Droždí používejte jako naše babičky – hnojivo pro krásu, zahradu i uvolnění odpadu. Koupíte ho za pakatel

Koncept droždí a pšenice Pixel-Shot / Shutterstock.com

Superpotraviny k vám nemusejí putovat z daleka! Zjistěte, jak jedna jednoduchá složka – droždí, známé také jako kvasnice, může zlepšit vaše zdraví, krásu i zahradu. Od regenerace těla a podpory dobré nálady po účinné masky na vlasy a pleť.

Přečtěte si také

Naučte se opékat špekáčky jako profesionál. Správné naříznutí je zásadní

Co je to droždí?

V dnešním hektickém světě se nám často zdá, že superpotraviny jsou exotické plody z dalekých zemí. Přitom jedna ze skutečných superpotravin je nám na dosah rukydroždí, známé také jako kvasnice. Tento jedinečný mikroorganismus, který se ztratil v zapadlých koutech našich kuchyní, skýtá nespočetné množství zdravotních, kosmetických, a dokonce i ekologických výhod.

Drožďová pomazánka
Čas přípravy: 10 min Obtížnost: Snadný

Drožďová pomazánka

Drožďová pomazánka je zdravá a ideální jako rychlá snídaně nebo svačina. Pekárenské droždí stojí pár korun, ale v kuchyni umí vykouzlit opravdové dobroty.

Drožďová pomazánka
Drožďové knedlíčky do polévky
Čas přípravy: 20 min Obtížnost: Snadný

Drožďové knedlíčky do polévky

Drožďové knedlíčky do polévky vykouzlíte během pár minut. Kostka droždí stojí pár korun, ale vašemu tělu prokáže velkou službu. Droždí je totiž plné vitamínů skupiny B, konkrétně vitamínů B1, B2, B3, B6 a B12.

Drožďové knedlíčky do polévky

Pozitivní účinky na zdraví

Droždí se dá zakoupit v různých formách, od klasické čerstvé kostky po praktické tablety či prášek. Pokud však hledáte jednoduché a rychlé řešení, tablety jsou tou nejvhodnější volbou.

Droždí je doslova bombou živin. Obsahuje celou skupinu vitamínů B, vitamín D, enzymy, stopové prvky jako železo a měď, esenciální kyseliny a minerální soli. Vliv kvasnic na naše zdraví je ohromující – posilují imunitu, díky vysokému obsahu vitaminu B působí také jako přírodní antidepresivum. Pomáhají hojit podrážděnou pleť, a to zejména akné, suchou a popraskanou kůži, a dokonce podporují trávení a zlepšují vylučování stolice. 

Díky svým protizánětlivým účinkům přispívají k dobré funkci jater a ledvin. Navíc jsou účinným prostředkem proti nespavosti a únavě, což je zvláště cenné v dnešním uspěchaném světě.

Ruka sahá na droždí New Africa / Shutterstock.com

Droždí pro krásu vašich vlasů a pleti

Nenechte se zmást, droždí je superpotravina nejen pro využití v kuchyni, ale také pro tělo a krásu. Zlepšuje kvalitu vlasů a nehtů, což vám umožní mít zářivé a zdravé vlasy bez nutnosti sahat po drahých kosmetických produktech.

Jednoduchou pleťovou masku z droždí si snadno připravíte z rozdrobené kostky droždí smíchaného s teplým mlékem. Tato maska pomůže vyčistit a vyživit pleť a vy si tak budete moci užívat svěžího a hebkého vzhledu vaší pokožky.

Pokud trpíte prasklými koutky úst, droždí je tím pravým lékem na vaše potíže. Stačí si připravit kašičku z rozdrobeného droždí a kapky olivového oleje, kterou nanesete na postižené místo. Vitamíny B obsažené v droždí rychle regenerují a pomáhají ráně se brzy zacelit.

Vyrobte si vlastní hnojivo na zahradu

Hnojivo z droždí je jednoduchým a účinným způsobem, jak poskytnout vašim rostlinám potřebné živiny a podpořit jejich růst. Můžete ho připravit buď z čerstvého droždí, kdy rozpustíte 4 kostky droždí v litru teplé vody, nebo ze sušeného droždí, kdy smícháte 2 lžíce cukru, 3 sáčky kvasnic a litr vody. V obou případech nechte směs fermentovat a poté smíchejte s vodou a zalijte rostliny.

Droždí na dřevěných miskách Pixel-Shot / Shuttestock.com

Kvasnice jako účinný čistič odpadu

Droždí pomáhá s urychlením rozkladu odpadu v žumpě a zbavuje tak záchodovou mísu nepříjemného zápachu. Stačí přidat kvasnice a trochu cukru do mísy, zalít vlažnou vodou a nechat působit.

Kvasnice mohou také pomoci s uvolněním ucpaného potrubí. I když tento způsob nenahradí běžnou údržbu, můžou být kvasnice překvapivým pomocníkem v oblasti úklidu.

Droždí, tento dlouho opomíjený poklad, si zaslouží místo ve vaší kuchyni i kosmetické skříňce. Jejich blahodárné účinky na naše zdraví, krásu a planetu jsou neocenitelné. Znáte ještě další způsoby využití kvasnic v domácnosti? Dejte nám vědět do komentářů.

Zdroj: Medical News Today, Science Direct, Healthline