Petrželka nepatří jen do polévky. Dejte si ji na pleť, do vlasů nebo na unavené oči

Svazek petrželky ležící na dřevěném prkénku WS-Studio / Shutterstock.com

Listová petrželka patří k základnímu zelenému koření. Je úžasným zdrojem vitamínů, minerálů a aktivních látek. Ať už je to ale petrželka kadeřavá nebo hladkolistá, můžete ji použít i jinak než pouze při vaření. Pojďte se s námi podívat na to, v čem všem je tato rostlina prospěšná a jak ji můžete využít.

Přečtěte si také

Heinz našel muže, který přežil měsíc na moři jen díky kečupu. Chce mu koupit loď
Heinz našel muže, který přežil měsíc na moři jen díky kečupu. Chce mu koupit loď

Petržel naťová je vhodná na zrakové poruchy, protože koncentrace aktivních látek je v ní mnohem vyšší než v koření. Obsahuje také více vitamínu C, vitamíny B, provitamín A a E a minerální látky jako fosfor, mangan, vápník, draslík, hořčík a chlór. Má povzbudivé účinky na náš organismus, působí na průtok krve v cévách a při nachlazení podporuje vykašlávání.

Petrželka je dále prospěšná...

  • na vysoký tlak krve a pro posílení srdce
  • na očistu trávicího traktu a lepší trávení
  • na nemoci ledvin, proti ledvinovému písku i kamenům a na močové ústrojí
  • pro posílení zraku, na šeroslepost či na zánět zrakového nervu
  • na harmonizaci menstruačního cyklu a jako afrodisiakum pro ženy

Druhy petrželky

Hladkolistá petržel má jemnější chuť i konzistenci, ta kadeřavá (též známá jako kudrnka) je zase výraznější a hodí se i ke zdobení připravených laskomin. Dává se do polévek, omáček, salátů, těstovin, k posypání brambor, do pokrmů z mletého masa i marinád. Abychom ale neztratili cenné látky, přidáváme ji až do hotových pokrmů.

Pěstování petrželky

Naťovou petrželku vyséváme ze semínek od jara až do podzimu. Dvouletá rostlinka první rok vytvoří kořen a bohatou úrodu listů, druhý rok vyžene stvol s květy a semínky, které můžeme nechat přirozeně vysemenit. Dá se pěstovat i v květináči a je nenáročná – stačí jí běžná zemina a slunečná poloha. Protože semínka déle klíčí, vyplatí se koupit už hotové sazeničky.

Jak ji můžeme využít?

Jak jsme již zmínili, petrželka je sice výbornou ingrediencí pro dokončování pokrmů, nese ale i veliké množství blahodárných účinků, které můžeme využít i jinak. Jak na to?

Petrželová nať na unavené oči

Nať petržele spařte horkou vodou, 15 minut louhujte, přeceďte a nechte vychladnout. Na oční víčka následně přikládejte obklady z vatových tamponků namočené ve studeném odvaru a nechte působit alespoň 10 minut. Uklidní i zanícené či oteklé oči.

Na lesklé a vitální vlasy

Odvar z petrželové natě můžete použít stejně jako známý odvar z kopřiv, tedy na spláchnutí umytých vlasů. Díky tomu budou vypadat zdravěji a získají i krásný lesk.

Na problematickou pleť

Čerstvá šťáva z petrželové nati má protizánětlivé účinky, díky čemuž se skvěle hodí i na problematickou pleť a akné. Připravte si proto domácí petrželovou pleťovou vodu – postačí vám na to dvě lžíce nasekané petrželky a 250 ml mátového čaje.

Do hrnce smíchejte čaj s nasekanou petrželkou a krátce povařte na mírném ohni. Poté z plamene stáhněte a nechte půl hodiny vylouhovat. Pak tekutinu sceďte, nechte vychladit a používejte jako pleťovou vodu na potřebná místa.

Při bodnutí hmyzem

Nasekaná nať petrželky je vhodná i jako první pomoc po bodnutí hmyzem. Místo zklidní, zchladí, dezinfikuje a zmírní svědění.

Proti zápachu z úst

Pokud budete žvýkat petrželovou nať, zbavíte se zápachu z úst. Je dokonce mnohem účinnější než klasická žvýkačka.

Nejen ve spěchu přijde vhod

Jak ji sehnat?

Cena petrželky se liší v závislosti na prodejcích i jejím typu. Ať už si ale kupujete tu čerstvou, usušenou či přímo její semínka pro vlastní pěstování, využijte přehledu slev na Kupi.cz, abyste si mohli zdraví dopřát o něco levněji.