Svátky se blíží, pozor na tyto nebezpečné vánoční dekorace

Dům ozdobený svítícími vánočními dekoracemi JaysonPhotography / Shuttestock.com

Čím více se blíží vánoční svátky, tím více začínáme myslet na vše, co s nimi souvisí. Jejich nedílnou součástí jsou dekorace, a zatímco někteří každý rok opráší ty samé, někteří sází na originalitu a rádi si pořídí nějaké nové. Nákup vánočních ozdob by se neměl obejít bez ostražitosti. Česká obchodní inspekce kontrolovala vánoční dekorace a narazila hned na několik modelů, kterým byste se rozhodně měli při nákupu vyhýbat, protože představují bezprostřední nebezpečí.

Přečtěte si také

Nenabíjí se vám telefon? Možná máte jen zanesený konektor. Jak ho vyčistit ve čtyřech snadných krocích?

Vánoční řetěz ve tvaru stromu

Jedním z nebezpečných výrobků je vánoční světelný řetěz ve tvaru stromu, který má nevyměnitelné světelné LED zdroje. Používání tohoto řetězu s sebou nese vážné bezpečnostní riziko, protože napájecí přívod není k elektronické jednotce bezpečně ukotven a dostatečně zajištěn proti vytržení. Při manipulaci s přívodem může dojít k vytržení přívodu z jednotky, a tím dojde ke zpřístupnění živých částí výrobku.

Dále není mechanická pevnost elektronické jednotky dostatečná, jelikož z ovladače lze rukou bez vynaložení síly nebo použití nástroje snadno odstranit kryt, čímž dojde ke zpřístupnění živých částí výrobku. Při kontaktu částí výrobků, které jsou pod napětím, hrozí vážný úraz i smrt uživatele.

Nebezpečná vánoční dekorace s LED světly. ČOI
 • Název výrobku: Strom svítící
 • Typ / číslo modelu: LED Světelný řetěz/T17791K144
 • EAN: 8597791180001
 • Distributor: Vân Sáu Lé, Majakovského 230, 36235 Horní Blatná
 • Země původu: Čína

LED světelný řetěz

Tento světelný řetěz je dodáván v kartonovém obalu a má nevyměnitelné LED světelné zdroje vybavené elektronickou jednotkou pro světelné efekty. Jeho používání s sebou nese vážné bezpečnostní riziko. Napájecí přívod není k elektronické jednotce bezpečně ukotven a dostatečně zajištěn proti vytržení. Při manipulaci s přívodem může dojít k vytržení přívodu z jednotky, a tím k zpřístupnění živých částí výrobku.

Dále není mechanická pevnost elektronické jednotky dostatečná, jelikož z ovladače lze rukou bez vynaložení síly nebo použití nástroje snadno odstranit kryt, čímž dojde ke zpřístupnění živých částí výrobku. Uživatel se může dotknout živých částí výrobku, které jsou pod napětím, a tím dojde k vážnému úrazu až smrti uživatele zásahem elektrického proudu.

Nebezpečná vánoční dekorace ČOI
 • Název výrobku: 50L LED DECORATIVE LIGHTS
 • Typ / číslo modelu: LED Světelný řetěz/H22-351-390
 • EAN: 4010046368008
 • Distributor: Năng Luc Nguyen, Nádražní 451, 36452 Žlutice
 • Země původu: Čína

Světelná dekorace Merry Christmas

Na tuzemském trhu se objevil nebezpečný vánoční světelný řetěz, který má tvar vánočního stromku a nápis Merry Christmas. Disponuje nevyměnitelnými LED světelnými zdroji a je vybavený elektronickou jednotkou v plastovém sáčku. Bezpečnostním rizikem je napájecí přívod, který není k elektronické jednotce bezpečně ukotven a dostatečně zajištěn proti vytržení.

Při manipulaci s přívodem může dojít k vytržení přívodu z jednotky, a tím dojde ke zpřístupnění živých částí výrobku. Dále není mechanická pevnost elektronické jednotky dostatečná, jelikož z ovladače lze rukou bez vynaložení síly nebo použití nástroje snadno odstranit kryt, čímž dojde ke zpřístupnění živých částí výrobku. I zde může dojít po kontaktu s živými částmi výrobku k vážnému úrazu až smrti uživatele zásahem elektrického proudu.

Nebezpečná vánoční dekorace ve tvaru vánočního stromku. ČOI
 • Název výrobku: Světelný řetěz Merry Christmas
 • Typ / číslo modelu: LED Světelný řetěz/V8F50
 • EAN: 8222205601260
 • Identifikační údaje výrobce: Huashun Lightng Co. Ltd., Qiantu, Dongcheng
 • Distributor: Van Thoan Do, Krušnohorská 1102, 36301 Ostrov
 • Země původu: Čína

Světelný řetěz s LED zdroji

Jako nebezpečný vyhodnotila Česká obchodní inspekce elektrické zařízení s názvem 100 LED Vánoční světlo, což je světelný řetěz s vyměnitelnými LED světelnými zdroji vybavený elektronickou jednotkou v kartonovém obalu. Výrobek představuje pro spotřebitele vážné bezpečnostní riziko, jelikož napájecí přívod není k elektronické jednotce bezpečně ukotven a dostatečně zajištěn proti vytržení.

Při manipulaci s přívodem může dojít k vytržení přívodu z jednotky, a tím dojde ke zpřístupnění živých částí výrobku. Dále není mechanická pevnost elektronické jednotky dostatečná, jelikož z ovladače lze rukou bez vynaložení síly nebo použití nástroje snadno odstranit kryt, čímž dojde ke zpřístupnění živých částí výrobku. Uživatel se dotkne živých částí výrobku, které jsou pod napětím, a dojde k vážnému úrazu až smrti uživatele zásahem elektrického proudu.

Světelný řetěz s vyměnitelnými LED světelnými zdroji vybavený elektronickou jednotkou v kartonovém obalu ČOI
 • Název výrobku: 100 LED Vánoční světlo
 • Typ / číslo modelu: LED Světelný řetěz/M1800B-M17
 • EAN: 8599900018007
 • Země původu: Čína Tran Nhat, Dragounská 2551, 35002 Cheb
 • Země původu: Čína

U uvedených výrobků uložil ČOI zákaz dodávání na trh a zákaz prodeje. Výrobky byly také nahlášeny kontaktnímu bodu na MPO a informace o nich byly zveřejněny v systému Safety Gate. Jelikož se už v tržní síti nachází, je potřeba dbát zvýšené opatrnosti.

Zdroje: coi.cz, coi.cz, coi. cz, coi.cz