Od 14. března se ruší povinné nošení respirátorů v obchodech

Ruka drží respirátor v obchodě Canva

S klesajícími počty nakažených v Česku se pomalu rozvolňují také protiepidemická opatření. Od pondělí 14. března odložíme respirátory v obchodech a povinné zakrytí dýchacích cest bude už jen v hromadné dopravě, zdravotnických a sociálních zařízeních. Co vše se od poloviny března ještě změní?

Přečtěte si také

Obuvníci se musí přizpůsobit současným trendům. Lidé chtějí levné boty
Obuvníci se musí přizpůsobit současným trendům. Lidé chtějí levné boty

Bude to už dva roky, co se poprvé v Česku kvůli nákaze způsobující nemoc covid-19 začaly nosit roušky.

Velikonoce budou už v normálu

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek už dříve avizoval, že se můžeme těšit s příchodem jara na rozvolňování protiepidemických opatření a svá slova dnes na tiskové konferenci znovu potvrdil: „Bude-li příznivý vývoj pokračovat, v průběhu dubna odložíme respirátory úplně,“ uvedl ministr Válek.

Dokupte si ještě na poslední dny v akci

Od prvního března už skončilo omezení, kdy byl limitován počet osob na hromadných akcích.

S prvním březnovým dnem se změnila také pravidla pro testování osob na covid. Aktuálně má každý občan, a to bez rozdílu, je-li očkovaný, nebo neočkovaný – nárok na jeden preventivní PCR test zdarma za měsíc.

Konec respirátorů v obchodech

Bezesporu největší vlnu ohlasů, zejména na sociálních sítích, způsobila informace, že Češi od 14. 3. 2022 nebudou muset mít v obchodech respirátory. Z komentářů na sociálních sítích je zjevné, že většina lidí už dávno bojkotovala povinnost nosit respirátory v obchodech, ale námi oslovené řetězce o nedodržování vládních opatření svých zákazníků hovoří jen jako o ojedinělých případech, které vždy stačilo vyřešit napomenutím.

Respirátory zůstanou povinné po 14. březnu:

  • v hromadné dopravě,
  • uvnitř taxislužeb,
  • v uzavřených kabinách lanové dráhy,
  • v domovech pro seniory, pro osoby se zdravotním postižením nebo domovech se zvláštním režimem.