Jak nenápadně změřit velikost prstenu?

Zásnubní prsten v krabičce, dvě rudé růže, odrazy světýlek Canva

Valentýn je tu a jakožto romantický den je skvělou příležitostí k požádání své drahé polovičky o ruku. Během tohoto dne se napříč celým světem uskuteční téměř 220 000 žádostí, u kterých by samozřejmě neměl chybět zásnubní prsten. Jak ale vybrat správnou velikost?

Přečtěte si také

Studená melounová polévka s jahodami a bílým vínem
Studená melounová polévka s jahodami a bílým vínem

Nejjednodušším způsobem je návštěva klenotnictví

Pokud chcete mít stoprocentní jistotu, že zvolíte správnou velikost zásnubního prstenu, doporučujeme navštívit se svou milou zlatnictví, kde si může jednotlivé velikosti prstenů vyzkoušet.

Nevýhodou samozřejmě je, že pravděpodobně bude mít tušení, co se chystá, a žádost o ruku nebude takovým překvapením. Na druhou stranu v některých párech ženy ví, že zásnuby proběhnou, a tento způsob garantuje úspěšný výběr velikosti.

Žena natahuje ruku tak, aby byl vidět její zásnubní prsten s velkým kamenem Canva

Zeptejte se své drahé polovičky

Pokud vaše vyvolená ví, že se ji chystáte požádat o ruku, a nepotrpí si na překvapení, můžete se jí jednoduše zeptat, jakou velikost prstenu. I v tomto případě může být žádost o ruku nádherným zážitkem, protože žena nebude přesně vědět, kdy k ní dojde.

Změřte velikost prstenu pomocí provázku

Samozřejmě se může stát, že vaše partnerka nebude vědět, jaká velikost jí bude sedět, protože prsteny nenosí. V tom případě se dá velikost změřit třeba pomocí stužky nebo provázku. Provázek lehce utáhněte kolem prstu a v jeho středu označte obě části. Poté jej natáhněte a změřte velikost pomocí pravítka.

Pověřte zjištěním velikosti kamarádku vaší vyvolené

Kamarádky vaší partnerky vám nejen skvěle poradí, jaký typ zásnubního prstenu se bude vaší milované polovičce nejvíce líbit, ale dokážou také nenápadně vyzvědět, jakou velikost prstenu má. Mohou to zjistit nejen tím, že se jí zeptají, ale třeba také tím, že jí půjčí svůj prstýnek a porovnají velikosti.

Žena má krejčovský metr obmotaný kolem prstu Canva

Řiďte se prstenem, který nosí

Pokud vaše partnerka nosí prstýnky, máte napůl vyhráno a můžete velikost prstenu zjistit, aniž by pojala podezření. V tomto případě ale doporučujeme, abyste si ověřili, na kterém prstu prsteny běžně nosí. Ne všechny prsty jsou stejně velké a je nutné, aby zásnubní prsten seděl na ten správný prst na správné ruce.

Musíte prsten rychle vrátit? Obkreslete ho

Že vaše přítelkyně nosí prsten, podle kterého chcete určit velikost toho zásnubního, pravidelně a všimla by si, že ho nemá ve šperkovnici? Nevadí, k určení správné velikosti vám bude stačit jen několik minut. Místo toho, abyste ho vzali ke klenotníkovi, jej obkreslete na papír, a to jak jeho vnější, tak vnitřní obvod. Tento nákres bude pro zlatníky dostatečný k určení velikosti.

K romantickému dni se skvěle hodí i růže

Měření velikosti ve spánku

Jiná možnost, jak velikost změřit, aniž by partnerka tušila, že se schyluje k žádosti, je měření prstu ve spánku. Tento postup však vyžaduje opravdu tvrdý spánek vaší partnerky. Pokud víte, že ji neprobudí ani sahání na ruku, změřte prsten pomocí výše zmíněné stuhy.

Zkuste velikost odhadnout

Další poněkud riskantní možností výběru velikosti prstenu je odhad. Standardní velikost dámských prstenů se pohybuje od 45 do 65 mm (obvod prstenu). Pokud má vaše partnerka velmi úzké prsty, budete potřebovat velikost kolem 50 mm, v případě silnějších prstů bude obvod okolo 60 mm. Pokud chcete obvod zjistit přesněji, můžete prsty své milé porovnat se svými. Při výběru myslete také na to, že se prsten vždy lépe zmenšuje, než zvětšuje.

Žena má položené ruce na zádech muže, na ruce má zásnubní prsten Canva

Zajímavosti o zásnubních prstenech

Na závěr jsme si pro vás připravili ještě několik zajímavostí o zásnubních prstenech.

  • První zásnubní prsteny se používaly již před více než 5 000 lety v Egyptě, kdy měly podobu rákosí spleteného do kroužku.
  • Zásnubní prsteny se také dříve vyráběly z kůže, kostí a ze slonoviny.
  • Římanky měly hned dva zásnubní prsteny – jeden ze železa, který nosily doma, a druhý ze zlata nošený na veřejnosti.
  • Uvažovali jste někdy nad tím, proč se zásnubní prsten nosí na prsteníčku levé ruky? Římané věřili, že prsteníčkem prochází „žíla lásky“, jež spojuje prst se srdcem.
  • První prsten s diamantem věnoval Marii Burgundské Maxmilián Habsburský v roce 1477, jejich obliba se však nejvíce rozšířila až ve 20. století.

Jak by podle vás měla vypadat ideální žádost o ruku?