Co obsahuje meloun a na co všechno je dobrý? Pomůže při hubnutí a hydratuje pleť

Smějící se mladá žena na pláži jí meloun adriaticfoto / Shutterstock.com

Meloun – oblíbená zelenina, která se tváří spíše jako ovoce, je v létě zdrojem příjemného osvěžení. Mnozí z vás však možná ani netuší, kolik v sobě skrývá prospěšných látek. Vliv, který má meloun na tělo, ho tak staví do pozice neohroženého bojovníka za náš zdravý život.

Přečtěte si také

Online trh s potravinami se zahušťuje. PENNY i BILLA zavádí novinky v rozvozu nákupů až do domu

Co obsahuje meloun?

Například barvivo a silný antioxidant lykopen, který kromě posilování imunity také čistí organismus, chrání tělo před infekcí a pomáhá ničit nádorové buňky. Dále všeobecně zabraňuje vzniku zánětů v těle, chrání cévy, udržuje srdce mladé a v dobré kondici a je prevencí před infarktem i mrtvicí.

A to není vše. Rovněž pozitivně ovlivňuje zdraví kostí a kloubů, takže osteoporóza, artritida a revma nemají tak velkou šanci.

Tolik užitku z jednoho melounu! Kupte ho v akci

Kupte se slevou Meloun vodní.

Porovnat slevy

Melouny dále obsahují vysoké množství vitaminu C, který opět povzbudí imunitní systém, urychlí hojení ran, ochrání kolagen v pokožce a přispěje ke snížení stresu. Přítomnost betakarotenu naopak zajišťuje ochranu před volnými radikály, tudíž také zabraňuje chorobám srdce, nádorům či šedému zákalu.

Vznikající vitamin A je silným antioxidantem, který chrání buňky před toxiny a zpomaluje stárnutí, jelikož zásobuje kůži i sliznice. A vitaminy skupiny B, tedy B6 (pyridoxin) a B3 (niacin), přispívají k syntéze bílkovin v těle, podporují mozkovou činnost, zlepšují náladu a okysličují organismus.

Vodní meloun rozkrojený na polovinu a menší kousky melounu Africa Studio / Shutterstock.com

Pokud si myslíte, že už je to vše, mýlíte se. Melouny dále obsahují i minerální látky, jako je hořčík, zinek, vápník, železo, sodík či draslík – a právě poslední zmíněný je pravděpodobně nevýznamnější. Ovlivňuje totiž činnost nervů a svalů, snižuje riziko srdečního infarktu, přispívá ke správnému krevnímu tlaku a udržuje v těle vápník, což má pozitivní účinek na kvalitu našich kostí a kloubů.

Krevnímu oběhu a správné funkci ledvin přispívá taktéž aminokyselina citrulin, která navíc čistí lymfatický systém a zbavuje nás toxinů. Nesmíme zapomenout na cholin, zlepšující usínání a spánek, a arginin, jehož účinky jsou mimo jiné srovnatelné s účinky léku Viagra. A konečně meloun taktéž zmírňuje kyselé prostředí v našem těle, což nás chrání i před cukrovkou a Alzheimerovou chorobou.

Kolik kalorií má meloun?

Meloun je sám o sobě výbornou potravinou při snaze o snížení váhy. Obsahuje totiž až 93 % vody, z toho pouze 3–12 % cukru, a na jeho 100 g připadá jen 29–36 kcal, tedy zhruba 123–150 kJ. Záleží však na odrůdě – nejlépe je na tom klasický meloun vodní.

I přes relativně nízké energetické hodnoty dovede zasytit na delší dobu. A citrulin v něm obsažený se navíc postupně rozkládá na arginin, který podporuje spalování tuků. Nízký obsah cukru z něj dělá také vhodné mlsání pro diabetiky. A pomoct může i při pálení žáhy.

Žena s kudrnatými vlasy ukusuje meloun Lucky Business / Shutterstock.com

Účinky melounu na vaši pleť

Pojídání melounu je prospěšné i pro vaši pleť, jelikož ji vnitřně pročistí, hydratuje, zjemní a zmírní projevy vrásek. Obsažené vitamíny budou zase bojovat proti akné. Meloun také působí jako přírodní toner, který rozjasňuje pokožku a zbavuje ji skvrn.

Výborně ale účinkují i masky, které si můžete snadno vyrobit doma. Postačí vám dužina z melounu, jogurt a med. Tato maska vám zaručí hydratovanou, napnutou pleť a také zmírní projevy akné. A výborná je i ta z rozmixovaných semínek, které poté smícháte opět s jogurtem nebo tvarohem a necháte působit 20–30 minut.

Tip: Na unavené oči můžete stejně jako plátky okurek aplikovat melounovou dužinu. Uvidíte, že se jim uleví.

Raději bez semínek? I ten koupíte se slevou

Slupky nevyhazujte!

Věděli jste, že také tato část melounu je pro naše tělo prospěšná? Slupky si můžete světlou dužinou přiložit na obličej a dekolt, čímž získáte levnou hydratační a uklidňující masku.

Odvar ze slupek zase detoxikuje vaše tělo. Nejdříve je nechte povařit 7–10 minut, poté vodu vyměňte a povařte dalších 7–10 minut. Pak už jen popíjejte a pročistíte si celé tělo (hlavně játra), snížíte svůj cholesterol a pomůžete problematické pleti.