Nebaví vás hrabání listí na zahradě? Nevadí, rostlinám to jen prospěje

Pořádná vrstva listí? Nelámejte si s ní hlavu, vaší zahradě přijde vhod Pixabay

Hrabat či nehrabat listí? Takovou otázku si klade během podzimu snad každý zahradník, laik a často i profesionál. Zahrada plná listí je pro spoustu z nás hlavně estetickým problémem – nějak zkrátka nemůžeme přijít na chuť chaosu, který s podzimním obdobím přichází. Možná však stojí zato nechat tuto komplikaci ležet. Doslova. Nejen, že si tím ušetříme práci, ale navíc i prospějeme rostlinám.

Přečtěte si také

Jste pořád unavení? Viníkem by mohla být chudokrevnost
Jste pořád unavení? Viníkem by mohla být chudokrevnost

Pár důvodů, proč odložit hrábě

Spadené barevné listí dělá podzim, tak proč jej odstraňovat ze zahrady a trávit hodiny hrabáním? Mimo to, je tu mnoho dalších důvodů, proč nechat hrábě v kůlně až do jara.

Listoví má totiž spoustu pozitivních účinků na rostliny, půdu i hmyz a drobné živočichy, kteří jsou nedílnou součástí zahrady a užitečnými pomocníky.

Zlatavé listí je základem každého podzimu congerdesign / Pixabay

Ochrana rostlin

Listí je výbornou ochranou trvalek, dvouletek, cibulovin i dřevin před nepřízní počasí, například v podobě holomrazů, ostrého slunce či poryvů větru. Navíc půdě nedovolí rychle promrznout do hloubky, dodává i rostlinám živiny, zkrátka napomáhá tvorbě prospěšného humusu. To oceníte především později na jaře, kdy nebudete muset zahradě dodávat živiny, a tudíž ani tolik investovat do hnojiva.

Tip: Skládací pytel na listí najdete v akci na stránkách Kupi.cz. 

Základ pro hezkou zahradu v akci

Nejen, že ušetříte, ale také prospějete přírodě. A jestliže byste chtěli tlení listí uspíšit a napomoci rychlejší tvorbě tohoto ideálního hnojiva, pak shrabaný materiál nasekejte a následně rozházejte. Listí tak vytvoří přírodní mulčovací vrstvu, která izoluje, chrání, obohacuje a udržuje vlhkost.

Udělejte z vaší zahrady útočiště pro malé tvorečky PublicDomainPictures / Pixabay

Užiteční pomocníci

Kromě toho všeho jde o skvělý úkryt pro užitečný hmyz i živočichy, jako je například ježek či slepýš a další obojživelníci a hlodavci, kteří na jaře likvidují škůdce, třeba takové slimáky. V listí hledají útočiště i housenky motýlů, které na jaře vyhledávají ptáci. Pomoci můžete zahradní fauně vytvořením menších kupek, ve kterých najdou azyl zejména zmiňovaní ježci i všichni obojživelníci.

Bojujete se škůdci?

Jak je to s tím trávníkem?

Možná se domníváte, že ponecháním spadeného listoví na trávníku se na něm vytvoří nepěkné fleky nebo dokonce lysiny. Nemusí tomu ale tak být – úplně stačí, když listí rozmělníte sekačkou a na trávníku ho pěkně rovnoměrně urovnáte. V takovém stavu se se do jara bez problémů rozloží, zajistí výživu a ulehčí tak jarní péči.

Elektrický vertikutátor Fieldmann v akci se bude hodit! 

Dopřejte spadenému listí náležitý řád, a vaše zahrada to jistě ocení PublicDomainPictures / Pixabay

Kompost – trochu přemýšlení

Pokud máte tohoto podzimního materiálu až příliš, zasypali jste s ním záhony, keřové výsadby, nahrnuli ho ke kmenům stromů a rozmělnili na trávník, tak jej necpěte do pytlů, ale raději umístěte na kompost.

Dávejte si však pozor, z jakého stromu či keře listí pochází. Do kompostu se hodí to z okrasných keřů, ovocných stromků i stromů jako je například javor, habr nebo líska. Naopak tam nepatří listí pomalu se rozkládající či s vyšším obsahem tříslovin, tedy třeba z ořešáku či jírovce.

A úplně se zbavte toho z napadených ovocných stromů. Shrabte ho a zlikvidujte, například vyhoďte do bioodpadu. Právě v něm se totiž nejvíce daří sporům houbových chorob. 

Kompost je užitečnou a téměř nedílnou součástí každé zahrady pixel2013 / Pixabay

Uletí, neuletí?

Nezodpovězenou otázkou zůstává, zda pečlivě nahromaděné listí na zahradě zůstane, nebo uletí. Pomoci si můžete jednoduše – trochou kompostu či větvemi, kterými jej zatížíte, aby vaši snahu jen tak vítr neodfoukl. Většina listí se do jara rozloží a zbytek můžete v dubnu lehce shrábnout. Ale nebojte, rozhodně ho nebude tolik jako teď.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz