Kopeček bakterií s vanilkovou příchutí? Více než polovina zmrzlin a ledů letos neprošla kontrolou

Zmrzlinář podává ženě jahodovou zmrzlinu v kornoutku RossHelen / Shutterstock.com

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) se v srpnu opět vydala kontrolovat kvalitu prodávaných kopečkových a točených zmrzlin, stejně tak jako ledů do nápojů. I letos odhalila vysoké podíly nevyhovujících vzorků a potvrdila, že nadpoloviční většina navštívených provozovatelů nedodržuje předepsané hygienické postupy a spotřebitelům mohou hrozit zdravotní potíže.

Přečtěte si také

Máte doma prošlé či nepoužité léky? Nerozdávejte je, ale vraťte do lékárny, mohou být nebezpečné
Máte doma prošlé či nepoužité léky? Nerozdávejte je, ale vraťte do lékárny, mohou být nebezpečné

Propadáků každým rokem přibývá

V období od 15. srpna se inspektoři vydali do vytipovaných provozoven, kde hodnotili 109 točených a kopečkových zmrzlin. Za nevyhovující bylo označeno 61 vzorků, tedy 56 %. Jedná se přitom o nejhorší výsledky za posledních 6 let.

SZPI se totiž na základě analýzy rizika častěji zaměřuje na opakovaně problémové cukrárny a další provozovny společného stravování. A jak potvrdily aktuální výsledky, tento postup je oprávněný. Inspekce tak mimo jiné prokázala, že i přes četné kontroly a ukládané sankce se situace nelepší, a naopak je rok od roku horší. Loni například požadavkům právních předpisů nevyhovělo 48,3 % navštívených podniků, v roce 2018 to bylo 30 %, což je téměř o polovinu procentních bodů méně než letos.

Žena točí do kornoutku točenou zmrzlinu Budimir Jevtic / Shutterstock.com

Špatná hygiena a recyklace neprodané zmrzliny

Jako závažné se ukázalo výrazné překračování limitů pro přítomnost bakterií. Ve vzorcích několika zmrzlin – zejména nejprodávanějších vanilkových – testy odhalily nadlimitní počty kolonií bakterií Enterobacteriaceae, které mohou způsobovat průjem a zažívací potíže, u citlivějších jedinců i vážnější zdravotní problémy.

Mezi nejčastější příčiny nevyhovující kvality a případné zdravotní závadnosti patří zejména nedodržení hygieny a předepsaných výrobních postupů při přípravě zmrzliny, nedostatečná sanitace zařízení i to, že prodejci často neprodanou zmrzlinu nelikvidují, ale vrací ji následující den do stroje a riskují tak vznik a přenos zmíněných bakterií.

Dopřejte si radši zmrzlinu z obchodů

„Z výsledků letošních kontrol i kontrol v předchozích letech je zřejmé, že významná část provozovatelů stále hrubě podceňuje rizika spojená s nedodržením hygienických postupů při výrobě, skladování a prodeji uvedeného sortimentu a při údržbě a řádné pravidelné dezinfekci výrobních zařízení, čehož následkem je porušení hygienických limitů pro přítomnost mikroorganismů a potenciální ohrožení zdraví spotřebitelů,uvedl v tiskové zprávě SZPI mluvčí Pavel Kopřiva.

Dva lidé si přiťukávají sklenicemi s kolou a ledem tong patong / Shutterstock.com

Problém je i pití, 75 % ledu neprošlo

Ještě hůře dopadla kontrola 65 vzorků ledu, z nichž nevyhověly dokonce tři čtvrtiny. Rizikové proto může být i popíjení studených nápojů a drinků v restauracích, stáncích a jiných provozovnách s občerstvením – a podobně jako u zmrzlin podíl problematických případů meziročně stoupá. U ledu se například sleduje výskyt bakterie Escherichia coli i dalších. Nejčastější příčinou je nedostatečné čištění a dezinfekce výrobníků na led, stejně tak jako všeobecně zanedbaná hygienická praxe.

I domácí drinky si zaslouží šmrnc

Kupte se slevou Limety.

Porovnat slevy

Poznat špatnou zmrzlinu je těžké, bakterie mohou být i ve vaničkové

Odhadnout z pozice zákazníka kvalitu prodávané zmrzliny (případně ledu) je velmi obtížné. Inspekce například doporučuje, aby lidé dali na první pohled a svůj instinkt. O kvalitě nabízených produktů často mnohé vypovídá přední část provozovny. Ta může být podle Pavla Kopřivy významným indikátorem toho, jak to vypadá vzadu, kam už oko zákazníků nedohlédne.

A pokud vás točená zmrzlina po letošní kontrole inspekce neláká a dáte přednost spíše vaničkové, i u té si dejte při nákupu pozor. Častou manipulací a nevhodným skladováním, tedy opakovaným rozmrazováním, v ní taktéž může docházet ke vzniku a šíření mikroorganismů. Potenciálně závadné zmrzliny poznáte už v obchodě například podle nezvyklého množství námrazy. Odborníci radí se takovým výrobkům preventivně vyhýbat.