Na nejlepší svařené víno potřebujete jen 15 minut. Základem receptu je karamel z cukru

V hrnci se připravuje svařené víno s ovocem a kořením GoncharukMaks / Shutterstock.com

Svařené víno patří k zimnímu období stejně jako kapr k Vánocům. Tento nápoj, lidově zvaný svařák, si můžeme dopřát na vánočních trzích, kde ale jeho kvalita nebývá příliš valná. Pokud patříte mezi milovníky svařáku, naučíme vás ten nejlepší a nejrychlejší recept, se kterým si doma vykouzlíte horký nápoj během 15 minut.

Přečtěte si také

Začátkem podzimu dozrává černý bez. K čemu všemu ho lze využít?
Začátkem podzimu dozrává černý bez. K čemu všemu ho lze využít?

Základem svařáku je červené víno. V leckterých receptech radí, ať použijete jakýkoliv typ – klidně i to z krabice, jelikož svařák levné víno snese. To ale není pravda.

Cukr sice případné nedostatky vína zakryje, může se však stát, že vás bude druhý den pekelně bolet hlava, jak už to u levného vína bývá. Při výrobě svařáku nemusíte sahat zrovna po láhvi Château Latour, určitě ovšem vyberte takové červené víno, které vám chutná. Jen tak si budete moci v klidu dopřát třeba i dva šálky, aniž byste se museli obávat následků druhý den.

Pohlídejte si akce na červené víno

Svařené víno – recept

Co budete na svařené víno potřebovat?

Žena drží šálek červeného svařeného vína, ve kterém je skořice, badyán, jablko a pomeranč Rabusta / Shutterstock.com

Postup:

  1. Základem pro svařák je karamel, který si vytvoříme tak, že do tlustostěnného hrnce nasypeme 100 gramů cukru a začneme ho pomalu zahřívat na mírném plamenu. Než se cukr rozpustí, může to trvat až 10 minut, proto nespěchejte.
  2. Jakmile je cukr rozpuštěný, přilijeme k němu 100 ml horké vody. Karamel může začít prskat nebo rychle ztvrdnout (pokud je voda chladnější). Vůbec to však nevadí, protože se za chvíli opět rozpustí. Stačí trocha trpělivosti.
  3. Jakmile se nám karamel s horkou vodou pěkně spojí, přidáme do hrnce skořici, badyán i hřebíček, které spolu sedm minut povaříme.
  4. Nakonec do hrnce nalijeme 7 dl červeného vína, které jen krátce prohřejeme – ale nevaříme! Z vína by nám totiž vyprchal všechen alkohol.
  5. Do hrnce posléze přidáme i nakrájené ovoce, které máme rádi. Hodí se jakékoliv zavařené kousky (hrušky, jablka, třešně, višně) nebo čerstvé citrusy (pomeranče, mandarinky, pomelo, grep).
  6. Pokud je na vás svařák málo sladký, doslaďte si ho medem. Tak či tak ho ovšem podávejte pokud možno horký a udržujte v teplém stavu, aby vás pořádně zahřál.