / číslo modelu: světelný řetěz / neuvedeno

EAN: 1040856000006

Identifikační údaje dovozce: Lindading s.r.o.

Distributor: FIRST-NT, s.r.o., Evropská 2485/30, 35002 Cheb

Země původu: Čína

Na obalu je uvedeno: Lindading s.r.o., vyrobeno v Číně.

Riziko: Napájecí přívod není k elektronické jednotce pro světelné efekty bezpečně ukotven a dostatečně zajištěn proti vytržení. Při manipulaci s přívodem může dojít k vytržení přívodu z jednotky, čímž dojde ke zpřístupnění živých částí výrobku. Při kontaktu s živou částí, která je pod napětím, dojde k vážnému úrazu až smrti uživatele zásahem elektrického proudu. Další vážné riziko úrazu může být způsobeno tím, že mechanická pevnost elektronické jednotky pro světelné efekty není dostatečná. Z ovladače lze rukou bez vynaložení síly nebo použití nástroje snadno odstranit kryt, čímž dojde ke zpřístupnění živých částí výrobku. Rovněž i v tomto případě hrozí stejné riziko.

ČOI uložila prodejci ochranné opatření, kterým je zákaz dodávání na trh uvedeného výrobku, jež je nebezpečný a který už byl uveden na trh. Výrobek byl nahlášen kontaktnímu bodu na MPO a informace o něm byly zveřejněny v systému Safety Gate.