Nebaví vás hrabání listí na zahradě? Nevadí, rostlinám to jen prospěje

Pořádná vrstva listí? Nelámejte si s ní hlavu, vaší zahradě přijde vhod Pixabay

Hrabat či nehrabat listí? Takovou otázku si klade během podzimu snad každý zahradník, laik a často i profesionál. Zahrada plná listí je pro spoustu z nás hlavně estetickým problémem – nějak zkrátka nemůžeme přijít na chuť chaosu, který s podzimním obdobím přichází. Možná však stojí zato nechat tuto komplikaci ležet. Doslova. Nejen, že si tím ušetříme práci, ale navíc i prospějeme rostlinám.

Přečtěte si také

Obchodní řetězce cílí na mladé: Jak se jim daří na TikToku?
Obchodní řetězce cílí na mladé: Jak se jim daří na TikToku?

Pár důvodů, proč odložit hrábě

Spadené barevné listí dělá podzim, tak proč jej odstraňovat ze zahrady a trávit hodiny hrabáním? Mimo to, je tu mnoho dalších důvodů, proč nechat hrábě v kůlně až do jara.

Listoví má totiž spoustu pozitivních účinků na rostliny, půdu i hmyz a drobné živočichy, kteří jsou nedílnou součástí zahrady a užitečnými pomocníky.

Zlatavé listí je základem každého podzimu congerdesign / Pixabay

Ochrana rostlin

Listí je výbornou ochranou trvalek, dvouletek, cibulovin i dřevin před nepřízní počasí, například v podobě holomrazů, ostrého slunce či poryvů větru. Navíc půdě nedovolí rychle promrznout do hloubky, dodává i rostlinám živiny, zkrátka napomáhá tvorbě prospěšného humusu. To oceníte především později na jaře, kdy nebudete muset zahradě dodávat živiny, a tudíž ani tolik investovat do hnojiva.

Tip: Skládací pytel na listí najdete v akci na stránkách Kupi.cz. 

Základ pro hezkou zahradu v akci

Nejen, že ušetříte, ale také prospějete přírodě. A jestliže byste chtěli tlení listí uspíšit a napomoci rychlejší tvorbě tohoto ideálního hnojiva, pak shrabaný materiál nasekejte a následně rozházejte. Listí tak vytvoří přírodní mulčovací vrstvu, která izoluje, chrání, obohacuje a udržuje vlhkost.

Udělejte z vaší zahrady útočiště pro malé tvorečky PublicDomainPictures / Pixabay

Užiteční pomocníci

Kromě toho všeho jde o skvělý úkryt pro užitečný hmyz i živočichy, jako je například ježek či slepýš a další obojživelníci a hlodavci, kteří na jaře likvidují škůdce, třeba takové slimáky. V listí hledají útočiště i housenky motýlů, které na jaře vyhledávají ptáci. Pomoci můžete zahradní fauně vytvořením menších kupek, ve kterých najdou azyl zejména zmiňovaní ježci i všichni obojživelníci.

Bojujete se škůdci?

Jak je to s tím trávníkem?

Možná se domníváte, že ponecháním spadeného listoví na trávníku se na něm vytvoří nepěkné fleky nebo dokonce lysiny. Nemusí tomu ale tak být – úplně stačí, když listí rozmělníte sekačkou a na trávníku ho pěkně rovnoměrně urovnáte. V takovém stavu se se do jara bez problémů rozloží, zajistí výživu a ulehčí tak jarní péči.

Elektrický vertikutátor Fieldmann v akci se bude hodit! 

Dopřejte spadenému listí náležitý řád, a vaše zahrada to jistě ocení PublicDomainPictures / Pixabay

Kompost – trochu přemýšlení

Pokud máte tohoto podzimního materiálu až příliš, zasypali jste s ním záhony, keřové výsadby, nahrnuli ho ke kmenům stromů a rozmělnili na trávník, tak jej necpěte do pytlů, ale raději umístěte na kompost.

Dávejte si však pozor, z jakého stromu či keře listí pochází. Do kompostu se hodí to z okrasných keřů, ovocných stromků i stromů jako je například javor, habr nebo líska. Naopak tam nepatří listí pomalu se rozkládající či s vyšším obsahem tříslovin, tedy třeba z ořešáku či jírovce.

A úplně se zbavte toho z napadených ovocných stromů. Shrabte ho a zlikvidujte, například vyhoďte do bioodpadu. Právě v něm se totiž nejvíce daří sporům houbových chorob. 

Kompost je užitečnou a téměř nedílnou součástí každé zahrady pixel2013 / Pixabay

Uletí, neuletí?

Nezodpovězenou otázkou zůstává, zda pečlivě nahromaděné listí na zahradě zůstane, nebo uletí. Pomoci si můžete jednoduše – trochou kompostu či větvemi, kterými jej zatížíte, aby vaši snahu jen tak vítr neodfoukl. Většina listí se do jara rozloží a zbytek můžete v dubnu lehce shrábnout. Ale nebojte, rozhodně ho nebude tolik jako teď.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz