Trik, jak lilie a jiné květiny ve váze vydrží déle krásné. Stačí přidat cukr, citron a Savo

Květy lilie Canva

Milujete lilie a letos jste je dostali k Valentýnu? Potom vás určitě potěší, že životnost lilií se dá jednoduchým trikem prodloužit. Stačí vám k němu citronová šťáva, cukr a bělidlo.

Přečtěte si také

Živý, anebo umělý? Jaký stromek vybrat a na kolik vás letos vyjde?
Živý, anebo umělý? Jaký stromek vybrat a na kolik vás letos vyjde?

Tohle určitě udělejte, než lilie dáte do vázy

V závislosti na tom, jak se o řezané lilie doma staráte a jaké podmínky jim vytvoříte, vydrží hezké klidně až 14 dnů. Pokud je dostanete jako poupata, otevřou se během 24 až 48 hodin poté, co je vložíte do vázy s vodou. Pak jsou nejen dokonalou ozdobou, ale navíc provoní celý váš domov. A to si jistě chcete užívat co nejdéle, že? Aby se vám to vyplnilo, stačí opravdu málo.

Tip: Ještě, než je však dáte do vázy, seřízněte jim stonky v úhlu 45 stupňů pod tekoucí vodou a odstraňte všechny listy, které by jinak byly ponořené.

Nezapomeňte z tyčinek lilií odstranit pyl

Pokud dostanete lilie i s pylem na pestících, nezapomeňte ho odstranit. Odstřihnout můžete klidně i celé pestíky, květinám to neublíží. Liliový pyl je silným alergenem, je nebezpečný pro domácí zvířata, a hlavně je velmi přilnavý a špatně se odstraňuje z oblečení, koberců a jiných textilií či předmětů v domácnosti.

Pokud se přeci jen pyl z lilií na nějaký předmět nebo textil dostane, rozhodně k odstranění nepoužívejte vodu. Buď ho vysajte, nebo na znečištěné místo přilepte lepicí pásku a jemně ji odtrhněte. Pokud byste totiž místo navlhčili a pyl z látky drhli kartáčem, nepomohlo by to – a skvrna, která by vznikla, je už jen těžko vyčistitelná.

Jakou roli hraje citronová šťáva v životnosti řezaných lilií?

Přemýšleli jste někdy nad tím, co je to za substanci v sáčku, který v květinářství dostanete společně s květinou? Je to samozřejmě výživa pro řezanou květinu, aby ve váze doma vydržela déle. Co přesně však sáček s ní obsahuje? Ve výživě pro květiny, kterou dostanete v květinářství, jsou tři látky: kyselina citronová, cukr a antimikrobiální látka.

Kyselina citronová pomáhá otevírat stonky, aby byla květina vodou dobře hydratovaná, cukr dodává sacharidy a antimikrobiální činitel zabraňuje růstu plísní a rozkladu stonků.

Díky citronu vydrží lilie déle krásné. Canva

Jak si výživu pro květiny připravit?

Když už teď víte, jaké látky výživa z obchodu obsahuje, je snadné si ji namíchat i doma. To se hodí, protože vodu ve váze musíte vyměnit už zhruba po třech dnech za čerstvou, takže si výživu vylijete příliš brzy. Navíc ne vždy si do vázy dáte květiny z obchodu, ke kterým výživu dostanete. Na zahradě nebo v přírodě natrhané luční květiny udělají mnohdy víc parády a díky této směsi vám možná vydrží o něco déle.

Jak na to?

Do vody ve váze přidejte:

  • 2 polévkové lžíce citronové šťávy
  • 1 polévkovou lžíci cukru
  • ¼ čajové lžičky bělidla – například Sava

A je to!