Jak může být žvýkání žvýkaček prospěšné zdraví? Fakta a nafouklé bubliny

Žvýkání

Žvýkačka je běžnou součástí našich životů a mnoho z nás ji má neustále u sebe. Žvýkáme převážně proto, abychom měli svěží dech. Jaké může mít pravidelné žvýkání pozitivní účinky na naše zdraví?

Přečtěte si také

Znáte ruční šicí stroj? Vejde se do kapsy, vypadá jako sešívačka a skutečně umí šít
Znáte ruční šicí stroj? Vejde se do kapsy, vypadá jako sešívačka a skutečně umí šít

Se žvýkačkou je spojen mýtus, že poškozuje zubní výplně. Podle stomatologů je ale nepravděpodobné, že by žvýkačka plombu poškodila. Spíše jim ublížíme působením tvrdých předmětů, třeba když omylem kousneme do skořápky z ořechů. Měkká žvýkačka sama o sobě zubní výplň vytáhnout nemůže, jestliže už není poškozená.

Ochrana před zubním kazem

Žvýkání chrání zuby před zubním kazem a současně snižuje tvorbu zubního plaku po jídle. Bakterie v ústech umí přeměnit cukry na slabé kyseliny a neutrální prostřední v ústech na kyselé. Pak dojde ke vzniku zubního kazu. Podle maďarské studie se jeho výskyt snížil u dětí, které po jídle žvýkaly až o 40 %. Při žvýkání žvýkačky po dobu 20 minut odstraníte ze zubů zbytky jídla i zubní plak a neutralizujete prostředí v ústech.

Zvýšení koncentrace

Řidičům kamionu žvýkání pomáhá udržet pozornost. Vědecké studie prokázaly, že se při něm uvolňuje napětí svalů a cítíme se více v pohodě. Právě z tohoto důvodu jsou pravidelně zásobováni žvýkačkami i vojáci americké armády. Mimochodem, právě američtí vojáci byli první, co k nám žvýkačky dovezli na konci druhé světové války v roce 1945.

Žvýkačky

Pomoc při hubnutí

Pravidelné žvýkání žvýkaček bez cukru nám může pomoci zhubnout. Jíme často z nudy, ze stresu, při sledování televize, čtení nebo při práci na počítači. Nahraďte brambůrky a čokoládu žvýkačkou, ať zamezíte přibírání na váze a začnete hubnout. Žvýkání před jídlem navíc zahání hlad a snižuje chuť na sladké. Můžete tak snížit počet přijatých kalorií až o 36 kalorií, jak tvrdí výsledky zdravotnických výzkumů. Pokud si to vynásobíte každým jídlem, ve výsledku je to celkem dost.  

Při odvykání kouření

Žvýkačkou můžete zaměstnat i pusu, abyste neustále nesahali po vytoužené cigaretě. Při odvykání kouření se hodí každá pomoc.

Žvýkačky z keře Masticha

Žvýkačky z Mastichy mají na ústní dutinu a celý organismus výborný vliv. Léčivá pryskyřice pochází z řeckého ostrova Chios. Masticha je unikátní přírodní produkt získaný z mastichového stromu Pistacia lentiscus neboli Řečík lentišek. Používá se pro bělení zubů, vonný dech a léčbu žaludečních potíží. Působí proti zápachu z úst, kazivosti zubů, problematické pleti, vysokému krevnímu tlaku i cholesterolu, žaludečním vředům a zácpě.

Žvýkačky značky Miradent

Jsou s příchutí ovoce, brusinek, skořice, zeleného čaje, pfeffermintu i spearmintu. Místo klasického cukru jsou slazeny xylitolem (E967), přírodním sladidlem získávaným z kukuřice nebo z břízy. Ten obsahuje oproti klasickému cukru jen 2/3 energie, je vhodný během redukčních diet i pro diabetiky. V ústech zanechává příjemný, chladivý pocit a podporuje remineralizaci zubní skloviny. I s xylitolem ale opatrně. Březový cukr má ve vyšším množství projímavé účinky. Museli byste si dát najednou 70 g, což jsou 3 krabičky.

Žvýkačky

Kdy je žvýkání zcela nevhodné

I když se společnost na žvýkačky dívá lépe než před lety, stále jsou situace, kdy je žvýkání naprosto nevhodné. Patří sem pohřby, televizní interview, návštěvy vernisáží, koncertů a divadelních přestavení. Vyjadřuje neúctu k přítomným. Obecně platí, že by vás při žvýkání neměl nikdo vidět. Žvýkat bychom měli tiše a se zavřenými ústy. Po rozbalení žvýkačky si uschovejte obal, do kterého ji později zabalíte a vyhodíte do koše.  

Nákup žvýkaček

Na co si dát pozor

Aspartam E951 je zařazen mezi nebezpečné látky nevhodné pro děti a těhotné. Je mnohem sladší než cukr a zvýrazňuje chuť. V některých státech je zakázaný. Sorbitol E420 je také nevhodný pro děti. Často nahrazuje aspartam v kombinaci s xylitolem. Může způsobovat střevní potíže, průjmy a nadýmání.