Jak použít levanduli doma, v kosmetice i kuchyni?

Sušená levandule a levandulový esenciální olej v lahvičce Halil ibrahim mescioglu / Shutterstock.com

Drobné fialové kvítky, nezaměnitelná vůně. Patříte i vy mezi příznivce krásné a odolné levandule? Pak je čas seznámit se s využitím voňavých květů – některé naše tipy vás možná překvapí.

Přečtěte si také

Historie obchodních domů Prior, kterým se přezdívá nákupní mekka 70. let. Některé stále stojí
Historie obchodních domů Prior, kterým se přezdívá nákupní mekka 70. let. Některé stále stojí

Lékařská, korunkatá, úzkolistá. Druhů levandule je hned několik – a to jsme ani zdaleka nevyjmenovali všechny. Jedno však mají společné – překrásnou uklidňující vůni. K čemu všemu lze rostlinu s bohatým aroma využít? Hodit se může v ložnici, na terase, v kuchyni i koupelně. Tady jsou naše tipy!

Jak zpracovat levanduli?

Aromaterapie a odpuzování komárů

Nejen krásný vzhled, ale i příjemné provonění místnosti. To je důvod, proč umístit levanduli na svůj noční stolek. Aromaterapie udává, že jemná vůně uklidňuje a snadno ukolébá ke spánku. To však není jediný důvod, proč ji mít v ložnici. V letní sezóně zatočí s nevítanými návštěvníky – odpuzuje komáry a další hmyzí druhy, které by vám usínání mohly znepříjemnit.

Sušená levandule, aromalampa, olejíček, sušené růže FotoHelin / Shutterstock.com

Esenciální olej

A že si s pěstováním nevíte rady? Použít můžete i sušené květy nebo esenciální olej z levandule. Hodit se vám bude aromadifuzér, který rychle provoní ovzduší. I ten se může stát dekorací vaší ložnice, aniž by narušil její celkové vyznění. Vyberte si třeba atraktivní orientální či dřevěný difuzér. Difuzéry fungují na bázi ultrazvuku, mohou dokonce i zvlhčovat vzduch a díky možnosti použití éterických olejů vykouzlí voňavou atmosféru na počkání.

Čaj z levandule

Bylinné sirupy zná každý. Ale věděli jste, že si z nejrůznějších květů můžete připravit lahodný čaj? Levandulový čaj uklidňuje, zbavuje nervozity a nespavosti. Šálek před spaním vás příjemně naladí a vy se voňavě rozpustíte do říše snů.

Recept na levandulový čaj

Jak si tento zajímavý šálek čaje připravit? Postačí vám sušené květy v bio kvalitě. Jednu až dvě lžičky zalijte horkou vodou a nechte pár minut louhovat. Je na vás levandule až příliš silná? Zkuste jemnější květový čaj z růžových poupat. I růže má své kouzlo, ale o tom zase příště.

Levandulový čaj, sušená levandule, pytlíček s levandulí Chamille White / Shutterstock.com

Relaxační koupel

Je toho na vás poslední dobou až příliš? Všichni ten pocit dobře známe, je však čas s ním zatočit. Zpomalit. Zastavit. Dopřejte si horkou lázeň. Hrst himálajské soli smíchejte s esenciálním olejem z levandule a hrstí kvítků. Promíchejte v šálku horké vody a přilijte do koupele. Vonné páry vás rychle zbaví stresu a koupel vám umožní chvíli nerušeně relaxovat. Radíme: stres nechte za zavřenými dveřmi koupelny – kdo ví, možná se mezitím vypaří…

Levandulová voda na akné

Levandule je díky obsaženým silicím protizánětlivá. To je důvod, proč je možné ji využít v kosmetice. Problematickou pleť pohladí květový hydrolát z levandule, což není nic jiného než vedlejší kapalina, která vzniká při výrobě esenciálního oleje. Hydrolát z levandule hydratuje, regeneruje a bojuje proti zánětu, navíc je vhodný také pro vlasy a pokožku hlavy.

Tip: Hydrolát (květovou vodu) nejen z levandule seženete ve své oblíbené drogerii.

Sušená levandule, levandulové sérum, olej, tělové máslo beton studio / Shutterstock.com

Jak pěstovat levanduli?

Líbí se vám krásná levandule? Jde o malý keř a pěstování má svá pravidla – když je budete dodržovat, odmění se vám překrásným květenstvím.

Jak pěstovat levanduli na zahradě?

Pokud ji budete pěstovat na zahradě, zvolte jí slunné místo. Velká a častá chyba je přemokření, které levandule nesnese. Hlinitopísčité půdy jsou pro krásku ideální, substrát před zalitím nechte klidně úplně vyschnout.

Jak a kdy stříhat levanduli?

Již zasazenou levanduli je potřeba pravidelně stříhat. Řez se postará o tvar keře a samozřejmě i o voňavé květy, které jsou pastvou pro smysly. V létě ostříhejte odkvetlé kvítky pouze na začátku stonků. Následně můžete keře sestříhat do požadovaného tvaru, ale ne do dřeva – držte se nad novými lístky. Naopak na jaře může jít o radikálnější řez – keříky zastřihněte na pět až osm centimetrů. Levandule brzy nadšeně vyraší a odhalí se v celé své kráse.

Jak ji pěstovat doma v květináči?

Jednoduše: potřebuje světlé místo, bylinkový substrát, drenáž proti přemokření a jen občasnou zálivku.

Zdroj: Dama.cz, Super-bydleni.cz