Luxusní alkohol na vzestupu: Limitované edice koňaků a rumů mají úspěch

Prémiový alkohol je v posledních letech čím dál oblíbenější Pexels

Mezi populární luxusní zboží se v posledních letech řadí i prémiový alkohol. Nejdražší koňaky se prodávají i za několik milionů korun. K takovým unikátům patří například speciální edice koňaku francouzské značky Hennessy, která stojí v přepočtu zhruba 3,5 milionu korun. Láhev z broušeného skla má objem šest litrů a je opravdovým uměleckým dílem. Jaký další prémiový alkohol jí může konkurovat?

Přečtěte si také

Na český trh loni vstoupily tři desítky firem, je to nejvíce za poslední tři roky
Na český trh loni vstoupily tři desítky firem, je to nejvíce za poslední tři roky

Exkluzivní koňak v luxusní láhvi

Obecně nejvíce zaplatíte za kvalitní koňaky nebo whisky, ale existují i luxusní rumy, vodky či vína. Ani u těch se ceny pod hranici několika milionů nedostanou.

V případě zmiňovaného koňaku Hennessy platíte samozřejmě hlavně za značku, ale i za náročnou práci slavného architekta a nejlepších sklářů a řemeslníků. Ti ozdobnou láhev tvořili pomocí desítek plastik a trvalo jim to dlouhé měsíce.

„Je pro mě vzrušující vidět výtvor, který posouvá hranice a ještě tady nebyl. Doufám, že to, co jsme vytvořili, obstojí se stejnou vášní a řemeslnou zručností, jakou do svého výrobku vkládají tvůrci Hennessy v Cognacu,“ říká tvůrce láhve a světoznámý architekt Frank Gehry.

Několik láhví různých druhů alkoholu na osvíceném baru Pexels

Drahé kovy uvnitř i na povrchu

Velmi moderně a zároveň luxusně vypadá balení vodky Diva, které připomíná flakón parfému a posouvá cenu tohoto alkoholu o mnoho řádů výše. Samotná vodka je velmi čistá a jemná, protože se třikrát destiluje a pečlivě filtruje přes pravé diamanty. Pořídit se ale dá už za 3 000 korun, zatímco v exkluzivní láhvi stojí zhruba 20 milionů korun. Láhev je totiž zdobená drahokamy a polodrahokamy.

Dobrý koňak seženete i v akci!

Třikrát destilovaná je i Tequilla Ley vyráběná z agáve staré 8, 10 a 12 let. Dnes už na trhu není dostupná, prodala se totiž obratem, i když se její cena vyšplhala na neuvěřitelné 4 miliony korun. Výrobce s ní v roce 2006 naplnil 33 luxusních zlatem pokrytých láhví, které ihned poté vydražil na aukci v Mexico City.

Nejdražším koňakem je Henri IV Dudognon Heritage. U toho je základem kvality extra dlouhé zrání v sudech, které trvalo celých sto let. Ani zde ale výrobce nezanedbal láhev, zdobí ji čtyřiadvacetikarátové bílé zlato, diamanty a platina. Cena se pohybuje okolo 38 milionů korun.

Dostupné, přesto luxusní limitované edice

Za jeden z nejlepších rumů na světě je považován rum Ron Zacapa Centenario. Litrovou láhev třiadvacetiletého rumu můžete koupit zhruba za 1 600 korun. O jeho kvalitě svědčí nejen ocenění z mnoha soutěží, ale také vyzrálost a zároveň jemnost. Jeho vůně je elegantní a v plné chuti můžete cítit sušené ovoce, koření a dřevo.

Z nejlepších 2 až 12letých rumů z Barbadosu vznikl Plantation Barbados XO 20th Anniversary, který zraje v dubových sudech po luxusním koňaku. Je proto typický vůní vanilky, kokosu a čokolády. Dále se v něm objevují tóny sušenek, skořice a cukru. Láhev o standardním objemu 0,7 l seženete zhruba za 1 100 korun.