Za kávu si připlatíme. Mohou za to sucho a nedostatek hnojiv

Šálek na kávu s kávovými zrny amenic181 / Shutterstock.com

Obrovské zásoby kávových zrn ve Vietnamu se snižují a podle odhadu obchodníků do konce září klesnou na polovinu. Místní ceny kávy robusta už vyskočily na rekordní úroveň, a vzhůru tak zřejmě zamíří i světové ceny, uvedla agentura Bloomberg. Vietnam je největším vývozcem kávy robusta na světě a druhým největším producentem kávy.

Přečtěte si také

Začátkem podzimu dozrává černý bez. K čemu všemu ho lze využít?
Začátkem podzimu dozrává černý bez. K čemu všemu ho lze využít?

Kolik stojí espresso?

Produkce kávy by měla navíc klesnout i v pěstitelském roce 2022/2023. Klesající zásoby a špatný výhled sklizně přicházejí v době, kdy se světová spotřeba kávy zotavuje z propadu způsobeného pandemií nemoci covid-19. Cena kávy robusta se od poloviny července, kdy klesla nejníže za deset měsíců, zvýšila o 17 procent kvůli obavám o dodávky z řady zemí, od Brazílie po Afriku.

Nenechte si ujít svoji oblíbenou kávu v akci

Konzumenti přecházejí na levnější robustu

Kávu robusta používají výrobci instantní kávy, včetně firmy Nestlé. Přimíchává se také do směsí určených pro espresso. Obvykle je levnější než arabika a poptávka po ní tak roste, protože lidé hledají alternativy, které by zmírnily dopady rostoucí inflace.

Dostupnost kávových zrn ve Vietnamu klesla, protože vývoz se za leden až červenec meziročně zvýšil o 17 procent na 1,13 milionu tun, vyplývá z údajů celního úřadu. Růst vývozu podpořilo zlepšení dostupnosti kontejnerů a lodí, ale vzhledem ke snižování zásob bude obtížné takový růst udržet.

Muž sklízí kávu na plantáži SALMONNEGRO-STOCK / Shutterstock.com

Kávu nakupujte ve slevových akcích, ušetříte!

Z dat nákupního rádce Kupi.cz vyplývá, že v kategorii káva najdete nejčastěji produkty z aktuálních letáků Albert, Penny Market, BILLA. Aktuálně v akčních letácích naleznete 177 slev na kávu, přičemž největší slevu v této kategorii nabízí prodejce Albert na produkt Instantní káva Tchibo Gold Selection, jehož cena klesla o 58 %.

  • Nejčastěji zlevňovaným produktem v tomto měsíci je podle Kupi.cz Mletá káva Standard Jihlavanka, který za sníženou cenu nabídlo hned 12 prodejců.
  • Nejčastěji lidé na Kupi.cz vyhledávají mletou kávu, zrnkovou kávu a kávu bez kofeinu.

(Zdroj: Kupi.cz)

Jak to vypadá se sklizní kávy letos?

Světový trh s kávou bojuje s jedním z největších deficitů v poslední době, protože sucho a mrazy snížily brazilskou produkci. Kolumbie se pak snaží zotavit z dešťů, které poškodily úrodu. V Hondurasu, Guatemale a Nikaraguy docházejí zásoby ze sklizně z roku 2021/2022. Sucho snížilo výnosy robusty v Ugandě a optimisticky nevypadá ani budoucí sklizeň v Kostarice.

Propad zásob kávy ve Vietnamu už způsobil minulý týden růst ceny domácí kávy v provincii Dac Lak, na kterou připadá přibližně třetina úrody v zemi, na rekordních 49 100 dongů (52 Kč/kg). Podle průzkumu se na začátku nové sezony, tedy 1. října, očekávají zásoby 200 000 tun, o rok dříve činily 400 000 tun. Produkce může v období 2022/2023 klesnout o šest procent na 1,72 milionu tun. Robusta tvoří přibližně 90 procent vietnamské produkce kávy.

Banka Citigroup snížila výhled produkce kávy ve Vietnamu pro letošní i příští rok. Místní průzkumy totiž ukázaly, že vývoj plodů negativně ovlivnil nedostatek hnojiv. To ohrožuje i vyhlídky pro nadcházející pěstitelskou sezonu.

(Zdroj: ČTK)