Pánové, radujte se! Pivo je dietnější než víno. Který alkohol se může pít při dietě?

Jaký alkohol je dietní? iStock

Snažíte se zhubnout, ale drinku s kamarády se vzdávat nechcete? Téměř při každé dietě se doporučuje s pitím alkoholu úplně přestat, nebo ho alespoň značně omezit. Ne všechny alkoholické nápoje jsou ovšem kalorické bomby. Některé si můžete vychutnat i během diety.

Přečtěte si také

Supermarkety pomáhají. Pořádají vánoční sbírky, do kterých zapojují své zákazníky
Supermarkety pomáhají. Pořádají vánoční sbírky, do kterých zapojují své zákazníky

Alkoholické nápoje sice neobsahují žádné tuky, kaloricky jsou nicméně velmi vydatné. Na rozdíl od potravin navíc obsahují tzv. „prázdné kalorie“, takže vám nedodají žádnou energii. I přesto ale existuje řada nápojů, které si během hubnutí můžete v klidu dopřát.

Jaký drink si namíchat a kterému se raději vyhnout?

Většina tvrdého alkoholu má přibližně stejný počet kalorií, samozřejmě ale záleží, s čím si ho namícháte. 

Vodka

 • Jeden panák 40% vodky obsahuje cca 95 kcal. 

Nejlepší nápoj, jaký můžete zvolit je čistá vodka se sodou, tzv. Skinny Bitch – soda nepřidá vůbec žádné kalorie. Naopak takovému Sex on the Beach se zdaleka vyhýbejte. Broskvový likér, brusinkový a pomerančový džus, které se na přípravu tohoto koktejlu používají, zvýší kalorie až na 400 kcal.

Který tvrdý alkohol je dietní? Isabella Mendes / Pexels

Rum

 • 40% rum je na tom po kalorické stránce stejně jako vodka, tedy cca 95 kcal. 

Namíchejte si rum s dietní colou a nemusíte se bát přibírání. Anebo vyzkoušejte rum a neslazený černý čaj – ve výsledku bude mít nápoj cca 100 kcal. Piña coladu ale raději vynechte. Průměrně tento koktejl obsahuje i 250 kcal. 

Gin

 • Gin obsahuje kalorií trochu více, a to cca 110 kcal v jednom panáku. 

Ideálním drinkem je Martini. Sklenka Martini se dvěma olivami má méně než 200 kcal. A hodně populární je i drink Gin Tonic, který ale obsahuje kalorií podstatně více.

Děláte to pro zdraví. Kupte si gin v akci

Kupte se slevou Gin Beefeater.

Porovnat slevy

Tequila

 • Tequila obsahuje v průměru 48 kcal.

Dobrou volbou při hubnutí je tequila s limetkou. Naopak nejhorší nápoj po kalorické stránce, který si můžete dát, je Margarita.

Martini? Typický příklad dietního alkoholu Oleksandr Prokopenko / 123RF

A jak je to s pivem či vínem?

Pivo je dietnější jen tehdy, je-li ho vypito ve stejném objemu jako vína. Jinak řečeno, tři deci bílého vína jsou mnohem kaloričtější než třetinka piva. Ale když někdo tři deci vína nahradí třemi půllitry piva, kalorický obsah se vyrovná zvýšením objemu. Jisté však je, že 3 dcl sklenice suchého bílého vína obsahují v průměru 225 kalorií, což je více než stejný objem světlého piva – to obsahuje v průměru 111 kalorií. 

Víno

Za dietnější je považováno bílé, nikoli červené víno. Nejde ovšem o příliš závratný rozdíl.

Důležité je, zda zvolíte suché či sladké. 2 dcl suchého bílého vína obsahují přibližně 150 kcal, oproti tomu 2 dcl sladkého vína mohou mít okolo 160 kcal. 

 • Bílé, suché víno – 100 ml 75 kcal
 • Červené víno – 100 ml 80 kcal
 • Sladké víno – 100 ml 105 kcal
 • Portské – 60 ml 90 kcal 

Vyzkoušejte to sami – s lahví červeného v akci

Pivo

Obsah kalorií se u různých druhů piv hodně liší. Průměrné světlé desítky mají zhruba 185 kcal na 0,5 l, jedenáctky pak okolo 200 kcal a dvanáctky zhruba 220 kcal. Tmavá piva mají v průměru o 10 kcal více.

Pokud pití piva nebudete nijak přehánět, pivního pupku se bát nemusíte. Potíž s tímto nápojem je ovšem v tom, že podporuje chuť k jídlu, a tak často neodoláme nedopřát si i všelijaké chuťovky.

 • Pivo světlé 10°– 37 kcal na 100 ml / 185 kcal na 0,5 l
 • Pivo světlé 11°– 41 kcal na 100 ml / 203 kcal na 0,5 l
 • Pivo světlé 12°– 44 kcal na 100 ml / 221 kcal na 0,5 l
Je dietnější pivo nebo víno? iStock

Ať už jsou to narozeninové oslavy, posezení s přáteli, svatba nebo večírek, alkohol se pije všude – a pokud ho pijete rádi, tak se mu jen těžko vyhýbá. Pokud se tedy snažíte zhubnout, zvažujte, jaký alkoholický nápoj si objednáte a do svého jídelníčku ho zařazujte jen výjimečně.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz