Už žádné hořké vlašáky! Jak ořechy zbavit hořké chuti a jak zabránit jejich žluknutí?

Hnědovlasá žena s překvapeným výrazem drží sklenici plnou vlašských ořechů Krakenimages.com / Shutterstock.com

Vlašské ořechy: jsou plné vitamínů, zdraví prospěšných tuků, bílkovin, antioxidantů i minerálů. Zlepšují trávení, dodávají nám energii a lépe se po nich soustředíme. Mají ovšem jednu zásadní nevýhodu. Velmi rychle hořknou. Pokud ovšem víte, jak na to, žluklá chuť vás už nikdy trápit nebude. Přečtěte si, jak vyloupané i nevyloupané vlašáky správně uskladnit i jak z nich vytáhnout hořkost pomocí několika osvědčených triků.

Přečtěte si také

Na materiálu balíku záleží, kupující stále častěji vyžadují udržitelný obal
Na materiálu balíku záleží, kupující stále častěji vyžadují udržitelný obal

Proč vlašské ořechy žluknou a hořknou?

Je to kvůli vysokému obsahu mastných kyselin s dlouhým řetězcem, které mají tendenci se v teple rychleji kazit. Vlivem nesprávného skladování pak získávají tyto ořechy svou typickou pachuť.

A týká se to nejen těch, které si sbíráme a uskladňujeme doma, ale i těch kupovaných. Výrazně ostrá chuť a intenzivní hořkost navíc mohou značit, že jsou ořechy plesnivé či nahnilé.

Správně by měly být sladké. Jako tomu je u čerstvě vyloupaných jader právě spadených plodů, u kterých jde ještě krásně sloupnout vnitřní tenká slupka.

Půlka vlašského ořechu ve skořápce, celý vlašský ořech ve skořápce Krasula / Shutterstock.com

Na co si dát pozor při nákupu?

  • Plody prodávané volně na váhu si dobře prohlédněte a přičichněte si k nim.
  • Pokud jsou v obchodech s ovocem a zeleninou nebo na trzích k dostání celé ve skořápce, zeptejte se prodávajících, zda si můžete jeden na zkoušku rozlousknout.
  • Ani u balených vyloupaných jader nebývá v obchodech výjimkou přítomnost molů, červů a dalších nezvaných hostů. Pokud je do sáčku vidět, zkontrolujte i toto, stejně jako podezřelé skvrny a fleky jader značící plíseň.
  • Na obale vždy překontrolujte datum minimální trvanlivosti, případně datum zabalení.

Tři triky, jak vlašské ořechy zbavit hořkosti

Pokud jste starší ořechy ochutnali a zdají se vám hořké, vyzkoušejte některý z následujících osvědčených domácích způsobů, jak jim navrátit jejich sladší chuť.

  1. Vyloupaná jádra zalijte osolenou či oslazenou vařící vodou a počkejte, až v tekutině vychladnou. Případně je můžete nechat ve vroucí vodě i chvíli povařit.
  2. Jádra nechte odmáčet ve studené vodě po dobu 24 hodin. Během této doby vodu několikrát vyměňte za čistou.
  3. Celé ořechy ve skořápce zalijte vroucí osolenou vodou a nechte je pod pokličkou alespoň 20 minut odstát. Můžete je takto nechat i několik hodin a vychladlou vodu párkrát vyměnit za čistou a studenou. Při následném loupání by měly být jako čerstvé a hořká slupka by měla jít snáze sloupnout.
Jádra vlašských ořechů i celé ořechy ve skořápce namočené ve vodě hsunny / Shutterstock.com

Jak vlašské ořechy skladovat, aby nezhořkly?

Nejlepší je samozřejmě žluknutí předejít. Ořechy v hnědé skořápce vždy ukládejte na suché a tmavé místo, kde vám klidně vydrží do dalšího roku. Pozor si dávejte především na vlhko, příliš světla a tepla. Čím chladněji, tím pro vlašáky lépe.

Mastné kyseliny mají totiž velice nízký bod tuhnutí, a proto jim neuškodí ani mrazák. Naopak, je to nejlepší místo, kde můžete větší množství vyloupaných jader dlouhodobě skladovat. Ořechy určené ke konzumaci uchovávejte vždy alespoň v lednici, kde ve vzduchotěsných nádobách vydrží až šest měsíců. Nikdy ne ve spíži nebo kdekoliv jinde při pokojové teplotě. Za chvíli by byly kvůli hořké a žluklé chuti na vyhození!

Obdobně (tedy minimálně v chladu lednice) se doporučuje skladovat i různá ořechová másla obsahující vlašské ořechy a další výrobky z nich.

Vychutnejte si různé oříšky se slevou

Ořechy nejprve zavařte či upečte

Pro prodloužení čerstvosti zkuste před samotným uskladněním vyloupaná jádra vlašáků „nasucho“ zavařit v troubě, mikrovlnce nebo klasicky v hrnci. Důkladně proschlé ořechy dejte do sterilovaných sklenic (ničím nezalévejte), zavařte (v mikrovlnce asi tři minuty, v hrnci s vodou cca 20 minut), ještě horké obraťte víčkem dolů a nechte vychladnout.

Druhou možností je jejich usušení v troubě. Syrová, čerstvě vyloupaná jádra rozprostřete na plech a pečte při 50 °C několik minut, dokud se nevysuší a nebudou křupavá. Díky tomu si zachovají svou svěží, sladkou chuť.