S jarním úklidem to nepřehánějte. Vědci zjistili, že přílišná čistota škodí

Žena vytírá podlahu, vedle stojí kbelík s gumovými rukavicemi a čisticími prostředky Fahng_S / Shutterstock.com

Ať už máte jarní úklid za sebou, nebo se na něj teprve chystáte, věřte, že nic se nemá přehánět. Silnější sluneční paprsky zkrátka odhalí každé smítko prachu a probouzejí v nás touhu po dokonalé čistotě. Podle vědců je ale rozdíl mezi cílenou hygienou a přehnanou čistotou, kterou si dnes spousta lidí mylně spojuje se zdravím a ochranou před škodlivými mikroorganismy.

Přečtěte si také

Jak chytře využít izolepu v domácnosti? Nahradí pinzetu a pomůže i s posunutou parketou

Proč byste to s úklidem neměli přehánět?

Odborníci se přiklánějí k tomu, že mnohem důležitější než vydrhnutá podlaha je adekvátní a správně načasovaná ochrana před patogeny.

Měli bychom tedy vědět, kdy a jak si umýt ruce, když přijdeme z venku, hrajeme si s domácím mazlíčkem, jíme rukama nebo přijdeme do styku s infekční osobou. A naopak trocha prachu na poličce nám ublíží méně než příliš časté používání čisticích prostředků, které u mnoha osob způsobují podráždění i rozvoj alergií.

Svěřte svůj úklid profesionálům

Jak předejít oslabenému imunitnímu systému?

„Někteří lidé jsou čistotou doslova posedlí a myslí si, že se tak lépe ubrání bakteriím a virům,“ říká Sally Bloomfield, profesorka na londýnské univerzitě, která se specializuje na hygienu a tropickou medicínu. Situace se podle ní ještě zhoršila kvůli nedávné koronavirové pandemii, kdy spousta z nás začala chybně zaměňovat hygienu za čistotu. Zmatek má v těchto pojmech více než třetina lidí.

Tento omyl má kořeny už v 80. letech minulého století. Epidemiolog David Strachan proto v té době přišel s hygienickou hypotézou, podle které je potřeba, aby se člověk od dětství setkával s prospěšnými neinfekčními mikroorganismy. Jen tak posílí svůj imunitní systém a nebude náchylný k autoimunitním chorobám nebo potravinové intoleranci.

S hudbou v uších je úklid zábava 👍

Člověk si dávkuje antibakteriální gel z velké nádoby do dlaně kasarp studio / Shutterstock.com

Podpora přirozené obranyschopnosti

Souvislost (ne)čistoty a alergií zatím nebyla stoprocentně prokázána. Mnoho výzkumů ale ukazuje, že děti z venkova, které žijí v blízkosti přírody a domácích zvířat, autoimunitními onemocněními tak často netrpí. A neplatí to jen o alergiích nebo astmatu, ale třeba i o Crohnově chorobě.

Studie Sally Bloomfield z roku 2021 tuto teorii potvrzuje: „Narodili jsme se s plně vytvořeným imunitním systémem, jenže ten potřebuje programování, nebo chcete-li učení. A to zajišťují mikroby, se kterými se denně setkává,“ doplňuje expertka. A zajímavými poznatky přispívá i její spolupracovník a profesor mikrobiologie Graham Rook, který mluví také o přenosu mikrobiomu (užitečných bakterií) z matky na dítě ještě před porodem.