5 pravidel, jak správně prát vlnu, kašmír či hedvábí

Žena skládá oblečení Irina Lev / Shutterstock.com

Oblečení z vlny, kašmíru, mohéru, hedvábí nebo jiného původem organického materiálu je vždy kvalitnější, pohodlnější a samozřejmě také dražší. Je proto důležité se o něj správně starat, aby vám dlouho vydrželo jako nové. Stačí dodržovat pár zásadních pravidel, umět vybírat ty správné prací prostředky a další vychytávky. Jak prát choulostivé materiály a po čem se v obchodech poohlédnout, vám prozradíme v našem článku.

Přečtěte si také

Na materiálu balíku záleží, kupující stále častěji vyžadují udržitelný obal
Na materiálu balíku záleží, kupující stále častěji vyžadují udržitelný obal

Jak vybrat prací prostředek na vlnu, hedvábní a jemné prádlo?

Speciální prací gely prodává většina zavedených i privátních značek. Na výrobcích hledejte označení na vlnu a jemné prádlo, na vlnu a hedvábí nebo wool and silk.

Oproti běžným pracím prostředkům totiž neobsahují chemikálie jako enzymy a bělidla a mají neutrální či mírně kyselé pH, které brání zplstnatění vláken. Cena bývá stejná jako u jiných typů pracích prostředků od dané značky.

Ušetřete raději za správný prášek, nežli za nové oblečení

Nákupní rada

U pracích prášků a gelů vždy sledujte přepočet ceny na prací dávky (bývá uváděna i na cenovkách v regálech). Velmi často se dají koupit velká balení prášku za zdánlivě nízkou cenu, po bližším přezkoumání doporučeného dávkování ovšem zjistíte, že ho na praní spotřebujete i dvakrát více než u jiných výrobků, které díky tomu mohou vyjít levněji. Na Kupi.cz se snadno zorientujete, protože výslednou cenovku uvidíte i v přepočtu na jednotlivé kusy či stejnou váhu nebo objem.

Žena drží koš s prádlem Inside Creative House / Shutterstock.com

5 základních pravidel pro praní oblečení z choulostivých materiálů (vlny, kašmíru, mohéru, hedvábí apod.)

1. Prací prostředek – vždy vybírejte speciální na vlnu a hedvábí

Choulostivé materiály jsou citlivé na chemické látky. Ideálně proto volte prací prášky a gely speciálně určené na jemné, choulostivé prádlo nebo přímo na vlnu a hedvábí. Vyhněte se také práškům na bílé prádlo – často totiž obsahují bělidla a jiné chemikálie, které by mohly vlnu, kašmír či hedvábí nevratně poškodit (více než běžná umělá vlákna či bavlnu).

2. Dávkování – raději méně a podle návodu

Zvláště u choulostivého prádla platí čím méně, tím lépe. S pracím prostředkem to nepřehánějte (na oblečení by mohly ulpívat zbytky a vytvářet skvrny), dodržujte doporučené dávkování na obalu. Většina přípravků také rozlišuje dávkování v závislosti na tvrdosti vody – pokud ji u vás doma neznáte, na internetu nebo v drogeriích se dají poměrně levně koupit domácí páskové testovací sady.

3. Teplota vody a způsob praní – volte speciální šetrné programy a nízkou teplotu vody

Nejlepší je prát choulostivé materiály v ruce (máchání ve vlažné vodě s pracím prostředkem několikrát opakujte, vždy s novou vodou). Pokud je dáte do pračky, perte je odděleně, při nízkých teplotách (20–30 °C) a volte šetrné programy (buďto speciální na choulostivé prádlo, vlnu apod., nebo ekologické či s kratším cyklem).

Vždy také sledujte symboly a doporučení ohledně praní a sušení na štítcích výrobků. Některé vlněné, kašmírové či hedvábné kousky mohou obsahovat i jiné příměsi, které vyžadují jiné prací postupy.

Praní jemného prádla v pračce Kalcutta / Shutterstock.com

4. Ždímání – vystačíte si s jemným mačkáním a froté ručníkem

Vyprané oblečení z těchto materiálů nikdy neždímejte a v pračce volte co nejméně otáček. Po vyprání pouze jemně v rukách vymačkejte přebytečnou vodu, kterou můžete také vsáknout do froté ručníku, do kterého daný kousek oblečení šetrně zabalíte.

5. Sušení – vždy vodorovně, mimo přímý zdroj tepla

Oblečení z choulostivých materiálů nikdy nesušte pověšené, mohlo by se tak vytahat a zdeformovat. Vlna a podobné materiály navíc schnou dlouho a jsou poměrně těžké. Nejlepší je nechat prádlo uschnout položené – na zmíněném ručníku nebo třeba na celé ploše skládacího sušáku. Vyhněte se také sušení na topení nebo na přímém slunci.

Vybírejte v akci ty správné pomocníky na jemné praní

Pořiďte si sáčky na praní – choulostivé prádlo ochrání před poničením

Na hedvábné kousky oblečení, spodní prádlo a další jemné druhy jsou ideální pytlíky na praní. Jejich širokou nabídku v různých velikostech najdete na internetu, v prodejnách s nábytkem, domácími potřebami i v některých drogeriích. Ceny se většinou pohybují od 50 do 100 Kč za kus, záleží na rozměrech.

  • Pozor si při praní vlny dávejte na různé spony či kolíčky na praní pro sepnutí podprsenek či ponožek (jinak jsou samozřejmě užitečnou vychytávkou). Pokud spolu s nimi perete i vlněné svetry nebo tkaniny s hrubším vzorem, mohly by se vám do nich během praní zachytit a vytahat vlákna.