Jaké nejpodivnější Barbie se dají koupit?

Řada panenek Barbie s odlišnými barvami pleti, účesy, outfity či handicapy Mattel

Barbie vznikla v roce 1959 a stále je mezi panenkami hvězdou, se kterou si hrají miliony dívek po celém světě. Během desítek let ale prošla velkou proměnou a ze štíhlé blondýny se stala Barbie se všemi barvami pleti i vlasů, s kily navíc, s tetováním nebo na vozíčku. A stále populárnější jsou i panenky inspirované známými osobnostmi, které dodávají dívkám odvahu a sebevědomí.

Přečtěte si také

Recept na poctivé domácí bramboráky, které vám budou mizet pod rukama
Recept na poctivé domácí bramboráky, které vám budou mizet pod rukama

Limitované edice

Jednou ze zajímavých kolekcí je ta k výročí měsíce černošské historie, kterou v roce 2020 navrhla designérka Shiona Turini. Předlohou jí přitom byla první Barbie tmavé pleti, která pochází z roku 1980. Měla krátké vlasy a nádherné lesklé červené šaty.

Nové panenky reprezentují Afroameričanky, ale i velkou rozmanitost. Liší se barvou vlasů a účesem, ale také typem postavy a outfitem. Tyto limitované edice jsou samozřejmě dražší než běžné Barbie a často jde spíše o sběratelské kousky než o hračky pro děti. Zatímco běžné modely koupíte už za nižší stovky korun, u těchto většinou zaplatíte minimálně tisíce.

Barbie nebo Ken?

V roce 2019 dostala Barbie k šedesátinám nejen svůj první hraný film, ale i unikátní genderově neutrální panenku. Ta byla vytvořena tak, aby jí slušely sukně i kalhoty a krátké i dlouhé účesy. Firma Mattel tím reaguje na kulturní změny ve společnosti a její výrobou chce překonat tabu nejen ve světě hraček.

Řada panenek Barbie, které lze upravit holčičími, chlapeckými i neutrálními doplňky Mattel

Barbie z recyklovaného odpadu

Letos vznikla další unikátní Barbie, respektive jde hned o tři panenky, na kterých na první pohled nic zvláštního není. Zajímavý je ale materiál použitý pro jejich výrobu. Jsou totiž z recyklovaného plastu nalezeného v oceánech.

Společnost Mattel tím následuje další světový trend, a to udržitelnost a šetrnost k životnímu prostředí. A samozřejmě, i tady si mohou malé slečny vybrat, jestli chtějí klasickou štíhlou blondýnku nebo raději černošku, případně baculatější brunetku.

Za ženská práva

A na závěr nesmíme zapomenout na příklady ikonických panenek bojujících za ženská práva. Mezi nejnovější počiny v tomto ohledu patří Barbie v uniformě strojvedoucí moskevského metra, která byla představena na začátku letošního roku. Poukazuje na změnu ruských zákonů a s tím související nové možnosti pracovního uplatnění žen. Ty až nyní mohou vykonávat některé profese, dříve považované za nebezpečné a ryze mužské.