Každá kytka vám zajde? Tohle je 7 nenáročných pokojovek, které ustojí skoro všechno

I začátečník se může stát vášnivým pěstitelem pokojovek. Stačí si vybrat ty pravé. Ostanina Anna / Shutterstock.com

Pokojové rostliny váš domov doslova rozzáří a dodají mu příjemnou atmosféru. Vybrali jsme proto hned 7 nenáročných pokojovek vhodných pro soužití se začínajícím pěstitelem.

Přečtěte si také

Jak docílit měkkých a voňavých ručníků? Zahoďte aviváž a vytáhněte ocet
Jak docílit měkkých a voňavých ručníků? Zahoďte aviváž a vytáhněte ocet

1. Krásná aloe vera snese i sucho

Patříte mezi ty, kterým by uschnul i kaktus? Pořiďte si exotickou krásku aloe vera. Sukulentní rostlina je nenáročná, tudíž vhodná i pro příliš zaměstnané a zapomnětlivé pěstitele.

Původem je totiž z pouště – a tak je zvyklá na tvrdé podmínky a sucho. Nevyžaduje přílišné zalévání ani pravidelnou péči. Dopřejte jí ale dostatek slunečního světla a odmění se vám vitálním vzhledem. Naopak vyvarovat se musíte přelití, přemokření jí nesvědčí.

Proč aloe? Dužina skrývá hojivý gel, který se hodí do domácí lékárničky. Regeneruje kůži, takže s ním ošetříte drobné ranky či hmyzí štípnutí. Stačí odstřihnout kousek rostlinky a ranku potřít.

2. Pozvěte si domů tlustici

Tlustice vejčitá je nejen krásná na pohled, nýbrž i uvnitř – právě ve svých hrubých, masivních lístcích skrývá zásoby vody na horší časy. Proto se nebojte rostlinku pořídit, přestože s domácím pěstováním teprve začínáte. Péči o tlustici zvládne každý, i když občas zapomene na zalití. Vydrží až několik týdnů.

Proč tlustici? Kromě čistého vzduchu je podobně jako aloe léčivá. I ona skrývá v listech tekutinu, kterou je možné použít na drobné ranky a opar.

3. Klasický a nenáročný tchynin jazyk

Tchynin jazyk je dalším adeptem do obydlí začátečníků. Patří mezi nejodolnější rostliny – nesnáší přemokření, stačí drobná zálivka. Dokonce nevyžaduje ani přílišnou vlhkost, sušší půda mu vyhovuje. Postavte ho tam, kde bude mít dostatek kontaktu se slunečními paprsky – kdo ví, možná vám dokonce vykvete.

Proč tchynin jazyk? Jde o čističku vzduchu, která se hodí dokonce i do ložnice. Dokáže odfiltrovat toxiny z ovzduší: formaldehyd, trichlorethylen a benzen.

Nenáročný tchynin jazyk je odolný a estetický, vhodný i do kanceláře. Canva

4. Fešák do kanceláře? Vezměte si ho domů

Původem africká rostlina zamiokulkas je docela známá z kanceláří, protože nevyžaduje přílišnou péči, avšak skvěle vypadá. Silné kmínky a zajímavé drobné lístky vynikají exotickým vzhledem. Rostlina snese těsnější květináč i občasný výpadek zálivky – její podzemní hlízy se starají o zajištění vláhy.

Proč zamiokulkas? Zelený krasavec podle učení feng shui přivádí do domova hojnost. A i kdyby ne, rozhodně zlepšuje kvalitu ovzduší. Dvě až tři rostlinky v místnosti udělají báječnou službu.

5. Šplhavnici sluší závěs

Je krásná a cestuje. Jde o nenáročnou liánu, které k životu stačí polostinné umístění. Má strakaté listy, které jí dodávají punc jedinečnosti. Šplhavec je pro vás vhodný i tehdy, chcete-li rostlinu umístit do závěsu. Roste a cestuje jako liána, takže ji můžete nechat plazit se dolů k zemi, nebo ji omotejte kolem trámu, fantazii se meze nekladou. Když ji pravidelně zalijete, udělá mnoho parády. Pozor pouze na přemokření.

Proč šplhavnici? Také ona je vhodná do místnosti, ve které chcete docílit lepšího klimatu. Z něj dokáže účinně odfiltrovat xylen, benzen a formaldehyd.

6. Co třeba vykvetlý lopatkovec?

Lopatkovec patří mezi rostliny, kterým se nemusíte příliš věnovat. Miluje teplo, ale stačí mu polostín. Nepotřebuje příliš častou zálivku, ovšem na druhou stranu má rád vlhký substrát – ten by tedy neměl být nikdy úplně suchý. Občas mu dopřejte rosení, ale vždy jen na listy, nikoli na květy, aby nedošlo k jejich zahnívání – bude tak dlouho krásný a vitální. A jakmile odkvete, stačí ho zbavit květenství, aby vykvetl znova.

Proč lopatkovec? Opět jde o lacinou, avšak efektivní čističku vzduchu přímo z přírody. Odstraňuje toxiny a zvyšuje vlhkost ovzduší.

7. Střapatý a estetický zelenec

Zelenec vypadá jako okrasná travina. Vyžaduje světlé místo, vyvarujte se však přímému slunečnímu svitu. Vyžaduje spíše více zálivky, ale je nesmírně odolný a přežije věky. A když si ho pořídíte, možná vás odmění pohledem na drobné kvítky.

Proč zelenec? Odstraňuje z ovzduší škodlivý formaldehyd a xylen.

Tip: Je tu ideální doba na pěstování, takže květináče v akci za skvělé ceny teď najdete v Tescu, Lidlu, Obi či Globusu. Vyberte si na Kupi.cz a pusťte se do toho!