Vyzkoušejte canihuu. Příbuzná quinoy pomáhá při hubnutí a podporuje imunitu

Vyzkoušejte canihuu! Pomáhá při hubnutí, podporuje imunitu a dá se jíst nasladko i naslano Freepik

Pokud do svého jídelníčku rádi zařazujete super zdravé, netradiční potraviny, pak by canihua rozhodně neměla uniknout vaší pozornosti. Tato příbuzná známé quinoy je plná bílkovin a aminokyselin, a navíc je zcela bezlepková. Pomáhá s hubnutím i trávením a díky své neutrální chuti je skvělá naslano i nasladko. Jaké jsou její další výhody a co všechno z ní lze připravovat?

Přečtěte si také

Odhalili jsme tajemství krémových polévek. Osvojte si triky pro tu nejlepší chuť
Odhalili jsme tajemství krémových polévek. Osvojte si triky pro tu nejlepší chuť

Zázračná superpotravina z Peru

Canihua neboli kaniwa (merlík bledý) je bezlepková obilovina, která pochází z Peru. Roste na vysoko položených pláních pohoří And, kde je úrodná půda bohatá na živiny, které canihua vstřebává.

Svou chutí, složením a využitím v kuchyni je podobná příbuzné quinoe (merlíku chilskému), její drobná zrníčka mají ale nejčastěji hnědou nebo černou barvu. Jedná se o všestrannou superpotravinu s významnými nutričními hodnotami.

Canihua je skvělým zdrojem bílkovin a lysinu

Canihua obsahuje plno bílkovin (až 20 %) v zastoupení všech osmi esenciálních aminokyselin, které naše tělo neumí samo vytvářet, a je proto nutné přijímat je z potravy. Nad ostatními obilninami vyniká především velkým množstvím lysinu.

Lysin je aminokyselina důležitá pro budování svalové hmoty, pro tvorbu kolagenu, posilování kostí, chrupavek a kloubních spojů. Urychluje hojení ran a podporuje přirozenou imunitu. Příznivě působí také při cukrovce nebo trávicích obtíží, a kromě zdravotního stavu zlepšuje i naši duševní aktivitu, zmírňuje stres a napětí.

Canihua roste na úrodných horských pláních v peruánských Andách Flickr

Pomůže s hubnutím i špatným cholesterolem

Má velice nízký glykemický index a je bohatým zdrojem vlákniny rozpustné ve vodě, čímž prospívá našemu zažívání, zahání chuť na sladké a cítíme se po ní více a déle sytí. Díky tomu je velice vhodná při hubnutí.

V canihue najdeme také významné množství nenasycených tuků, které pomáhají eliminovat špatný cholesterol v krvi, a tím předcházet srdečním onemocněním a vysokému tlaku.

Obsahuje čtyřikrát více železa než quinoa

Z vitamínů stojí za zmínku komplex vitamínů B a E (díky jeho vysokému obsahu je navíc canihua odolnější proti žluknutí a vydrží déle skladovaná) a dále také kyselina listová, vápník, fosfor, zinek, draslík a velké množství železa. Už 100 g zrn canihuy obsahuje 60 % denní dávky železa, což je asi čtyřikrát více, než má quinoa. V neposlední řadě je dobrým zdrojem flavonoidů, které jsou známým antioxidantem.

Drobná hnědá a černá zrníčka jsou bohatá na bílkoviny, aminokyseliny, vlákninu a železo a v kuchyni se používají podobně jako quinoa nebo rýže Pixabay

Jak s canihuou pracovat v kuchyni?

Vaří se podobně jako rýže, tedy v poměru 1 díl canihuy na 2 díly vody asi 15–20 minut. Na rozdíl od quinoy navíc neobsahuje tzv. saponiny, takže se nemusí proplachovat a je snadnější a rychlejší na přípravu.

Po uvaření má všestranné využití v teplé i studené kuchyni a dá se jíst naslano i nasladko. Má příjemnou neutrální chuť, která je lehce nasládlá s jemným nádechem oříšků nebo máku. A jelikož je přirozené bezlepková, své využití najde mimo jiné ve vegetariánské a veganské kuchyni či v dietním jídelníčku při hubnutí.

Co všechno z ní můžete připravovat?

  • Samostatnou přílohu (místo rýže, těstovin, kuskusu, bulguru, quinoy) k masům i zelenině.
  • Rizoto“ (místo rýže) s masem, zeleninou, houbami, sýrem apod.
  • Sladký nákyp (podobně jako rýžový) s čerstvým nebo sušeným ovocem, ořechy a kořením.
  • Zeleninové saláty.
  • Bezlepkové karbanátky (ať už masové, nebo zeleninové), nádivky, placky, lívance.
  • Kaši – uvařenou canihuu stačí rozmixovat s mlékem (kravským či rostlinným) nebo vodou a podávat s ovocem, ořechy, sirupy, kokosem, semínky apod.
  • Domácí energetické a müsli tyčinky nebo jiné sladké, zdravé dezerty.
  • Zahuštění pro polévky.
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz