Konec trápení s kašlem! Připravte si domácí medicínu za pár korun

Konec trápení s kašlem! Připravte si domácí medicínu na zimu za pár korun Depositphotos

Radily nám to už naše babičky – na kašel je zkrátka nejlepší poctivá domácí medicína. A věřte, že věděly, co říkají. Než se proto rozhodnete vyrazit pro zásoby pastilek, tobolek a léků do nejbližší lékárny, nechte se inspirovat zkušenostmi starší generace. Připravili jsme pro vás pár tipů na to, jak si domácí léčivou kůru nachystat.

Přečtěte si také

Orientální kombucha: zakalená vitamínová bomba je u Čechů ve velké oblibě
Orientální kombucha: zakalená vitamínová bomba je u Čechů ve velké oblibě

Léčivá cibule 

Když se řekne domácí medicína, většině z nás se asi na prvním místě vybaví cibulecukrem. Obvykle se připravuje dvěma způsoby:

Jednodušší variantu tvoří pouze dvě suroviny – cibule a cukr. V tomto případě nakrájíme cibuli na kolečka, vezmeme zavařovací sklenici a vrstvu cibule v ní zasypeme cukrem. Tento postup opakujeme, dokud ji celou nenaplníme. Poslední vrstva by měla být z cukru. Přes noc necháme směs ve sklenici odležet v ledničce, vzniklou šťávu můžeme podávat po lžičkách 3x denně. Tato medicína je velmi oblíbená i u dětí a rychle působí.

Druhou variací je mix nakrájené cibule, medu a citronové šťávy. Cibuli nakrájíme na co nejmenší kostičky, vložíme do misky, přidáme med a vymačkáme citronovou šťávu. Množství si určíme dle potřeby a chuti, ale v zásadě platí, že čím více vitamínů, tím lépe. Následně necháme opět odležet v chladničce.

Sirupy proti kašli často obsahují med, zázvor, citrón či glycerin Canva

Zázvor, med a citronová šťáva

Jaké látky a složky jsou přidávány do sirupů proti kašli, které najdeme v lékárnách? Pokud se zaměříme na jejich obsah, zjistíme, že nejvýznamnějšími přísadami jsou zázvor, med, citronová šťáva a glycerin. 

 • Zázvor přirozeně působí jako lék odstraňující zduření. Má protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti, které uleví od bolesti v krku, a také předchází kašli a dokáže jej výrazně zmírňovat.
 • Co se týče medu, je oceňovaný pro svou schopnost tlumit kašel a léčit horní cesty dýchací.
 • Citronová šťáva poslouží vysokým obsahem vitamínu C, což je perfektní na potlačení kašle a nachlazení. Je i silným antioxidantem a značně podporuje náš imunitní systém.
 • Poslední zmiňovaná látka, glycerin, pak zklidňuje zanícené povrchy sliznic, díky čemuž pomáhá uklidnit kašel a bolest v krku.

Vhodný na vaření, do salátů nebo třeba k výrobě domácí medicíny

Postup na přípravu domácího sirupu

Pokud vás produkty z lékáren zklamaly, zřejmě oceníte jednoduché recepty na domácí výrobu. Zkuste je a sami uvidíte, jak rychle se kašle zbavíte!

Sirup na kašel s olivovým olejem 

Na přípravu tohoto sirupu budete potřebovat: 

 • ¾ šálku syrového organického medu
 • ¼ šálku extra panenského olivového oleje
 • citronovou šťávu ze 2 citronů

Jak na to:

Všechny ingredience smícháme v menším hrnci a nastavíme plotnu na střední ohřev – hodně zahříváme, ale pozor, nevaříme! Poté necháme vychladnout, vložíme do skleněné nádoby a uzavřeme pevným víčkem. Sirup je možné uchovávat v ledničce po dobu tří měsíců, jeho dávkování je vhodné coby jedna čajová lžička či lžíce denně, případně dle potřeby.

Výroba domácího sirupu proti kašli je jednoduchá Canva

 Sirup s kajenským pepřem

Na přípravu budete potřebovat tyto suroviny: 

 • ¼ lžičky kajenského pepře
 • ¼ čajové lžičky mletého zázvoru
 • 1 lžíci medu
 • 1 lžíci jablečného octa
 • 2 lžíce vody

Postup a dávkování:

Vše jednoduše smícháme a rovnou užíváme – ideálně dle potřeby po jedné čajové lžičce. Tato směs se však nedoporučuje dětem mladším 12 měsíců.

Léčbu nachlazení je třeba podpořit také pitným režimem Canva

Nakupujme s fantazií 

Jsme-li zrovna hodně nemocní a naše tělo se nezmůže na vycházku ven, pohodlně nakoupíme přes internet – nabízí se nám široká škála produktů a jejich variant, jako jsou různé druhy medu, množství bylinkových čajů, olivových olejů nebo třeba mletého zázvoru.

Tip: Najdi si včelaře

Pokud sháníte pro svou medicínu opravdu kvalitní med, ten nejlepší seženete přímo od včelařů. K tomu vám může pomoci například portál najdisivcelare.cz, který včelaře z celého Česka i ze Slovenska propojuje se zákazníky, kteří si mohu vybrat libovolný druh medu – od květového a lesního, přes smíšený, až po ten plástvový.

Právě plástvový med je proti nachlazení velmi účinný, jelikož má prokazatelné antivirové a protizánětlivé účinky. Pro svoji soudržnost se na výrobu medicíny příliš nehodí, dá se ovšem jen tak přikusovat.

Jednoduché tipy na závěr

Dalším snadným způsobem, jak se efektivně zbavit kašle, je používání horké sprchy. Touto léčebnou metodou naše peněženka také trpět nebude a můžeme jí urychlit proces uzdravování. Je ale třeba vytvořit si vhodnou atmosféru – obdobu parní lázně. Zavřeme se do koupelny a zůstaneme tam co nejdéle, ideálně až půl hodiny.

Při léčbě je také důležité důsledně dodržovat pitný režim kvůli uvolňování hlenů v dýchacích cestách. Vhodné je pití nejen vody, nýbrž také čajů, vývarů a polévek. A aby se naše tělo co nejdříve uzdravilo, je taktéž nezbytné dopřát mu dostatek kvalitního odpočinku.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz