Bezlepkové těstoviny, po kterých se hubne, obsahují jen 10 kcal

Žena v restauraci jí těstoviny Canva

Těstoviny už dávno nejsou synonymem pro lepek. Výrobci přichází s novými druhy bezlepkových těstovin, které se mnohdy chutí i texturou podobají těm klasickým. Některé dokonce obsahují jen 10 kcal ve 100 gramech a perfektně se tak hodí do redukční diety.

Přečtěte si také

Jak se ráno rychle zbavit nevzhledných kruhů pod očima? První pomoc po probuzení
Jak se ráno rychle zbavit nevzhledných kruhů pod očima? První pomoc po probuzení

Tři druhy těstovin, které stojí za pozornost

Bezlepkových variant klasických těstovin v obchodech stále přibývá, a to je dobře. Výrobci totiž reagují na zvyšující se poptávku spotřebitelů po bezlepkových alternativách tradičních potravin.

Toto jsou tři poměrně mladé alternativy těstovin, které jste v obchodech možná ještě ani nezaznamenali.

Těstoviny z hnědé rýže

Těstoviny z hnědé rýže svojí texturou a jemnou chutí velmi blízce připomínají klasické těstoviny.

Na rozdíl od ostatních druhů jsou vynikající zejména v tom, že obsahují velké množství vlákniny, manganu, selenu a magnézia. Podle studií jsou otruby z hnědé rýže plné antioxidantů a měly by být účinnou prevencí cukrovky, rakoviny a srdečních onemocnění.

Miska s hnědými těstovinami s olivami, rajčaty, bazalkou a sýrem Canva

Shirataki těstoviny

Do shirataki těstovin se doslova zamilujete na první pohled a ochutnání, pokud je vaším cílem redukce hmotnosti. Tyto těstoviny totiž obsahují 0 % cukru a 0 % tuku.

Shirataki těstoviny se vyrábějí z ve vodě rozpustného polysacharidu, kterému se říká glucomannan – druhu vlákniny, která se extrahuje z kořene rostliny konjac. Tato vláknina usnadňuje hubnutí a snižuje hladinu ghrelinu, hormonu, který je zodpovědný za pocit hladu.

Shirataki těstoviny obsahují opravdu málo kalorií. Jejich počet zjistíte v nutričních hodnotách konkrétního výrobku, složení totiž záleží na výrobci. Energetická hodnota se u nich však pohybuje jenom okolo 10 kcal na 100 gramů výrobku, což je opravu málo. Hubnutí s nimi vám tak určitě půjde jako po másle.

  • Shirataki těstoviny se dají koupit v mnoha obchodech se zdravou výživou, ba dokonce i v supermarketech. Až do 5. října nabízí Albert těstoviny Shirataki Bitters Fit v akci za 49,90 Kč (390 gramů).
  • Těstoviny z bio sušené hlízy z konjaku nabízí také drogerie dm za 79,90 Kč (270 gramů).
Pro snadný, rychlý a zdravý oběd

Cizrnové těstoviny

Chutnými bezlepkovými těstovinami jsou i ty z cizrny. Chutí i konzistencí se blíží klasickým těstovinám s lepkem a obsahují vysoký podíl bílkovin (cca 13 gramů) a vlákniny (cca 7 gramů), takže mají dobrý sytící efekt.

  • Cizrnové těstoviny se dají koupit jak sušené, tak chlazené. Právě ty chlazené nabízí až do 5. října Albert za 29,90 Kč (200 gramů).
  • Sušené těstoviny cizrnové se také prodávají v drogeriích dm za 69,90 Kč (300 gramů).
Rýžové těstoviny ve tvaru kolínek s hráškem, paprikou a květákem Canva

Nabídka bezlepkových těstovin je v supermarketech široká

Zdá se, že je na poli bezlepkových těstovin pořád co objevovat. Společnost Nestlé totiž nedávno představila květákové těstoviny Lean Cuisine bowls, které se vyrábí z květáku, kořenového škrobu, tapiokového škrobu, vajec a konjakové mouky. U nás se ovšem bohužel zatím neprodávají.

Kromě výše zmíněných druhů těstovin se v českých obchodech prodávají také rýžové těstoviny, kukuřičné těstoviny, těstoviny z červené čočky, těstoviny z quinoy, soba nudle či vícezrnné těstoviny, které ale neobsahují pšenici. Obvykle se skládají z kukuřice, prosa, pohanky, quinoy, rýže či amarantu.