Proč dát pozor na nákup vonných tyčinek? Představují riziko pro vaše zdraví

Žena zapaluje vonnou tyčinku Canva

Líbí se vám ta omamná vůně, kterou produkují vonné tyčinky? Jde o dar orientu, který sice dokáže provonět místnost, ale také může zanechat nepříjemné zdravotní následky. Prodávají se v mnoha obchodech, a to bez jakéhokoliv varování. Věděli jste, že je kouř z vonných tyčinek škodlivější než ten cigaretový?

Přečtěte si také

Vláda zdražuje cigarety. Odhodlají se kuřáci konečně ke změně?

Skryté nebezpečí vonných tyčinek

Vonné tyčinky jsou typické pro různé kouty Asie, kde se používají již od starověku, zejména v chrámech k náboženským účelům. Postupně se rozšířily až do domácností po celém světě.

Obvykle se skládají z bylinného a dřevěného prášku, vonné hmoty, mořidla, lepicího prášku a bambusové tyčinky. Když ji zapálíte, okamžitě provoní místnost, kterou zahltí drobnými částicemi popílku – tyčinka ho uvolní až 45 mg/g.

Jen pro srovnání, u cigarety je to 10 mg/g. V závislosti na výrobci obsahují tyčinky nejen přírodní složky, ale i řadu nebezpečných chemických látek, které následně vdechujete. Mnoho prodávaných tyčinek nemá ani český popis a složení. Přesto je mnoho lidí kupuje a nevědomky tak ohrožuje své zdraví.

Pokud nechcete ohrozit své zdraví, můžete vyzkoušet difuzér

Co hraje roli při výběru?

  • Kvalita použitého rostlinného materiálu – byliny, pryskyřice, dřevo, éterické oleje (nejlépe bio zpracované)
  • Forma spalování – U vonných tyčinek je to obvykle ve formě přímého spalování. Všímejte si, jak tyčinky hoří a zda tento proces nedoprovází zvláštní zvuky – zbytky jsou normální, tyčinky nikdy neshoří dokonale. Na poprašek si pořiďte ližinku kvůli bezpečnosti v domácnosti.
  • Pozor na obsah – Polycyklické aromatické uhlovodíky mohou zapříčinit dechové potíže, jako jsou astma, alergie a ekzémy, nebo dokonce rakovinu plic. Benzo(a)pyren je považován v jakékoliv dávce za škodlivý lidskému zdraví.

Mimo výše uvedeného je vonná tyčinka také zdrojem těkavých organických sloučenin, jež unikají do ovzduší, stejně jako cigaretový dým.

Vonná tyčinka, zapálené svíčky a kameny Canva

Další rizika spojená s používáním vonných tyčinek

  • bolesti hlavy
  • ohrožení srdečních funkcí
  • problémy se soustředěností a zapomínáním

Pokud si tedy doma chcete zapálit vonnou tyčinku, kupujte ryze přírodní produkty bez chemických přísad a buďte ohleduplní. Zvláště u vnímavých jedinců by mohlo dojít k výše jmenovaným rizikům. Važme si také zdraví, jakožto veřejného ukazatele, a neznečišťujme životní prostředí dobrovolně. Existují i jiné možnosti, jak si doma zpříjemnit atmosféru, např. sójové vosky a propolisové svíčky.