Víte, čím posypat chodník před domem? Vsaďte na šetrné materiály, které vám nezničí boty

V zimě se bez posypových materiálů neobejdeme Canva

Námraza na silnicích a chodnících je v zimě všudypřítomná. Jeden vratký krok nebo chvilka nepozornosti pak bohatě stačí k tomu, abychom si přivodili úraz. Aby byla chůze po namrzlých cestách co nejbezpečnější, je dobré dbát na správný posyp. Jaký zvolit, a kterému se naopak vyhnout?

Přečtěte si také

Jak přežít horko v bytě bez klimatizace? I větrání v létě má svá pravidla
Jak přežít horko v bytě bez klimatizace? I větrání v létě má svá pravidla

V zimě se bez vhodného posypového materiálu na cestách a chodnících zkrátka neobejdeme. Zejména kluzké schodiště před domem může být opravdu nebezpečné. Majitelé nemovitostí jsou dokonce povinní zajistit, aby byl chodník před jejich domem schůdný. Čím tedy sypat?

Sůl při velkých mrazech nefunguje

Nejznámějším posypovým materiálem je sůl. Ačkoliv je velmi účinná a dříve hojně využívaná, v poslední době se od ní upouští a v mnoha obcích je její použití přímo zakázané.

Hlavním důvodem je její nešetrnost k životnímu prostředí. Poškodit dále může nejen vaše boty, ale také tlapky čtyřnohých mazlíčků. A navíc je účinná pouze do -10 °C (v případě té kuchyňské je to dokonce jen -5 °C), takže se určitě vyplatí sáhnout po jiném posypovém materiálu.

Posypová sůl je sice účinná, ale zato nešetrná k přírodě Canva

Šetrné možnosti posypu

Naštěstí existuje řada šetrnějších posypových materiálů. Jejich pořizovací cena je nízká, účinnost vysoká a po roztání sněhu je akorát smetete z chodníku. Není tedy nutné je složitě odklízet.

Zdrsňující posypy

Kluziště před domem spolehlivě zmírní písek, štěrk či piliny. Samotný posyp vám zabere jen chviličku, avšak tyto ekologické materiály mají jednu nevýhodu – jsou účinné při suchém mrazu, nicméně při nové sněhové nadílce bude nutné posyp opakovat.

Dřevěný popel

Mezi zdrsňující posypy patří také popel. Mnoho lidí topí během zimy v kamnech či krbu, a tak může vzniklým popelem následně posypat chodník před domem.

Ale pozor! Hodí se pouze popel ze dřeva. Ten z uhlí totiž obsahuje podle odborníků těžké kovy, které mohou být i radioaktivní. V některých obcích se navíc popel k posypu používat vůbec nesmí, ať už je jakýkoli.

Nejbezpečnější variantou je odstranit led z chodníku úplně Canva

Keramické posypy

Hodně oblíbenými se stávají keramické posypy, které neobsahují žádné chemikálie, takže jsou také šetrné. Jejich výroba probíhá pouze na bázi drcení vypalovaného jílu a najdete je například pod názvem Liapor či Ekogrit.

Jejich velkou výhodou je to, že se i při opětovném zamrznutí posypaného chodníku drží na zmrzlé vrstvě, jelikož během tání vzlínají na povrch. Nemusíte je tedy sypat tak často jako popel, písek či piliny.

Tip: V Hornbachu nebo Izomatu koupíte například Ekogrit 50 l za 159 Kč. Výrobce uvádí, že vám 5 l vystačí na posyp plochy o rozloze 100 m² a je účinný až do -15 °C.

Vyberte si k odklízení sněhu vhodného pomocníka

Led je možné odstranit i mechanicky

Nejbezpečnější variantou bude odstranit led z chodníku či dlažby úplně. Dejte si ovšem pozor na používání lopaty a dalších nástrojů, které mohou dlažbu před domem poškodit. Vhodnější variantou jsou proto speciální škrabky na led.

  • Pro časté používání se vyplatí investovat do kvalitní škrabky, která vydrží opravdu dlouho – takovou pořídíte například na mevatec.cz za 718 Kč.
  • Na občasné používání či údržbu malých ploch si pak vystačíte s levnější variantou – třeba na Mallu koupíte Prosperplast Škrabku na led 25 x 110 cm za 189 Kč a za 146 Kč seženete škrabku na elposnaradi.cz.