Lidl přestal prodávat cigarety, protože nejsou rentabilní, a věří ve vznik nekuřácké generace

Prodejna Lidl s pokladnami Lidl

Minulý týden v pátek německý diskontní řetězec Lidl přišel s velice odvážným a revolučním prohlášením – přestane prodávat cigarety a tabák ve všech nizozemských pobočkách, tedy na 440 prodejnách. Čeká tento scénář také české prodejny?

Přečtěte si také

Recept na poctivé domácí bramboráky, které vám budou mizet pod rukama
Recept na poctivé domácí bramboráky, které vám budou mizet pod rukama

Pracovalo se na tom už od roku 2018

Pro Nizozemce to však není až tak překvapující informace jako pro nás. O plánech na ukončení prodeje cigaret v Nizozemsku Lidl informoval už v roce 2018 s tím, že by chtěl postupně ukončovat prodej cigaret a tabákových výrobků do roku 2022.

Poté, co jsme tuto novinku v roce 2018 oznámili, začali jsme s postupným ukončováním prodeje cigaret a tabáku. Všechny pobočky, které jsme v posledních letech otevřeli, již od samého začátku tyto produkty nenabízely. Vyřazování cigaret z prodeje šlo i na ostatních pobočkách dobře, a tím jsme získali příležitost dokonce zastavit prodej cigaret a tabáku ještě dříve, než jsme původně plánovali,“ uvedl na vysvětlenou mluvčí nizozemského řetězce.

Lidl si od tohoto revolučního kroku slibuje, že přispěje ke vzniku nekuřácké generace a sníží se také počet pasivních kuřáků. Kromě toho prodej cigaret nebyl stejně z hlediska zisku pro Lidl příliš rentabilní.

Nizozemská vláda proti cigaretám brojí už mnoho let

Nizozemská vláda protikuřácké kroky Lidlu chválí a státní tajemník pro zdraví Paul Blokhuis věří, že po vzoru Lidlu budou prodej tabáku ukončovat i ostatní řetězce.

Ostatně nizozemská vláda už v roce 2014 oznámila, že prodej cigaret a tabáku v supermarketech zakáže a od roku 2024 je budou moci prodávat pouze čerpací stanice, specializované obchody či novinové kiosky.

Mimo to by měl být od roku 2023 zakázán prodej cigaret po internetu. V brzké době by měly dokonce zmizet cigaretové automaty. Díky těmto krokům proti kuřákům tak postupně ubude jedenáct tisíc ze šestnácti tisíc prodejních míst, kde se cigarety a tabák prodávaly či ještě prodávají.

O tom, že by se podobné kroky proti kuřákům měly zavádět v jiných státech včetně České republiky, Lidl zatím nepřemýšlí. Podle slov tiskového mluvčího Lidlu pro Českou republiku Tomáše Mylera se nápad neprodávat tabákové zboží týká pouze lokálního nařízení managementu v Nizozemí, nejde o centrální rozhodnutí společnosti Lidl. „V českých prodejnách podobný krok nechystáme. Nadále chceme zákazníkům nabízet široký výběr zboží,“ sdělil Myler.