Na ceny čtyř základních potraviny ve velkých řetězcích si posvítí úřad pro ochranu hospodářské soutěže

Dvě ženy kontrolují regál v supermarketu Robert Kneschke / Shutterstock.com

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) oznámil, že bude zjišťovat, ve které části dodavatelského řetězce od výrobce až po prodejce nejvíc roste cena potravin. Zaměří se na čtyři základní potraviny. Výsledky takzvaného zrychleného sektorového řešení budou k dispozici za několik měsíců. Ze zprávy není jasné, na jaké potraviny se kontrola zaměří. Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) bude záležet na tom, jaké potraviny úřad vybere s ohledem na to, jak se zpracovávají.

Přečtěte si také

Do půjčovny jen pro společenské šaty? Někde seženete i oblečení pro každodenní nošení

ÚOHS prověří ceny potravin

„Cílem šetření je zjistit, v jaké části vertikálního řetězce od prvovýrobců přes potravinářské zpracovatele až po obchodní řetězce došlo k největšímu navyšování marží a zda někde v tomto řetězci existuje dysfunkce, kterou by mohl úřad řešit z hlediska pravidel hospodářské soutěže nebo významné tržní síly,“ sdělil předseda ÚOHS Petr Mlsna.

Úřad se zaměří na prodejce

Předseda Mlsna však zároveň ale upozornil, že samotná vysoká cena nebo nepřiměřená marže není přestupkem proti soutěžnímu právu nebo zákonu o významné tržní síle. „Úřad by musel najít důkazy o existenci kartelové dohody nebo zneužití dominantního postavení, případně zneužití významné tržní síly vůči dodavateli směřující přímo k navýšení ceny. Vysoká cena nebo marže může být indicií, že k takovému přestupku dochází, ale v žádném případě není jednoznačným důkazem,“ píše se v tiskové zprávě úřadu.

Jestliže z šetřený vyplyne, že některý z prodejců vykazuje známky možného protisoutěžního jednání nebo zneužití významné tržní síly, zahájí úřad správní řízení. Podle námi dostupných informací v něm mohou firmy dostat pokutu až do výše deseti procent z ročního obratu.

Žena v supermarketu s mobilním telefonem Alina Rosanova / Shutterstock.com

Na koho se kontroly zaměří?

Na svých stránkách Agrární komora ČR zveřejnila tiskovou zprávu, že chce antimonopolní úřad požádat, aby prověřil případné zneužívání tržní síly německých skupin Schwarz a Rewe na českém trhu. Schwarz v ČR provozuje obchodní řetězce Lidl a Kaufland, Rewe vlastní řetězce Penny Market a Billa. Komora uvádí, že spolu s dalšími obchodními řetězci ovládají 75 procent trhu a dává jim to velkou vyjednávací sílu vůči potravinářským a zemědělským firmám. Komora už dříve upozorňovala na výrazný růst cen některých potravin v obchodech.

Podle slov ekonoma Tomáše Prouzy jsou některé produkty jako například právě cukr ve zpracování zemědělské výroby velmi jednoduché. Naopak u másla nebo sýru se na finálním produktu mnohem více podílí zpracovatelský průmysl. Celý proces od zemědělských výrobců, přes zpracovatele až po obchodníky, lze podle něj sledovat například u kuřecího salámu. Výběr sledovaných produktů tedy ovlivní výsledek šetření, dodal.

Zdroj: ČTK, Agrární komora ČR