Víno bez alkoholu má v oblibě stále více Čechů. Nestoupá do hlavy a bojuje proti srdečním chorobám

Ruka nalévá víno do dvou sklenek La Su / Shutterstock.com

Nejen na Moravě ví, že sklenička dobrého vína je podle odborníků považována za prevenci srdečních onemocnění. Dle nejnovějších výzkumů má stejně blahodárný vliv i víno dealkoholizované, po jehož pití vás navíc nečeká bolehlav. Takové víno zraje obvyklým způsobem, jaký je pro danou odrůdu typický, a alkohol je z něj odstraněn teprve dodatečně, nejčastěji procesem vakuové extrakce. „Dealko“ víno si nejen zachovává chuť a aroma běžného vína, ale navíc má méně kalorií, takže je vhodné i při redukční dietě.

Přečtěte si také

Postní období vybízí k odlehčení jídelníčku. Poradíme vám, co si odříct a čím si ho naopak zpestřit

Víno zbavené alkoholu

Pokud jste duší vinař, dobře vychlazené skleničce bílého nebo červeného se jen těžko odolává. Jsou však jisté životní momenty nebo období, kdy se alkoholu chcete nebo zkrátka musíte vyhnout. V těchto chvílích můžete sáhnout po vínu odalkoholizovaném, které zrálo stejným způsobem jako to konvenční, jen bylo na závěr zbaveno alkoholu procesem dealkoholizace. Díky tomu si mok dokáže uchovat chuť, vůni, míru tříslovin i další charakteristiky dané odrůdy.

Nealko bublinky v akci

Střídmá konzumace je zdravá

Historické výzkumy ukazují, že mírná konzumace vína může pozitivně ovlivnit lidské zdraví. Dle průzkumu, který provedli vědci z univerzity Anglia Ruskin, měli lidé, kteří vypili až 11 sklenic vína týdně, o 40 % nižší riziko ischemické choroby srdeční než ti, kteří pili více nebo vůbec.

Výsledky vznikly z analýzy dat celkem 450 000 lidí ve věku 40 až 69 let. Shodné výsledky však byly zaznamenány i u pití dealkoholizovaného vína. Za pozitivními účinky totiž nestojí alkohol, ale antioxidanty zvané polyfenoly obsažené v hroznech.

Přátelé si ťukají sklenicemi u stolu Rawpixel.com / Shutterstock.com

Nealkoholické nebo dealkoholizované?

Dle právního předpisu by se víno zbavené alkoholu nemělo nazývat nealkoholické, ale odalkoholizované či dealkoholizované. Jde totiž o výrobek, z něhož byl destilací či jinou technologií dodatečně snížen obsah alkoholu na maximálně 0,5 %.

Nejběžnější technologií je vakuová extrakce, kdy se víno zahřeje ve vakuové komoře na teplotu 30 stupňů, při níž dochází k odpařování alkoholu. Při výrobě je do vína možné přidat hroznový mošt nebo cukr v takovém množství, aby byl celkový obsah cukru ve výsledném produktu nejvýše 75 g na litr. Ačkoli je tato metoda poměrně šetrná a víno si často zachovává většinu své chuti i aroma, alkohol je do značné míry nositelem chuti, a znalec proto rozdíl pozná.

Obliba „dealko“ vína stoupá

V posledních letech se k abstinujícím řidičům, těhotným ženám a lidem se zdravotními omezeními přidávají i ti, kteří si zkrátka chtějí svůj večer užít bez alkoholu a s čistou hlavou. O zvyšující se oblibě nealkoholických nápojů svědčí i rozšiřující se nabídka dealkoholických vín.

Pokud bude narůstající tendence pokračovat, bude mít trh s dealko vínem do roku 2027 hodnotu vyšší než 10 miliard dolarů. Výroba dealkoholizovaného vína je pro vinaře lákavá nejen kvůli využití přebývajících hroznů, ale i pro rozdílnou spotřební daň.

Nestoupá do hlavy a má méně kalorií

Nadměrná konzumace alkoholu není vhodná nejen kvůli negativním zdravotním důsledkům, ale též z nutričního hlediska. Alkohol totiž obsahuje prázdné kalorie, které váš organismus nutričně nijak neobohatí. Deci konvenčního vína obsahuje mezi 55 a 85 kaloriemi. Odalkoholizované víno je naproti tomu ideální i při redukčních dietách, protože obsahuje pouze 20 až 30 kcal na 100 ml.

Nealkoholická vína dostupná na českém trhu MojeLahve.cz

Nabídka nealko vín u nás

Nabídka vín bez alkoholu je na českém trhu poměrně bohatá. Nejznámějším výrobcem je v Čechách Miloš Michlovský, který své víno vyrábí ve speciální vakuové dvoufázové odparce. K dalším oblíbeným značkám patří Víno Hruška se svou kolekcí vín Viante Frizzante, Merlot ROSÉ či Chardonnay a nakonec známý výrobce šumivého vína Bohemia Sekt, který nabízí nealko sekt v bílé i růžové verzi.

Jak je pít a servírovat?

Výhodou dealkoholizovaných vín je, že je lze konzumovat stejně jako vína alkoholická. Vychlazená ve sklenici na nožičce, s perlivou vodou jako střik nebo jako součást různých koktejlů. Využijte perlivé dealkoholizované víno a připravte si například nealko verzi oblíbeného snídaňového koktejlu mimosa, který se připravuje 1:1 s pomerančovým džusem.